Bauk: “Hrvatska je bila spremna tehnički ući u Schengen još 2015. godine. Valjda nećemo morati prodati rafineriju zbog Schengena”

Autor:

23.09.2022., Zagreb - Sabor 12. sjednicu nastavlja raspravom o podnesenim amandmanima nakon koje ce biti provedena rasprava o Prijedlogu zakona o gnojidbenim proizvodima. Arsen Bauk  Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Arsen Bauk, saborski zastupnik SDP-a u utorak je komentirao ulazak Hrvatske u Schengen te odnose premijera i predsjednika.

Schengen i Austrija

“Hrvatska je bila spremna tehnički ući u Schengen još 2015., 2016. godine, sve ostalo je pitanje političke odluke država. Što se tiče poruka austrijskih dužnosnika, nisam siguran da se radi o poruci za unutarnje potrebe jer je čini mi se preko milijun građana Austrije bilo u Hrvatskoj prošle godine. Ulazak Hrvatske u Schengen bi i njihovim stanovnicima olakšao dolazak u Hrvatsku”, izjavio je za N1.

Naveo je kako postoje određene špekulacije da se radi o odnosima unutar EU gdje je Hrvatska iskorištena kao objekt, kako bi Austrija digla glas protiv nekih drugih država kroz koje prolaze migranti.

Dolazak austrijskog kancelara

“Sutra dolazi austrijski kancelar u Hrvatsku pa se nadam da ćemo dobiti neke odgovore. Nadam se da nećemo sad morati prodati rafineriju u Rijeci Austriji zbog Schengena kako smo morali prodati sisačku Mađarima zbog OECD-a”, rekao je.

Problem propusnosti hrvatsko slovenske granice

“Meni nije jasna migrantska politika koju ima EU, s jedne strane se države bune što im dolazi previše migranata, a s druge strane se bune zbog agresije hrvatske policije na granici. Ne znam kako bi spriječili nekoga da prijeđe granicu tko ju želi prijeći, osim fizički. Prelazak granice bez dokumenata ne spada mi pod pitanje ljudskih prava”, objasnio je za N1.

Terorizam u Hrvatskoj

“Ako su policija i druga tijela progona, detektirali, locirali i podigli optužnicu protiv jednog muškarca, on će biti procesuiran prema dokazima koji budu tamo navedeni. Dosta toga se može vidjeti na društvenim mrežama bez neke velike detekcije ili istražnih postupaka i operacija, vidjet ćemo koliko će još biti takvih optužnica za terorizam kako je premijer najavio. Kad sam ja bio ministar, dobio sam nekoliko poruka u inbox, najčešće vezano uz ćirilicu ili zakon o životnom partnerstvu, ali otvorenih prijetnji nije bilo”, rekao je.

Odnos predsjednika i ministra obrane

“Ministar obrane Mario Banožić se bez podrške premijera ne bi upuštao u takve akrobacije i odnose s predsjednikom koji je ujedno i Vrhovni zapovjednik. Bez intervencije predsjednika Vlade odnosi se neće moći normalizirati. Predsjednik države neprestano poziva da se to riješi, on nema drugih mogućnosti nego pozivati i čekati odziv s druge strane”, izjavio je.

Vlada i predsjednik trebaju konačno sjesti i riješiti probleme

“Ovo je win win situacija za Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića jer su obojica dvojica najpopularnijih političara u zemlji. Oni zapravo misle da su najbolji na svijetu. Ukoliko ne bude dogovora u Saboru, ukrajinski vojnici se neće obučavati. Dvotrećinska većina ne može odlučiti jer o tome odlučuju Vlada i predsjednik, nema Sabora u tom slučaju. Ovo bi bio državni udar da Vlada sruši vojsku, a ne obrnuto. Ako predsjednik ili Vlada nešto ne žele, to se neće dogoditi. Ako nema dogovora, nema aranžmana, bez dogovora, nema obuke, zaključio je za N1.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.