fbpx

Beogradski odvjetnik od Vučića traži dokumente kako bi se utvrdilo je li uopće planirao posjet Jasenovcu

Autor:

Serbia's President Aleksandar Vucic arrives for a meeting of Western Balkans countries leaders with EU leaders in Brussels, Belgium June 23, 2022. REUTERS/Johanna Geron

JOHANNA GERON/REUTERS/PIXSELL

Iako su riječi većine ministara u srpskoj vladi uspjele u sjenu baciti čak i beogradsku žutu štampu pod Vučićevom kontrolom, dio srpske javnosti traži odgovore od predsjednika jer ne postoji niti jedan dokaz da je Vučić mislio krenuti na put

Skandal bez presedana“, „Šok zbog protupravne, antieuropske i anticivilizacijske odluke“, „Povratak u prošlost i onemogućavanje unaprjeđivanja odnosa dviju zemalja“, „Hrvatska nastavlja politiku ustaškog režima Ante Pavelića“, „Najveći skandal u modernoj povijesti Srbije i Hrvatske“, „Ustaše danas, članice Europske unije, ne vole da ih se podsjeća koliko su djece poklali“, „Vlast u Hrvatskoj mrzi Vučića“, „Najveća sramota u Europi poslije Drugog svjetskog rata“, „Vandalsko produbljivanje rana“, „Sraman čin hrvatske vlasti“…

To nisu naslovi beogradskih tabolida vezani uz reagiranje Zagreba na neslužbeno najavljeni „privatni posjet“ predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Jasenovcu i Pakracu, već izjave članova vlade u Beogradu.

Riječi srpskih ministara uspjele su baciti u sjenu beogradsku štampu pod Vučićevom kontrolom, čije su naslovne strane krasile poruke: „Zabranili Vučiću da se pokloni mučenicima“, „Hrvati triput odbili da Vučić dođe u Jasenovac“, „Skandalozna i antipravna odluka Vlade Hrvatske“, „Napad ustaša na Vučića“, „Hrvati nisu dozvolili Vučiću da se pokloni žrtvama Jasenovca“, „Ustaše Vučiću zabranile da ode u Jasenovac“, „Hrvati definitivno nemaju stida“…

Ministrica rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović otkazala je službeni posjet Zagrebu, gdje je trebala s ministrom gospodarstva Davorom Filipovićem razgovarati o regionalnoj suradnji i povezivanju plinskim interkonekcijama. „Umjesto da pokažemo poštovanje prema svim žrtvama i tražimo načine da zajedno gradimo bolju budućnost, kao što radi Srbija, ovakvim potezima samo se vraćamo u prošlost i onemogućava se unaprjeđivanje odnosa dviju zemalja u oblastima u kojima postoji potreba za suradnjom“, navela je u Zorana Mihajlović, obrazlažući odustajanje od puta u Hrvatsku.

Predsjednica srpske vlade Ana Brnabić (desno) i ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin prednjačili su u napadima na hrvatsku vladu nakon izbijanja afere. FOTO: Milos Tesic, M.K./ATAImages/PIXSELL

Šef srpske diplomacije Nikola Selaković poručio je u nedjelju da je njegovo ministarstvo šokirano „protupravnom, antieuropskom i anticivilizacijskom“ odlukom Ministarstva vanjskih poslova u Zagrebu kojom se, „na temelju arbitrarno iskazane volje hrvatskih vlasti i grubo kršeći princip slobode kretanja“, Vučiću zabranjuje dolazak u Jasenovac, na mjesto stradanja više stotina tisuća nevinih žrtava srpske, židovske, romske i drugih nacionalnosti. Selaković je rekao da je Vučićeva namjera bila „samo položiti cvijeće i zapaliti svijeću na svetom mjestu gdje su tijekom Drugog svjetskog rata ubijene stotine tisuća Srba“.

