BENEFITI ODRŽIVOG POSLOVANJA Dubravko Lukač: ‘ESG tranzicija treba biti ‘win-win’ situacija’

Autor:

FOTO: RBA

Izvršni direktor upravljanja kreditnim rizicima za non-retail klijente Raiffeisen banke govori o prilagodbi malih kompanija na ESG izvještavanje i tome kako zelena tranzicija donosi priliku za rast

Prije desetak godina malo koji je poduzetnik uopće čuo za ESG i zelenu tranziciju – čak ni najveće tvrtke u svijetu nisu stavljale veliku važnost na izvještavanje o svojim održivim praksama. Prije svega 13 godina manje od 20% tvrtki uključenih u S&P 500 Indeks objavilo je godišnje izvješće o održivosti. Od tada do danas se taj postotak popeo na 99%.

Nije iznenađujuće da su velike kompanije prve počele s ESG izvještavanjem, no uskoro zakonska regulativa to očekuje i od manjih kompanija. Dubravko Lukač, izvršni direktor upravljanja kreditnim rizicima za non-retail klijente Raiffeisen banke, rekao nam je kad je u dijelu poslovanja kojim se bavi počeo uočavati promjene koje donosi zelena tranzicija te na koji način svi poduzetnici mogu vidjeti benefite održivog poslovanja.

B&B: RBA u Hrvatskoj ove godine obilježava 30 godina poslovanja. Vi ste u banci već 20. Opišite nam vaš poslovni put i objasnite koje sve odgovornosti imate u sklopu vaše trenutne funkcije.

U RBA-u sam počeo raditi prije 18 godina, počeo sam kao pripravnik u sektoru upravljanja kreditnim rizicima. Kako sam karijeru u banci započeo u istom sektoru u kojem sam i danas, stekao sam duboko razumijevanje različitih aspekata kreditnog rizika. Trenutno sam na poziciji izvršnog direktora upravljanja kreditnim rizicima za non-retail klijente. Moje odgovornosti uključuju procjenu i upravljanje kreditnim rizikom povezanima s kreditiranjem non-retail klijenata, razvoj i implementaciju strategija za smanjenje kreditnog rizika te usklađivanje bankarskih praksi s regulatornim zahtjevima. U kontekstu ESG-a, zajedno s ostalim timovima radimo na edukaciji i podršci naših klijenata u razumijevanju i ispunjavanju ESG kriterija koji su postali ključni u današnjem poslovnom okruženju.

‘Banke imaju moć usmjeriti kapital prema projektima koji podržavaju održivost i ESG ciljeve, nisu samo financijski posrednici’

B&B: Koja je i kolika uloga bankarskog sektora u promicanju održivog razvoja i poslovanja? Banke su vrlo aktivni sudionici u dijalogu o održivosti, a ne tek puki pasivni promatrači.

U zelenoj tranziciji banke nisu samo financijski posrednici. One imaju moć usmjeriti kapital prema projektima koji podržavaju održivost i ESG ciljeve. Aktivno sudjelujemo u dijalogu o održivosti kroz različite inicijative, financijske proizvode i usluge koje potiču zelenu tranziciju. Kroz procese odobravanja kredita, kao banka imamo mogućnost uvjetovati financiranje usklađenjem s održivim praksama, čime potičemo naše klijente na odgovornije poslovanje. Surađujemo s regulatornim tijelima i drugim dionicima kako bismo razvili politike koje podržavaju održiv razvoj.

B&B: Vratimo se nekoliko godina unazad. Kad ste prvi put u radu u RBA-u došli u doticaj s terminom ESG-a i na koji način zelena tranzicija otad utječe na vaše svakodnevno poslovanje i komunikaciju s klijentima?

Termin ESG-a prvi put je postao značajan u našem poslovanju prije desetak godina, kad su počele stizati prve regulative i smjernice vezane uz održivost, no u praksi, otprilike, zadnje tri godine. Početak je bio težak za sve, novi termini i nova znanja, kako za nas tako i za klijente. Otad zelena tranzicija značajno je utjecala na naše svakodnevno poslovanje i komunikaciju s klijentima. Uveli smo nove procese procjene kreditnog rizika koji uključuju ESG kriterije te smo razvili specifične proizvode i usluge za financiranje zelenih projekata. Također redovito educiramo naše klijente o važnosti ESG-a, pomažemo im u prilagodbi novim zahtjevima i surađujemo s njima na razvoju održivih poslovnih strategija.

