Predsjednik HSS-a Krešo Beljak u razgovoru za Nacional pozvao je Crkvu da i ona pokaže razumijevanje za hrvatske porezne obveznike te je objasnio zašto bi za Hrvatsku bilo dobro da premijer i predsjednica postanu bivši, kao i zašto misli da je HSS pod njegovim vodstvom postao ‘progresivna, republikanska i zelena stranka’
Krešo Beljak, predsjednik Hrvatske seljačke stranke, na Twitter profilu nedavno je objavio da je našao novog političkog istomišljenika. To je bio Pedro Sanchez, španjolski socijalistički premijer. Iz Beljakove objave pokazalo se da mu je Sanchez simpatičan jer je tijekom prisege odbio položiti ruku na Bibliju, a najavio je i raskidanje ugovora s Vatikanom. U razgovoru za Nacional 47-godišnji Beljak nije se otvoreno založio da i Hrvatska raskine ugovor sa Svetom Stolicom, ali je pozvao Katoličku Crkvu da i ona pokaže razumijevanje za hrvatske porezne obveznike. Također, ocijenio je da je donošenjem novog stranačkog programa HSS-a na nedavnoj Glavnoj skupštini stranka definirana kao „progresivna, republikanska i zelena stranka“, ocjenjujući da je time označen povratak HSS-a temeljnim načelima i stranačkim korijenima za koje se zalagao, tvrdi, i Stjepan Radić koji je bio u sukobu s katoličkim klerom zbog toga što se protivio potpisivanju konkordata s Vatikanom.
NACIONAL: Na nedavnoj programskoj Glavnoj skupštini HSS-a prihvaćen je novi stranački program pod simboličkim nazivom „Nova Republika“. Odustali ste od politike konzervativne stranke. HSS definirate kao „progresivnu, republikansku i zelenu stranku“ suprotstavljenu krupnom kapitalom. Oduzimate li primat SDP-u kao najutjecajnijoj oporbenoj stranci ljevice?
Prvo i osnovno, konzervativizam nikada u povijesti nije bio programska osnova HSS-a. To što su pojedinci u stranci zastupali takvu politiku, ne znači da je njihova teza bila točna. Marijana Petir na osnovi svog osobnog svjetonazora tumačila je krivo programska načela HSS-a, ali to je bio i ostao njen problem, a ne problem stranke. Te njene teze, doduše, govorile su i o tome u kakvoj je političkoj konfuziji bila stranka. Sada se vraćamo korijenima i osnovnim postulatima HSS-a koji su progresivni, ekološki i socijalno osjetljivi i jasno određuju poziciju vjere. Vjera je stvar pojedinca, a ne HSS-a kao političke stranke. To je oduvijek bila osnova HSS-a, ali je bila zaboravljena…
Komentari