Povodom poruke Ministarstva vanjskih poslova u Zagrebu da je neprihvatljivo što nije službenim putem informirano o namjeri mogućeg Vučićeva posjeta, Selaković je naveo da je u prethodnih godinu dana zabilježeno više od 700 ulazaka nosilaca diplomatskih i službenih pasoša Hrvatske u Srbiju bez prethodnih službenih najava, uključujući ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa, državnog tajnika u Uredu za Hrvate izvan Hrvatske Zvonka Milasa i izaslanika predsjednika Hrvatske Milana Bošnjaka.

“Tko god očekuje da ćemo sjediti, šutjeti i slušati raznorazne gluposti, neistine i izmišljotine, taj se grdno prevario”, rekao je Selaković na drugoj konferenciji za medije u istom danu i dodao da će Beograd „znati zaštititi svoje dostojanstvo i dostojanstvo stotina tisuća nevino stradalih Srba u nacističkoj ustaškoj tvornici smrti Jasenovac“. Na pitanje novinara zašto je Vučić želio ići u privatni posjet u Jasenovac, Selaković je odgovorio: „A zašto ne? Unuk jasenovačke žrtve ne može otići privatno u Jasenovac, kome je to problem?“

U ponedjeljak je Selaković bio još konkretniji, tvrdnjom da vlasti u Hrvatskoj mrze Vučića i da je on za njih „apsolutna noćna mora“, ne samo jer je Srbiju učinio uglednijom i ekonomski jačom, već zato što otvoreno i bez zadrške uvijek govori o tome koliku je žrtvu podnio srpski narod.

Beogradski odvjetnik Čedomir Stojković je uz zahtjev za dokumentima od vlade u Beogradu zatražio i da ‘odmah prekine dalje sramoćenje države i uništavanje međunarodnog ugleda’

Ministar obrane Srbije Nebojša Stefanović ocijenio je da je „odluka vlade u Zagrebu najveća sramota u Europi poslije Drugog svjetskog rata“. „To je najbrutalnija poslijeratna rehabilitacija nacističkih ideja, na koju Europa ne smije šutjeti. Na put predsjedniku Srbije da položi cvijeće u Jasenovcu nije stala neka ekstremistička falanga, nego vlada jedne države i to članice EU-a… I neka se ne pravdaju protokolarnim razlozima, jer se tako još grublje rugaju jasenovačkim žrtvama. Poruka Zagreba je vrlo jasna – kad posjet Jasenovcu zabranjujemo prvom čovjeku Srbije, onda je zabranjujemo i svakom građaninu Srbije“, naveo je Stefanović, uz tvrdnju da Beograd i Vučić „brane najveću civilizacijsku vrijednost – sjećanje na žrtve nacizma“.

Prema riječima ministra financija Srbije Siniše Malog, radi se o „skandaloznoj odluci hrvatskih vlasti, koja se kosi sa zdravim razumom i pokazuje da tamošnji režim ne preza ni od čega“. „Hrvatski režim ne želi da predsjednik Srbije ode u Jasenovac, jer bi tako podsjetio svijet na sve zločine tamo počinjene“, poručio je Mali.

Ministrica kulture Srbije Maja Gojković osudila je što se „tiho polaganje cvijeća na mjesto strašnog stradanja ne dopušta čovjeku koji je potomak žrtava ustaških zlodjela i zloupotrebljava na najbezobzirniji način“. Maja Gojković je ocijenila da se, u trenucima kada su uzajamno razumijevanje i poštovanje najpotrebniji regiji i kada Srbija i Vučić više od svih „pružaju ruku solidarnosti“, poseže za „najbrutalnijim i najperfidnijim“ pritiscima i provokacijama. “Ovakav postupak zabrane njegovanja sjećanja ne samo da je vandalsko produbljivanje rana, već je jednak pokušaju brisanja tragova povijesti“, poručila je Maja Gojković.

Šef srpske diplomacije Nikola Selaković poručio je da je šokiran ‘protupravnom, antieuropskom i anticivilizacijskom’ odlukom Zagreba. FOTO:

Prema riječima ministra bez portfelja Nenada Popovića, najvažnije je da Srbija čvrsto i snažno reagira na sraman čin hrvatske vlasti. Uz ocjenu da Zagreb „u potpunosti nastavlja politiku ustaškog režima“, Popović je naveo: „Nikada nećemo prihvatiti da je Srbima zabranjeno doći u mjesto najvećeg stradanja našeg naroda. Moramo istrajati na pravu da genocid nad našim narodom nikada ne zaboravimo i koristiti svaku priliku da svijetu objasnimo da smo stradalnički narod i žrtva u borbi za slobodu“.

