Zviždačica Maja Đerek prošlog je tjedna na USKOK-u dopunila kaznenu prijavu koju je u siječnju podnijela protiv bivše šefice tvrtke Državne nekretnine Renate Sabo i drugih odgovornih za nezakonito pogodovanje ministru Mariju Banožiću – ovaj put prijavila je i njega osobno
Ministar obrane Mario Banožić i službeno je kazneno prijavljen zbog niza malverzacija u doba kada je obnašao dužnost ministra državne imovine, kada je – kako stoji u prijavi – svojim osobnim odlukama i utjecajem de facto oštetio državu za višemilijunske iznose te time počinio više kaznenih djela: zloupotrebu položaja i ovlasti, nezakonito pogodovanje i trgovanje utjecajem. U središtu ove kaznene prijave nalazi se pogodovanje zagrebačkoj poduzetničkoj obitelji Rodić u slučaju nekoliko državnih prostora u središtu glavnog grada, ali i prošlog tjedna službeno potvrđena činjenica da je Banožić sam sebi dodijelio na korištenje golemi državni stan, na čije je uređenje potrošeno najmanje 360 tisuća kuna, premda mu je prethodno na korištenje bio dodijeljen manji i već uređen stan. Radi se o dvjema aferama koje je Nacional prvi otkrio još u studenome i prosincu prošle godine, na koje je Banožić reagirao uglavnom nemuštim demantijima, a upravo prošlog tjedna dodatno su potvrđene sve činjenice objavljene još prije pola godine. I to službenim putem: pojavom zapisnika o jednom sastanku u Ministarstvu državne imovine, na kojemu je tadašnji ministar neobično agilno zastupao interese pojedinih zakupaca državnih nekretnina nasuprot države te rješenjem Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa koje je zaključilo da on doista jest – kako je Nacional bio objavio – sam sebi dodijelio golemi stan u strogom centru Zagreba.
Zviždačica iz tvrtke Državne nekretnine Maja Đerek zbog ovih malverzacija je u siječnju ove godine na adresu USKOK-a uputila kaznenu prijavu protiv donedavne direktorice ove državne tvrtke Renate Sabo i još četiriju nižerangiranih osoba, a kako Nacional doznaje, prošlog tjedna prijava je formalno dopunjena imenom Marija Banožića. Time je ovaj ministar – a barem posredno i premijer Andrej Plenković – izložen dodatnim potencijalno izuzetno neugodnim propitkivanjima, dok su institucije progona gotovo pa osramoćene jer posao koji bi trebali odrađivati po službenoj dužnosti umjesto njih obavlja zviždačica. Maja Đerek pokazala se izuzetno vjerodostojnom osobom, a nesumnjivo ima golema saznanja o poslovanju Državnih nekretnina jer je ondje imala dvanaest godina radnog iskustva prije nego što joj je u rujnu 2020. godine uručena odluka o izvanrednom otkazu ugovora o radu. U toj tvrtki ona je obavljala poslove radnog mjesta direktorice Sektora za poslovne prostore, a prije toga od 24. svibnja 2018. poslove voditeljice Službe za pravnu potporu poslovanju. Dubinski je upoznata s načinom funkcioniranja Državnih nekretnina i osobno je bila involvirana u druge vrlo dvojbene poslove, poput obnove zgrade u kojoj se nalazi stan u kojem stanuje predstojnik Plenkovićeva kabineta Zvonimir Frka-Petešić, oko čega je također izbio veliki skandal. Maja Đerek je i diplomirana pravnica s položenim pravosudnim ispitom.
‘’Mario Banožić je, kao ministar državne imovine, sam sebi dodijelio stan za službene potrebe od 92 m2 u centru Zagreba, za koji nije ostvarivao uvjete, a posredstvom Renate Sabo, tadašnje direktorice Državnih nekretnina d.o.o., na isti stan je (prije nego je proglašen stanom za službene potrebe) utrošeno preko 360.000,00 kn na uređenje, iako je postojao stan od 33 m2 koji mu je već bio dodijeljen, namješten i uređen’’, stoji u dopuni njene kaznene prijave u koju je Nacional imao uvid. Kao izravan dokaz za to poslužila je između ostalog i nova odluka Povjerenstva za odlučivanje o sukoba interesa koje je, potaknuto upravo pisanjem Nacionala, odlučilo pokrenuti postupak protiv aktualnog ministra. ‘’Razvidno je da je Odluku o korištenju stana za službene potrebe kojom se navedeni stan dodjeljuje na korištenje Mariju Banožiću donio sam Mario Banožić’’, piše između ostalog u odluci Povjerenstva koje je utvrdilo i da je sporni stan u srcu Zagreba dobio status službenog stana, a odluku je 6. rujna 2019. donio – Banožić. Time je potvrđeno pisanje Nacionala iz studenoga prošle godine, ali je potvrđeno da je Ministarstvo obrane u svojoj službenoj reakciji na ovaj skandal otvoreno govorilo neistine.
