Googleova matična tvrtka Alphabet lansirala je svoj chatbot za umjetnu inteligenciju Bard u Europi i Brazilu. To je najveća ekspanzija proizvoda od lansiranja u ožujku u SAD-u i Velikoj Britaniji i zahuktava rivalstvo s Microsoftovim ChatGPT-om.
Oba su primjeri generativne umjetne inteligencije koja može odgovoriti na pitanja na ljudski način.
Lansiranje Barda u EU odgođeno je nakon što je glavni regulator podataka u bloku izrazio zabrinutost zbog privatnosti.
Irska komisija za zaštitu podataka rekla je da tehnološki div nije pružio dovoljno informacija o tome kako njegov generativni AI alat štiti privatnost Europljana da bi opravdao lansiranje u EU. Tvrtka je rekla da se od tada susrela s nadzornicima kako bi ih uvjerila u pitanja koja se odnose na transparentnost, izbor i kontrolu.
U brifingu s novinarima, Amar Subramanya, inženjerski potpredsjednik Barda, dodao je da korisnici mogu odustati od prikupljanja njihovih podataka. Subramanya je odbio komentirati postoje li planovi za razvoj aplikacije Bard. “Bard je eksperiment”, rekao je. “Želimo biti odvažni i odgovorni.”
Bard može govoriti
Google je također dodao nove značajke u Bard, koje se primjenjuju u cijelom svijetu. To uključuje mogućnost chatbota da vam odgovori i da odgovori na upite koji također uključuju slike. “Počevši od danas, možete surađivati s Bardom na više od 40 jezika, uključujući arapski, kineski, njemački, hindi i španjolski”, rekao je Googleov viši direktor proizvoda u postu na blogu.
“Ponekad vam to što čujete nešto naglas može pomoći da svojoj ideji pristupite na drugačiji način. Ovo je posebno korisno ako želite čuti ispravan izgovor riječi ili poslušati pjesmu ili scenarij.” Rekao je da korisnici sada mogu promijeniti ton i stil Bardovih odgovora na jednostavne, duge, kratke, profesionalne ili ležerne. Također mogu prikvačiti ili preimenovati razgovore, izvesti kod na više mjesta i koristiti slike u upitima.
Val ulaganja
Pompa oko mogućnosti generativne umjetne inteligencije potaknula je globalne tehnološke ličnosti da pozovu na zaustavljanje njihova razvoja.
Ovisno o tome s kim razgovarate, umjetna inteligencija bi mogla dovesti do kraja čovječanstva ili riješiti klimatske promjene, ili oboje.
Tijekom posljednjih šest mjeseci tvrtke su ulagale milijarde u nadi da će ostvariti mnogo više prihoda od oglašavanja i oblaka.
Mistral AI, start-up koji je bio star samo mjesec dana, prikupio je 86 milijuna funti početnih sredstava za izgradnju i obuku velikih jezičnih modela.
Ovaj tjedan Elon Musk najavio je osnivanje AI startupa pod nazivom xAI, s timom koji uključuje nekoliko inženjera koji su radili u OpenAI-u i Googleu. Musk je ranije izjavio kako vjeruje da razvoj umjetne inteligencije treba pauzirati i da je sektoru potrebna regulacija.
Na drugom mjestu, američka AI tvrtka Anthropic pokrenula je još jedan suparnički chatbot ChatGPT-u pod nazivom Claude 2, koji može sažeti blokove teksta veličine romana. Claude 2 je javno dostupan u SAD-u i Ujedinjenom Kraljevstvu i koristi sigurnosnu metodu koju je tvrtka opisala kao “Ustavna umjetna inteligencija”, pozivajući se na skup načela za donošenje prosudbi o tekstu koji proizvodi.
Unatoč tome, privlačnost novosti u AI chatbotovima možda jenjava, s nedavnim brojevima korisnika weba koji pokazuju da su mjesečni promet na web stranici ChatGPT-a i jedinstveni posjetitelji opali po prvi put u lipnju.
Google je također pogođen novom grupnom tužbom u SAD-u zbog navodne zlouporabe osobnih podataka korisnika za treniranje Barda.
U tužbi, koju je federalnom sudu u San Franciscu podnijelo osam pojedinaca koji žele zastupati milijune korisnika interneta i vlasnika autorskih prava, navodi se da je Googleovo neovlašteno skidanje podataka s web stranica narušilo njihovu privatnost i vlasnička prava, piše BBC.
“Google ne posjeduje internet, ne posjeduje naše kreativne radove, ne posjeduje naše izraze osobnosti, slike naših obitelji i djece, ili bilo što drugo jednostavno zato što to dijelimo online”, odvjetnik tužitelja Ryan Clarkson stoji u priopćenju.
Komentari