Srpski ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin izjavio je da „ustaše danas, članice EU-a, ne vole da ih se podsjeća na to koliko su djece poklali“. Uz konstataciju da je „odlukom ustaške vlade Andreja Plenkovića“ zabranjeno Vučiću posjetiti Jasenovac, Vulin je poručio: „Od danas svi dužnosnici hrvatske države, nosioci službenih ili diplomatskih pasoša, morat će se posebno najaviti i obrazložiti posjet ili prolazak kroz Srbiju i bit će stavljeni na poseban režim kontrole. Tako će biti dok sam ministar policije ili dok se Hrvatska ne počne ponašati kao da nije NDH.“

Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da je zapanjena i „u šoku“ zbog odluke Zagreba, ocijenivši je kao „najveći skandal u modernoj povijesti odnosa Srbije i Hrvatske“. „To je isto kao kada bi predsjedniku Izraela zabranili posjetiti Auschwitz“, rekla je Ana Brnabić.

Kao što je njezin šef diplomacije Selaković ocijenio da se radi o „grubom kršenju principa slobode kretanja“, tako je i Ana Brnabić izjavila da odluka Zagreba predstavlja „brutalno gaženje slobode kretanja“. Selaković i Ana Brnabić kao da nikada nisu čuli za dokument poznat pod nazivom „pasoš“ odnosno „putovnica“, ni za fenomen „državne granice“, koju bi Vučić morao prijeći kako bi stigao do Jasenovca, bez obzira na to je li riječ o „privatnom“, „radnom“ ili „službenom“ posjetu.

Ministar obrane Srbije Nebojša Stefanović ocijenio je da je ‘odluka vlade u Zagrebu najveća sramota u Europi poslije Drugog svjetskog rata’. Radule Perisic/PIXSELL

„Vučić će sad službeno tražiti posjet pa da vidimo te europske vrijednosti… Da najavimo onda službeni posjet Vučića, da vidimo možete li u jednoj članici EU-a odati počast žrtvama fašizma, ustaškog režima“, navela je Ana Brnabić, uz ocjenu da se iz Zagreba poručuje Srbima da mogu ići u Rovinj, Opatiju, na Hvar i ostaviti novac, ali ne i u Jasenovac ostaviti cvijet.

Prema riječima Ane Brnabić, posjet Jasenovcu je Vučić odložio radi dobrih odnosa Srbije i Hrvatske.

Na odluku Zagreba Vučić je u nedjelju odgovorio porukom na Instagramu: „Samo vi radite svoj posao! Živjet će srpski narod i nikada neće zaboraviti!“

U skladu sa željom za „dobrim odnosima Srbije i Hrvatske“ i „zajedničkom izgradnjom bolje budućnosti“, Vučićeva poruka je aluzija na rečenicu „Samo ti, dijete, radi svoj posao“, koja se pripisuje Vukašinu Mandrapi iz Klepaca kod Čapljine. Književnik i član Srpske akademije znanosti i umjetnosti Matija Bećković napisao je da je „Samo ti, dijete, radi svoj posao“ Mandrapa izgovorio neposredno pred smrt, dok su ga 1942. ustaški koljači mučili u Jasenovcu. U filmu „Dara iz Jasenovca“ Predraga Antonijevića pojavljuje se lik Mandrape, kojeg je Srpska pravoslavna Crkva 1998. godine proglasila za svetitelja. Dobio je ime Sveti Novomučenik Vukašin Jasenovački i slavi se 29. svibnja.

