Belgijska obavještajna služba stavila pod ‘prismotru’ zaposlenike i urede Huaweia u Bruxellesu

Autor:

Dmitry Rodionov, Unsplash

Belgijska obavještajna služba pomno ispituje operacije tehnološkog diva Huaweija, dok raste strah od kineske špijunaže oko sjedišta EU-a i NATO-a u Bruxellesu.

Proteklih mjeseci belgijska Državna sigurnosna služba (VSSE) zatražila je intervjue s bivšim zaposlenicima lobističke  tvrtke u srcu europske četvrti Bruxellesa. Prikupljanje obavještajnih podataka dio je aktivnosti sigurnosnih dužnosnika kako bi ispitali kako Kina koristi nedržavne aktere, uključujući više lobiste u Huaweijevom uredu u Bruxellesu, za promicanje interesa kineske države i njezine Komunističke partije u Europi.

Provjera Huaweijevih aktivnosti u EU dolazi u trenutku kada zapadne sigurnosne agencije oglašavaju uzbunu zbog tvrtki povezanih s Kinom. Britanskim, nizozemskim, belgijskim, češkim i nordijskim dužnosnicima, kao i dužnosnicima EU, svima je rečeno da se klone TikToka na poslovnim telefonima zbog zabrinutosti sličnih onima oko Huaweija, naime da kinesko sigurnosno zakonodavstvo prisiljava kineske tehnološke tvrtke na predaju podataka.

Provjera također dolazi usred sve većeg broja dokaza o utjecaju stranih država na donošenje odluka u EU, fenomen koji je oštro razotkrio nedavni skandal Qatargate, gdje je zaljevska država nastojala utjecati na Bruxelles putem mita i darova posredničkih organizacija. Belgijske sigurnosne službe imaju zadatak nadzirati operacije koje vode strani akteri oko institucija EU-a.

Glasnogovornik Huaweija rekao je da tvrtka nije znala da obavještajna služba ispituje osoblje ureda tvrtke u Bruxellesu.

Belgijski obavještajni službenici žele utvrditi postoje li izravne veze između kineske države i Huaweijeva ureda u Bruxellesu, rekli su. Posebno su zanimljivi, dodali su, predstavnici Huaweia koji su možda prethodno bili na mjestima u institucijama u Bruxellesu s pristupom mreži kontakata u EU.

Srž zabrinutosti oko Huaweia, čije je sjedište u Shenzhenu u Kini, jest može li kineska vlada instrumentalizirati tvrtku, pod pritiskom ili infiltrirati je kako bi dobila pristup kritičnim podacima u zapadnim zemljama.

Huaweijevi uredi za lobiranje u EU, smješteni su između zgrada Europskog parlamenta i Europske komisije i Vijeća, a drugi “centar za transparentnost kibernetičke sigurnosti” u blizini američkog veleposlanstva. Oni su bili glavna moć lobiranja. Najnovije korporativne izjave stavljaju tvrtku među 30 najvećih kompanija koje troše najviše na lobiranje u EU u Bruxellesu, s deklariranom maksimalnom potrošnjom od 2,25 milijuna eura godišnje. U 2018., na samom početku geopolitičke oluje koja je pogodila tvrtku, ušla je među 10 najvećih potrošača na lobiranje u Bruxellesu.

Kineski telekomunikacijski div prošle je godine počeo smanjivati ​​svoju prisutnost u EU, spajajući svoje aktivnosti diljem Europe u svoje regionalno sjedište u Düsseldorfu u Njemačkoj. Dio tog preokreta bilo je otpuštanje nekih zapadnih stratega tvrtke, koji su prošlih godina radili na povlačenju zabrana i blokada njezine opreme.

Huawei neprestano naglašava da je neovisan o kineskoj državi. “Huawei je komercijalna operacija”, rekao je glasnogovornik. Upitan ima li tvrtka politiku provjeravanja tko je od njezinog osoblja član Kineske komunističke partije, glasnogovornik je rekao: “Ne pitamo niti se miješamo u politička ili vjerska uvjerenja zaposlenika. Tretiramo svakog zaposlenika na isti način, bez obzira na njihovu rasu, spol, društveni status, invaliditet, vjeru ili bilo što drugo.”

Jedna ključna zabrinutost koju su zapadne sigurnosne vlasti iznijele proteklih godina jest da Huawei kao tvrtka sa sjedištem u Kini podliježe pekinškom Zakonu o nacionalnoj obavještajnoj službi iz 2017., koji od tvrtki zahtijeva da “podržavaju, pomažu i surađuju s naporima nacionalnih obavještajnih službi”, kao i ” zaštiti tajne rada nacionalnih obavještajnih službi s kojima su upoznati.”

Upitan kako postupa sa pravnim zahtjevima kineske vlade za predaju podataka, glasnogovornik se osvrnuo na stranicu s često postavljanim pitanjima tvrtke o tom pitanju, na kojoj stoji: “Huawei nikada nije primio takav zahtjev i kategorički bismo odbili udovoljiti mu da jesmo . Huawei je neovisna tvrtka koja radi samo kako bi služila svojim klijentima. Nikada ne bismo ugrozili niti naštetili nijednoj zemlji, organizaciji ili pojedincu, posebno kada je u pitanju kibernetička sigurnost i zaštita privatnosti korisnika.

Interes belgijske Državne sigurnosne službe za Huawei slijedi sve veći interes za kineske operacije u glavnom gradu EU. Služba je 2022. godine objavila obavještajno izvješće u kojem je iznijela svoja otkrića o operacijama lobista koje podržava Kina u Bruxellesu. U njemu je VSSE osudio kinesku državu zbog djelovanja u “sivoj zoni između lobiranja, uplitanja, političkog utjecaja, špijunaže, ekonomske ucjene i kampanja dezinformiranja”, izvještava POLITICO.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.