U Baranji su pronašli nove saveznike u borbi protiv komaraca. U općini Kneževi Vinogradi za lociranje i uništavanje nametnika upotrebljavaju – dronove. Rezultati su, kažu, vrlo dobri.
Proteklih dana zbog kiša raste vodostaj Drave i Dunava, a time i broj ličinki komaraca. Poplavna područja u srcu Baranje za njih su idealna staništa. I ovoga ljeta stanovnike Kneževih Vinograda čeka dobro poznat scenarij.
“Vjerojatno će poslije ovih kiša biti puno njih. Smetaju nas, kako da ne, ne možemo raditi”, rekla je Zora Janjić iz Kneževih Vinograda.
Kneževi Vinogradi okruženi su šumama, vodama i kanalima, idealno je to okruženje za razmnožavanje komaraca. Nakon više mahom neuspjelih pokušaja tradicionalnog larvicidnog tretiranja, u Općini su se okrenuli novoj, inovativnoj metodi. Ugrožena područja snimaju se dronovima i tretiraju biološkim sredstvima.
“I početkom travnja mi smo odradili jedan takav tretman. Analiza nakon obavljenog tretmana je pokazala da je učinkovitost takvog tretmana 100 posto, što znači da smo na dobrom putu”, za HRT ističe Vedran Kramarić, načelnik općine Kneževi Vinogradi.
Nepristupačna područja
U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije zbog visokog vodostaja provode intenzivan nadzor poplavnih područja. Dronovima, ističu, treba dati priliku.
“Jer ova poplavna područja su nepristupačna i teško je doći sa zemlje i istretirati kvalitetno ličinke. Nepristupačno je čak iz čamca, tako da mislim da je iz zraka jedina mogućnost”, kazao je Hrvoje Bekina, voditelj Službe za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju, NZJZ OBŽ-a.
Posljednjih godina dronovi su se pokazali učinkovitima u borbi protiv elementarnih nepogoda. Osobito u poljoprivredi, a sada i s komarcima.
“Naravno, dronovi su i skuplji i potrebno je poprilično inicijalno ulaganje, međutim, sa satelitskim snimkama dronovi mogu već u sadašnjosti, a posebice u budućnosti pružiti konkretne koristi”, rekao je za HRT dr. sc. Dorijan Radočaj, Fakultet za agrobiotehničke znanosti u Osijeku.
Komentari