Iako izbori još nisu ni raspisani, dio hrvatske političke scene već se ujedinio kako bi pokušao osvojiti poneki saborski mandat
Dok je Krešo Beljak s HSS-om već ušao u predizbornu koaliciju sa Socijaldemokratima Davorka Vidovića, šefom trenutačno najbrojnijeg zastupničkog kluba u Saboru, Radimir Čačić s Reformistima ulazi u završnicu sličnih pregovora o predizbornoj koaliciji s IDS-om i Fokusom. Čačić je, kako je potvrdio Nacionalu, spreman prihvatiti i IDS-ov zahtjev za prolaznim mjestom njihovu kandidatu na listi za europske izbore, a to bi potencijalno moglo IDS-ovu eurozastupniku Valteru Flegi osigurati još jedan mandat u Europskom parlamentu. Međimurski župan Matija Posavec kroz Nezavisnu platformu Sjever (NPS) okuplja nezavisne gradonačelnike i načelnike u dvije županije, Međimurskoj i Varaždinskoj, a SDP se pritajio. I Dalija Orešković, nekadašnja šefica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, nakon razlaza s Ivicom i Marijanom Puljak iz stranke Centar, prošloga je petka podnijela Ministarstvu pravosuđa zahtjev za reaktivacijom Stranke s imenom i prezimenom. Ali ovaj put, kako je rekla u razgovoru za Nacional, „s privremenim dodatkom“ i njenog imena i prezimena, pa je tako dobila i novo ime. Postala je Stranka Dalija Orešković i ljudi s imenom i prezimenom s kojom ta saborska zastupnica izlazi na izbore.
U anketi Crobarometara krajem rujna, HSS je uživao podršku od 1,2 posto, a Socijaldemokrati su bili ispod jedan posto. Ali samo mjesec dana ranije rejting HSS-a je bio 1,7, a njihovih saveznika Socijaldemokrata 1,6 posto, a to je bilo više od tri posto, pa uz dobru izbornu kampanju i zbrojimo li ovu za njih povoljniju varijantu kao koalicijskih partnera, to bi bilo više od tri posto, pa im rezultati na izborima ne bi morali nužno biti poražavajući. Dakako, ovaj izračun ne mora biti pouzdan jer ovisi i od toga koje se ankete analiziraju. Uz određena pojačanja možda bi HSS i Socijaldemokrati dobacili do izbornog praga i mogli dobiti koji zastupnički mandat. Ideja Kreše Beljaka da se okupi cijela oporba, neovisno o ideološkim predznacima, nije prošla, pa se okrenuo suradnji sa Socijaldemokratima.
„Dogovor je postignut s istim ljudima s kojima sam surađivao i na prošlim izborima“, naglasio je Beljak. Točno je da je na prošlim izborima surađivao s tim ljudima, ali oni su tada bili u SDP-u. Upitan je može li sada postati i neka vrsta pomirbene premosnice i u tu koaliciju privući i SDP jer je na prošlim izborima bio na SDP-ovoj izbornoj listi. Odgovorio je da „nije bio na listi SDP-a, nego na zajedničkoj listi HSS-a, SDP-a i ostalih stranaka“. Zatim je na kraju zaključio: „Još uvijek se nadam da će razum prevladati i da će sve stranke ljevice shvatiti da jedino zajedno možemo pobijediti HDZ. Ako SDP to ne shvaća, mi ne možemo čekati. Ljevica se okuplja. S SDP-om ili bez njega. I to je to. Surađivat ćemo s njima ako ne prije, onda poslije izbora. Na njima je sve. Mi smo partneri, prijatelji i oko toga nema nikakvog spora. Opcija smo lijevog centra. SDP je jača stranka od nas i oni moraju biti oni koji okupljaju, ali ih mi više ne možemo čekati“.
S druge strane, međimurski župan Matija Posavec okupio je niz načelnika u Međimurskoj županiji, dok na okupljanju u Varaždinskoj županiji rade dvojica gradonačelnika. Jedan je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić, nekadašnji potpredsjednik Sabora i vođa zastupničkog kluba HNS-a. Drugi je gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić koji je napustio SDP zbog neslaganja s vodstvom stranke, ali to mu nije ugrozilo popularnost u Ludbregu. Sada je nezavisni gradonačelnik, a Posavec je s njim dogovorio suradnju.
S druge strane, Milorad Batinić na posljednjim lokalnim izborima nastupio je kao nezavisni kandidat sa svojom listom koja okuplja više od 150 članova. Nedavno je predsjedništvo nezavisne Batinićeve liste odlučilo integrirati se u Nezavisnu platformu Sjever, a nakon što je lista gradonačelnika Ivanca Milorada Batinića pristupila platformi u Varaždinskoj županiji, a to su učinili i načelnik općine Radoboj Anđelko Topolovec, načelnik Huma na Sutli Zvonko Jutriša, načelnik Stubičkih Toplica Josip Beljak i načelnik Velikog Trgovišća Robert Greblički iz Krapinsko-zagorske županije.
Tako je Posavec odlučio okrupniti politički centar na sjeveru Hrvatske, što mu je bila i dugogodišnja preokupacija. „To nije pošlo za rukom ni HNS-u kojeg je nakon odlaska Ivana Vrdoljaka preuzeo Stjepan Čuraj. No u studenome 2022. godine Stjepan Čuraj iznenada je otišao s funkcije predsjednika stranke. Kao razlozi su navedeni osobni razlozi. Čuraj je bio i državni tajnik u Ministarstvu financija. I na tu je dužnost podnio ostavku. Predsjedništvo HNS-a je ostavku prihvatilo, a stranku je nastavio voditi dotadašnji zamjenik Mirko Korotaj, načelnik općine Cestica. HNS se ipak nije uspio repozicionirati. Danas je s jednim saborskim zastupnikom dio parlamentarne većine HDZ-a, a moguće je da će na predstojeće parlamentarne izbore, poput HSLS-a posljednji put, i oni ući u predizbornu koaliciju s HDZ-om, a to bi im osiguralo barem jedan saborski mandat“, rekao je za Nacional Matija Posavec koji je i sam bio dugogodišnji član HNS-a.
Komentari