‘’Ministar obrane Mario Banožić dubioznim manevrom dobio je na korištenje i trenutno je u posjedu velikog trosobnog državnog stana u strogom centru Zagreba, smještenog na lokaciji udaljenoj manje od pet minuta hoda od njegova bivšeg radnog mjesta u Dežmanovoj ulici 10 u Zagrebu. Banožić ga je de facto dodijelio sam sebi tek nekoliko dana nakon što je u srpnju 2019. postao ministar državne imovine. U njemu i danas stanuje i na toj adresi prijavio je boravište. Dodatno, kako je Nacionalu ekskluzivno otkrio izvor u tvrtki Državne nekretnine d.o.o. i s obzirom na sadržaj internih dokumenata te tvrtke, isti stan za Banožićeve je potrebe renoviran i u tu svrhu – ponovo, po svemu sudeći, nepotrebno – iz proračuna je potrošeno više stotina tisuća kuna, što se pokušalo prikriti ‘razbijanjem’ nabave radova i materijala na više manjih segmenata. Današnji ministar obrane Banožić, dakle, koristi državni stan sa znatno većom kvadraturom u odnosu na one koje koriste njegovi drugi kolege ministri, a njegov nekretninski manevar porezni obveznici dodatno su platili, premda su i tada i danas na raspolaganju bili stanovi u državnom vlasništvu s odgovarajućom kvadraturom i bez potrebe za bilo kakvim izvanrednim investicijama u uređivanje interijera’’, objavio je između ostalog Nacional prije točno šest mjeseci. Na to je Ministarstvo obrane reagiralo priopćenjem:
‘’U članku autora Damira Petranovića, pod naslovom ‘Kako je Banožić sam sebi dodijelio stan od 92 m2 u samom srcu Zagreba da na posao može ići pješice’, koji je objavljen u tjedniku Nacional u utorak, 9. studenog 2021. objavljena je netočna i neistinita informacija kojom se nastoji kompromitirati ministra obrane Republike Hrvatske Marija Banožića. Radi istinitog informiranja javnosti Ministarstvo obrane dužno je reagirati. Naime, nije točna informacija koja se navodi u predmetnom tekstu da je ministar obrane Mario Banožić sam sebi dodijelio stan od 92 m2 u samom srcu Zagreba da na posao može ići pješice. Ministar Banožić nije birao koji će stan dobiti na korištenje, a sukladno Uredbi Vlade RH o mjerilima i kriterijima dodjele na korištenje nekretnina za potrebe tijela državne uprave ili drugih tijela korisnika državnog proračuna te drugih osoba (NN 127/13), kvadratura stana vezana je za dužnost koja se obavlja te ovisno o broju članova obitelji. S obzirom na to da ima troje djece, ministar je imao pravo na stan veće kvadrature. Stan kojega trenutno koristi dulje je vrijeme bio prazan i zapušten te je u njega u nekoliko navrata i provaljivano. Nije istina, kako se navodi u tekstu da je stan bio uređen za ministra Banožića. Naime, navedeni stan djelomično je bio uređen i prije nego što je predan na korištenje ministru Banožiću. Bitno je napomenuti kako se radi o trajnom ulaganju u imovinu, a ne za potrebe određenih korisnika. Navedeni stan trenutačno koristi ministar Banožić, a nakon isteka njegova mandata taj će stan biti predan nekom drugom korisniku.’’ Upravo Nacional naknadno je otkrio i druge neistine u izjavama Banožićeva ministarstva, pa tako i one o njegovim obiteljskim prilikama: potvrđeno je da su njegova supruga i djeca ostala živjeti u rodnim Vinkovcima, pa stoga on ni teoretski nije imao pravo na ‘’dodatne’’ kvadrate državnog stana.
