Nacional u svom novom broju donosi detalje ugovora o kupovini električne energije. Naime, predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede Frane Barbarić potpisao je na samom kraju prošloga tjedna dugoročni ugovor o kupovini električne energije iz uvoza za potrebe domaćeg tržišta vrijedan oko 454 milijuna eura.
Prisjetili smo se stoga i slučaja od prije 13 godina, kada je HEP zbog sklapanja rizičnog ugovora pretrpio veliku štetu. Tadašnja Uprava, na čelu s bivšim predsjednikom Ivanom Mravkom, naime, u prvoj polovini 2009. raspisala je natječaj za sklapanje jednogodišnjeg ugovora za kupovinu električne energije iz uvoza, i to u trenutku kada je cijena struje na međunarodnoj burzi bila oko 83 eura za MWh.
U lipnju iste godine Mravkova Uprava je potpisala ugovor s tvrtkom ETF (Energy Financing Team) sa sjedištem u Londonu te s tvrtkama Rudnap i Korlea. Cijena električne energije, samo nekoliko mjeseci nakon potpisivanja ugovora, na burzi je pala na svega 40 eura za MWh. No, s obzirom na to da ugovor nije imao klauzulu o osiguranju od naglih promjena cijena, tzv. hedging, HEP je završio s više od 120 milijuna eura gubitaka.
Pozadinu ovih milijunskih gubitaka HEP-a 2010. godine istraživalo je i Državno odvjetništvo, koje je angažiralo dvije neovisne savjetničke tvrtke – Ekonerg i Energetski institut Hrvoje Požar. One su trebale analizirati potpisani ugovor i procijeniti njegovu štetnost.
Na zaprepaštenje velikog broja energetskih stručnjaka, obje su tvrtke nakon pomne analize ustvrdile da je natječaj proveden prema zakonu i prema njihovu mišljenju ugovor koji je nanio golemu štetu HEP-u – ‘nije bio sporan’.
“Ovo je bio primjer kako institucije ne mogu doskočiti kriminalu i javašluku u državnim institucijama jer su te prljave rabote dobro prikrivene i naizgled prema zakonu, a u stvari su pomno kreirane za krađu i izvlačenje novca iz državnih tvrtki”, upozorava Nacionalov izvor.
Nacional je još 2010. godine pisao o Vuku Hamoviću i Vojinu Lazareviću, balkanskim poduzetnicima čije poslovanje se istraživalo od Amerike do Rusije, a od kojih je HEP pod vodstvom Ivana Mravka godinama kupovao skupu električnu energiju i ugovarao štetne poslove. Naime, Hamović je u to vrijeme, a i danas, stajao iza tvrtke ETF, dok je tvrtku Rudnap predstavljao jednako kontroverzni Crnogorac Lazarević.
“A njihove biografije su u svakom slučaju impresivne iz barem dva razloga: dojmljivi su svi poslovi na kojima su se basnoslovno obogatili, no još je dojmljivija lista istraga koje su se vodile protiv njih”, pisao je 2010. godine Nacional.
BALKANSKA STRUJNA MAFIJA: Slobini mešetari bogatili se na HEP-u
Komentari