Njegova će Banijska praskozorja, poručio je, zauvijek ostati dio hrvatske povijesti, istine o Domovinskom ratu u kojima se zorno prikazuje istina o velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku.

Gordanova smrt branitelje je posebno pogodila, rekao je ministar Medved, podsjećajući kako je Lederer svojim snimkama prenosio istinu o Domovinskom ratu, o počecima velikosrpske agresije na Hrvatsku, ali i emocije, hrabrost i želju za slobodom svih hrvatskih branitelja.

Lederer je dao život za istinu

“Gordan Lederer riskirao je život kako bi istina o velikosrpskoj agresiji odjeknula svijetom, hrabro i neustrašivo položio je život za istinu. Njegova kamera bila je nepobjedivo oružje u borbi istine protiv laži”, rekao je Medved, koji je bio neposredni svjedok Ledererova ubojstva i nastojanja da mu se spasi život.

Ledererova supruga, Ana Lederer kazala je da je 10. kolovoza 1991. najteži dan u životu njihove obitelji, ali da, unatoč tuzi i boli, osjeća neizmjeran ponos.

“Za nas, koji smo s njim dijelili dane, nije bio samo snimatelj, bio je jedan od nas, naš prijatelj i naša potpora. Bili smo svjesni njegove uloge, kako bi cijeli svijet saznao istinu o velikosrpskoj agresiji. Gordan Lederer dao je život za istinu”, podsjetila je Ana Lederer.

Ministar Medved: “Snajperski hitac u snimatelja Lederera nije zaustavio istinu o Domovinskom ratu”

Gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan zahvalio je svima koji čuvaju uspomenu na Lederera. „Njegova predanost istini neka nam bude inspiracija da se borimo za istinu i pravdu u svemu što radimo“, rekao je.

Banijska ratna praskozorja

Gordan Lederer  sebe nije vidio ni kao legendu, ni kao heroja, samo je htio pošteno i odgovorno raditi ono što je znao da radi najbolje i što su se rijetki usudili, ali nitko na njegov način”, rekao je zamjenik župana SMŽ Mihael Jurić i izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora.

“Nema tog odličja koje je jednako vrijedno odličju koje je u kolektivnom sjećanju zaslužio Lederer, ništa se ne može mjeriti s poštovanjem i ljubavlju koju osjećamo za našeg junaka, za pobjednika, jer Gordan Lederer je pobijedio, dobio je najtežu bitku, savladao je laž, nadživio zlo i ostao vječno mlad, ponosan i jak”, rekao je Jurić.

Ledereru su počast odali i predstavnici gradova Zagreba i Pakraca, izaslanstvo HRT-a predvođeno pomoćnikom glavnog ravnatelja Renatom Kunićem, kolege ratni izvjestitelji HRT-a, predstavnici Granične policije, brojnih udruga iz Domovinskog rata.

 Lederer je ubijen na Čukur brdu,  10. kolovoza  1991. na radnom zadatku. Pogođen je metkom iz neprijateljskog snajpera, snimajući akcije branitelja u vrijeme srpskih napada na Pounje. Neprijatelj nije dopustio da po ranjenog Lederera doleti helikopter i da ga prebaci u Zagreb, te je od rana preminuo. Iza sebe je ostavio mnoge dokumentarističke snimke o prvim danima Domovinskog rata, koje su kasnije montirane u legendarna ‘Banijska ratna praskozorja’.