Nova šefica Državnih nekretnina Mirela Habijanec prethodno je s visoke pozicije u Hrvatskoj pošti urgirala kod Državnih nekretnina da se poslovni prostor u Jurišićevoj 5 dodijeli HP-u bez javnog natječaja
Drugi segment dopune kaznene prijave protiv aktualnog ministra obrane tiče se sastanka održanog u njegovu bivšem Ministarstvu državne imovine 3. lipnja 2020. te njegove neobično aktivne uloge u postupcima koji su išli na ruku korisnicima više državnih prostora, utjecajnoj zagrebačkoj obitelji Rodić. ‘’Nacional je došao u posjed dokumenata i saznanja koji pokazuju da je Banožić samoinicijativno intervenirao u nekoliko konkretnih slučajeva natječaja za dodjelu prostora u državnom vlasništvu u samom središtu Zagreba, što nikako nije posao ranga kojim se treba baviti jedan ministar. U tim slučajevima mikromenadžmenta je očito išao na ruku pojedincima zainteresiranima za te prostore, a pri tome se pravi motiv tih njegovih intervencija ne može logično detektirati, pa sve to može izgledati kao da je riječ o nekim koruptivnim intervencijama koje bi pravosudni organi trebali istražiti’’, stajalo je u tekstu objavljenom u ovom tjedniku. Na tom sastanku Banožić je izdao iznimno dvojben usmeni nalog da se otpečate prostori na adresama Frana Petrića 1 i Dežmanov prolaz 2, koji su prethodno bili zapečaćeni. Preciznije, rekao je da ‘’naredbu neće izdati, ali prostori se moraju otpečatiti’’.
‘’Derao se na direktoricu Državnih nekretnina Renato Sabo jer je ‘baš sada’ izabrala zapečatiti prostore i upozorio je da do izbora ‘ne želi nikakve skandale i da svi u ovoj državnoj tvrtki moraju biti ‘kuš’. Doslovno tim riječima, spominjao je i ‘kaubojske metode’. Nije želio slušati nikakve argumente zašto su prostori uopće zapečaćeni, nije ga zanimao milijunski dug stranaka koje su ih koristile, a čak je prijetio da će protiv Državnih nekretnina osobno pokrenuti neke postupke’’, rekao je izvor Nacionala s neposrednim saznanjima o ovom događaju. Na istom sastanku sudjelovala je Banožićeva savjetnica Ilijana Krešić Rajić, bivša predstojnica ureda potpredsjednika Sabora i utjecajnog slavonskog HDZ-ovca Tomislava Čuljka te Banožićeva tadašnja i sadašnja glasnogovornica Saša Guttman. Po tvrdnjama očevidaca ministar državne imovine njoj je naložio da vodi zapisnik sastanka. Dva spomenuta prostora koristile su tvrtke Petrićeva d.o.o., Vietro d.o.o. i Delfino promet, a sve su povezane sa zagrebačkom obitelji Rodić – čiji su članovi, kurioziteta radi, i provalili u državni poslovni prostor u Tomićevoj ulici u Zagrebu i prenamijenili ga u stan, iz kojeg su tek nedavno izbačeni. Za poslovne prostore u Petrićevoj i Dežmanovu prolazu zbog neplaćanja zakupnine ukinuti su minimalni tehnički uvjeti, što znači da nisu mogli dalje raditi, a očevidom na licu mjesta utvrđeno je i da su prazni. Zaposlenici Državnih nekretnina potom su ih bili zapečatili, po preciznoj odluci koju je ranije propisao Banožićev prethodnik na mjestu ministra državne imovine Goran Marić. ‘’No ipak, nakon spomenutog sastanka direktorica Renata Sabo pritišće zaposlenike, posebno one na terenu, da se odmah skinu pečati. U tvrtki je zavladao strah, pa se to i čini, a stranke ponovno ulaze u prostore u kojima su i danas. A da su ostali zapečaćeni i da su stavljeni na javni natječaj, od zakupnine su se mogle ubrati značajne svote novca’’, kazao je jedan od sugovornika Nacionala. Svoje tvrdnje potkrjepljuje atraktivnom pozicijom i velikom kvadraturom ovih prostora: onaj u Ulici Ivana Dežmana 2 ima čak 228,53, a u Petrićevoj 90,58 četvornih metara. Dodatna otegotna okolnost u ovom slučaju su golema dugovanja koja su tvrtke povezane s obitelji Rodić ostavile: tako je tvrtka Vietro – koja je konačno brisana iz sudskog registra u svibnju ove godine i tako prestala postojati – po izvješću stečajnog upravitelja 2018. Državnim nekretninama dugovala 1,4 milijuna kuna. Prostor u Petrićevoj potom preuzima istoimena tvrtka koja također ostavlja dug od 400 tisuća kuna, a i ona se danas nalazi u stečaju. Prostorom u Dežmanovu prolazu gospodarila je tvrtka Delfino promet i njen se dug prema Državnim nekretninama – otkrivaju izvori Nacionala – popeo na čak dva milijuna kuna bez izgleda da ga vrati jer ona nema prometa. Dapače, po podacima s poslovnih servisa, i ova tvrtka trenutno se nalazi u blokadi i ubrzano klizi u stečaj. Izgledno je da ništa od ovih milijunskih potraživanja Državnih nekretnina na koncu neće biti naplaćeno, premda je u nekim slučajevima Državno odvjetništvo formalno pokrenulo postupak prisilne naplate.