‘Najveći ESG izazov u našoj domeni trenutno je nedostatak unificirane metrike i standarda za mjerenje i izvještavanje o održivosti’, ističe Dubravko Lukač. FOTO: RBA

B&B: Nedavno ste u sklopu jednog panela na konferenciji o održivosti rekli da zelena tranzicija u bankarskom sektoru treba biti ‘’win-win’’ situacija. Na što konkretno mislite i kako ostvarujete takvu situaciju za sve uključene strane?

Kad govorimo o zelenoj tranziciji kao ‘’win-win’’ situaciji, mislimo na to da svi dionici – banka, klijenti i društvo u cjelini – mogu ostvariti benefite iz ovog procesa. Za banku, zelena tranzicija donosi priliku za rast i diversifikaciju kroz razvoj novih financijskih proizvoda i usluga, dok klijenti profitiraju kroz poboljšanje svojih ekoloških i društvenih, ali u konačnici i financijskih performansi, što može dovesti do boljeg pristupa izvorima financiranja, kapitalu i tržištima. Najveći dobitnik je svakako društvo i svi mi kao stanovnici planeta Zemlje.

B&B: Koliko su vaši klijenti upućeni u nove regulatorne zahtjeve i koja je vaša uloga u educiranju o ESG komponenti u njihovu poslovanju?

Naši klijenti su sve svjesniji novih regulatornih zahtjeva, ali njihovo razumijevanje i stupanj pripremljenosti variraju. Naša uloga je ključna u edukaciji klijenata o ESG-u i to primarno malih do srednje velikih poduzeća. Kod velikih i internacionalnih poduzeća vidimo pozitivan pomak u transparentnom izvještavanju i oni moraju biti putokaz za ostale.

‘Uveli smo nove procese procjene kreditnog rizika koji uključuju ESG kriterije i razvili financiranje zelenih projekata’

B&B: Što vidite kao trenutni najveći ESG izazov u vašoj domeni? Nedovoljno poznavanje regulative, metrika koja nije unificirana ili fokus usmjeren na određene podatke koji možda i nisu najrelevantniji za vaš opseg posla? Nešto drugo?

Najveći ESG izazov u našoj domeni trenutno je nedostatak unificirane metrike i standarda za mjerenje i izvještavanje o održivosti. To stvara poteškoće u dosljednoj procjeni rizika i usporedbi performansi između različitih klijenata i sektora. Također, mnogi klijenti još uvijek nisu u potpunosti svjesni svih regulatornih zahtjeva i njihove važnosti. S druge strane, nedavno puštanje ESG platforme u rad koju je razvio HROK (Hrvatski registar obveza po kreditima) u suradnji s vodećim bankama u Hrvatskoj će doprinijeti kvalitetnijem upravljanju rizicima te uspostavljanja ili praćenja poslovnog odnosa. Naša uloga je pomoći im u navigaciji kroz ove izazove pružanjem jasnih smjernica, edukacijom i podrškom u implementaciji potrebnih promjena.

B&B: U kontekstu održivosti i iz vaše perspektive, gdje vidite RBA za pet godina? Kakvo će tada biti stanje u odnosu na sad i što mislite, koje će vam biti najveće učenje u ESG tranziciji?

Za pet godina vidim RBA kao lidera u području održivog financiranja i ESG integracije u Hrvatskoj. Očekujem da ćemo imati potpuno integrirane ESG kriterije u svima aspektima našeg poslovanja, s jasnim i unificiranim standardima mjerenja i izvještavanja. Naše klijente ćemo bolje educirati, zbog čega će prilagođeni novim zahtjevima, a mi ćemo biti prepoznati kao pouzdan partner u njihovim održivim inicijativama. Najveće učenje u ESG tranziciji bit će važnost kontinuirane edukacije i prilagodbe – kako nas samih, tako i naših klijenata – kako bismo ostali korak ispred regulatornih promjena i tržišnih trendova. Kako sam već i naveo – ‘’win-win’’ za sve sudionike. | Članak je nastao u suradnji s Raiffeisen bankom

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.