Beogradski odvjetnik Čedomir Stojković u ponedjeljak je saopćio da je podnio zahtjev za pristup informacijama od javnog interesa, kako bi se utvrdilo je li Vučić uopće namjeravao putovati u Hrvatsku, kao i je li planirao putovati službenim vozilom, s osiguranjem i pasošem, uz najavu medijima. Stojkovića interesira i jesu li službe sigurnosti Srbije imale najavu i koordinaciju sa službama sigurnosti Hrvatske u vezi tog posjeta i jesu li sigurnosne procjene Beograda uopće dozvoljavale takvo putovanje.

Nekadašnji predsjednik Boris Tadić izjavio je da je odlazak u Jasenovac ‘Vučićeva kvazi-patriotska predstava, potrebna u okolnostima kada njemu postaje sve teže izbjeći uvođenje sankcija Rusiji’

„Nijedna zemlja ne može dozvoliti posjet predsjednika druge države svom teritoriju ako nije službeno najavljen. Nije moguće organizirati sigurnost šefa tuđe države bez suradnji organa sigurnosti dviju zemalja, do čega ne može doći bez službene najave posjeta. Imajuću to u vidu, postavlja se pitanje je li posjet zaista planiran“, naveo je Stojković i zatražio od vlade u Beogradu da „odmah prekine dalje sramoćenje države i uništavanje međunarodnog ugleda“. Prema Stojkovićevim riječima, cijeli svijet se podsmjehuje Srbiji zbog ideje njenog predsjednika da službenim automobilom i sa službenim pasošem, vozačem i kompletnim osiguranjem, koje mora biti naoružano, posjećuje drugu suverenu zemlju „privatno i bez najave“.

Nekadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je odlazak u Jasenovac “Vučićeva kvazi-patriotska predstava, potrebna u okolnostima kada njemu postaje sve teže izbjeći uvođenje sankcija Rusiji i kada je njegova kosovska politika do te mjere ogoljena da već i sam priznaje da je Srbija tijekom njegove vlasti dala sve, a nije dobila ništa“.

Bivši diplomat Srećko Đukić, koji je bio na službi u ambasadama u Moskvi, Sofiji i Minsku, rekao je kako mu nije jasno zašto su izostale procedure predviđene za dolazak najviših gostiju u zemlju domaćina. „Nota Hrvatske se oslanja na neslužbeno priopćenje. Ne bi se mogla oslanjati na neslužbeno priopćenje ako je bilo nota naše ambasade ili Ministarstva vanjskih poslova Srbije“, izjavio je Đukić, navodeći da je Vučićev posjet dogovaran skoro godinu dana. „Prvi termin je utvrđen krajem jeseni prošle godine, a drugi termin bio je u rano proljeće ove godine. Oba su usuglašavana preko vanjskopolitičkih službi i odgođena uz obostranu suglasnost“, izjavio je Đukić, uz konstataciju da u aktualnoj situaciji „nije bilo dovoljno političke volje, već je bilo potrebno da se izvadi iz diplomatskog konteksta“.

Bivši diplomat Srećko Đukić, koji je bio na službi u ambasadama u Moskvi, Sofiji i Minsku, rekao je kako mu nije jasno zašto su izostale procedure predviđene za dolazak najviših gostiju u zemlju domaćina

„Ako državnici žele posjetiti neku zemlju, a da to nije službenog karaktera, njihova diplomatska služba dužna je to prijaviti notom – kada želi doći, što želi vidjeti i koliko želi boraviti. U ovom slučaju Ambasada Srbije u Zagrebu upućuje notu Ministarstvu vanjskih poslova Hrvatske da zamoli za sigurnost šefa države. To je uobičajen način komunikacije između država kada se radi o neslužbenim posjetima“, naveo je Đukić.

Prema njegovim riječima, pet ključnih dužnosnika moraju se notificirati prilikom putovanja u drugu zemlju – šef države, predsjednik parlamenta, premijer i ministri vanjskih poslova i obrane.

„Ako je postojalo iole političke volje, ovo se moglo prevladati i da javnost ništa ne sazna, da se pokuša s Hrvatskom dogovoriti neki novi datum posjeta“, izjavio je Đukić, uz konstataciju da je nekome možda bio potreban „svojevrsni spektakl“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.