Nacional je od Državnih nekretnina još 11. studenoga prošle godine zatražio zapisnik sa spornog sastanka, no ova tvrtka potpuno se oglušila na taj zahtjev. Nešto kasnije isto su učinili i novinari 24 sata kojima je nakon tromjesečnog čekanja ipak udovoljeno, a sporni zapisnik od ovog tjedna napokon posjeduje i Nacional. Iz njega je posve jasno da je upravo zbog intervencije Marija Banožića država mogla imati ogroman prihod od najma poslovnih prostora koje i dalje zauzimaju Rodići, no umjesto toga svakog dana ima sve veći gubitak.
‘’Ministar ne traži da se nekome nešto oprašta, ali se ljudima moglo izaći ususret da nastave obavljati djelatnosti i da im se pomogne u načinu otplate’’, jedna je od rečenica sa sastanka na kojemu je evidentno vršen ogroman pritisak na Maju Đerek, koja je nedugo potom dobila otkaz u Državnim nekretninama. Ona je Banožiću pokušavala objasniti da su spomenuti poslovni prostori već godinama u bespravnom posjedu tvrtki u vlasništvu Rodićevih, da u sudskom postupku nije održano ni prvo ročište, da oni već godinama nisu platili ni kune, da imaju četiri prostora u Zagrebu i za nijedan ne plaćaju zakup. Objasnila je Banožiću i da odluka njegova ministarstva daje pravo Državnim nekretninama da zapečate prazni prostor.
Štoviše, dodala je i da su u zadnja četiri mjeseca izvršili najmanje 10 očevida. Ovdje nisu izdavani računi jer su ukinuti minimalni tehnički uvjeti, odnosno nisu postojali uvjeti za obavljanje djelatnosti. ‘’Imamo pravni postupak, ljude čije su stvari unutra, DORH koji vodi postupak, ali unatoč svemu vi – Državne nekretnine ste ih zapečatili… I tko ste vi, Državne nekretnine, da nešto utvrđujete, tko je izdao nalog za pečaćenje?’’ obrušio se Banožić na Maju Đerek koja mu je objašnjavala da su upravo Državne nekretnine zakonom određene da obavljaju očevide i gledaju tko koristi koji prostor. Kazala je da je ona izdala nalog za pečaćenjem po ovlastima direktorice, no on nije odustao i pitao ju je ‘’zašto se to radi u ovom razdoblju, dva tjedna prije izbora, i kome je namijenjen taj poslovni prostor?’’. Čak je optužio Maju Đerek da ‘’sramoti rad Ministarstva’’ i gotovo otvoreno prijetio da ‘’to više neće ponoviti’’.
‘’Iz navedenog zapisnika jasno proizlazi kako je ministar Banožić u to vrijeme tražio različito postupanje prema tvrtkama u vlasništvu obitelji Rodić te da je zbog njegove intervencije Republika Hrvatska ostala bez prihoda s osnove zakonitog zakupa istih poslovnih prostora na ekskluzivnim lokacijama. Potvrđeni su i moji navodi o prijetnji tužbama od strane ministra Banožića, kao i da je tražio obrazloženje zašto se pečaćenje radi dva tjedna prije parlamentarnih izbora. Iz zapisnika je razvidno da sam upozorila ministra Banožića na ogroman dug, upozorila ga je da su ukinuti minimalni tehnički uvjeti koji su davali pravo korisnicima na obavljanje ugostiteljske djelatnosti, kao što sam ga upozorila i da su poslovni prostori prazni što je bilo utvrđeno očevidima istih poslovnih prostora. Upozorila sam ga da niti jedna kuna na ime duga za korištenje poslovnih prostora nije plaćena. Također, navela sam više drugih poslovnih prostora koji su od strane Državnih nekretnina d.o.o. zapečaćeni na isti način. No, za te druge poslovne prostore ministar nije sazivao sastanke. Sve navedeno dokazuje da je ministar pogodovao obitelji Rodić i oštetio Državne nekretnine i u konačnici vlasnika, Republiku Hrvatsku’’, stoji između ostalog u dopuni kaznene prijave Maje Đerek protiv Banožića. U njoj se naglašava da su tvrtke Rodićevih otišle u stečaj ili čak brisane iz registra bez da su njihova milijunska dugovanja podmirena, a da prostore i dalje zauzimaju iste osobe. Koliko država zapravo gubi od spornog sastanka do danas, mimo starih potraživanja koja nikada neće biti naplaćena, za Nacional je pojasnila Maja Đerek:
‘’Za poslovni prostor u Dežmanovoj 2, budući da se radi o većem prostoru, moglo se mjesečno dobiti od 40.000 kuna s PDV-om, što znači da je u dvije godine država mogla uprihoditi oko 960 tisuća kuna, plus režijske troškove i pričuvu od najmanje 2 tisuće kuna mjesečno koje su plaćale Državne nekretnine, a da je sklopljen ugovor o zakupu te troškove od 48 tisuća kuna bi plaćao novi zakupnik. Ukupno, dakle, otkako je Banožić spriječio ulazak u ovaj prostor izgubljeno je preko milijun kuna. Za poslovni prostor u Ulici Frane Petrića 1, koji je veličine oko 90 m2, moglo se mjesečno dobiti oko 30 tisuća kuna s PDV-om, što znači da je Republika Hrvatska u dvije godine mogla uprihoditi oko 720 tisuća kuna, a s režijskim troškovima oko 770 tisuća kuna’’.
Iako nije prošla na natječaju za novu ravnateljicu, Renata Sabo i dalje sjedi u Državnim nekretninama, izvori tvrde da joj je nova direktorica dala veliku sobu preko puta svoje, ali nitko ne zna što radi
Bivša direktorica Državnih nekretnina Renata Sabo, jedna od osoba protiv koje je podnesena kaznena prijava, nakon otkrića brojnih afera ipak je ostala bez tog položaja, ali sugovornici Nacionala koji rade u ovoj državnoj tvrtki ne znaju o kojemu radnom mjestu se radi i na temelju čega prima plaću. ‘’Znamo samo da joj je nova direktorica dala veliku sobu preko puta svoje, iako mi ostali sjedimo u natrpanim sobama s četvero ili petero ljudi’’, kazao je neslužbeno sugovornik iz Državnih nekretnina. Tom tvrtkom odnedavno upravlja Mirela Habijanec koja je neizravno povezana s još jednom aferom u kojoj je središnju ulogu imao Banožić.
Mirela Habijanec je prethodno bila voditeljica Odjela za imovinsko-pravne poslove i direktorica Službe za imovinsko pravne-poslove u Hrvatskoj pošti. Upravo ona je svojedobno zatražila od Državnih nekretnina da se poslovni prostor u Jurišićevoj 5 u Zagrebu ukloni s javnog natječaja u lipnju 2020. i direktno dodijeli Hrvatskoj pošti, a isto je zatražila i za prostor u Teslinoj 6 u rujnu 2020. Oba prostora su dodijeljena HP-a bez natječaja po početnoj cijeni zakupnine, što se nikada nije dogodilo: za poslovni prostor u Jurišićevoj 5 usmeni nalog dao je upravo Banožić, a uklanjanje poslovnog prostora u Teslinoj 6 s javnog natječaja je potpisao bivši ministar Darko Horvat. Time su obojica – premda je to išlo u korist drugoj državnoj tvrtki – oštetili Državne nekretnine i Republiku Hrvatsku jer je jasno da bi tržišna cijena zakupa ovih prostora bila znatno viša od početne, za koliko su dodijeljeni Hrvatskoj pošti. Darko Horvat je nedavno smijenjen jer se našao na udaru USKOK-a zbog drugih navodnih malverzacija, a Banožić je zadržao svoju fotelju zahvaljujući tvrdoglavom ustrajavanju premijera Andreja Plenkovića. Ako istražitelji napokon pokucaju i na njegova vrata, čini se, to će prije svega biti zasluga najpoznatije hrvatske zviždačice Maje Đerek i njene, barem naizgled, vrlo argumentirane kaznene prijave.
Komentari