Nacional je u posjedu email poruke Danijele Dolenec, koja budi sumnju da je ona neposredno uoči odluke Visokog upravnog suda povodom osporavanja ukidanja mjere roditelj odgojitelj znala kakva će ona biti
Zamjenica gradonačelnika Zagreba Danijela Dolenec našla se na meti ‘’Bandićevih spavača’’ koji po svemu sudeći još uvijek imaju radno mjesto unutar zagrebačke gradske uprave: protiv nje, naime, podnesena je prijava Državnom odvjetništvu i USKOK-u zbog ‘’kaznenog djela protiv pravosuđa’’, za što je zakonom zapriječena kazna do tri godine zatvora. Spomenuta prijava podnesena je anonimno iz, kako stoji u njenom popratnom dopisu, ‘’razumljivih razloga’’, a proslijeđena je i na adrese Ravnateljstva policije, Ministarstva pravosuđa i uprave te Visokog upravnog suda u Zagrebu. Nacional je također u posjedu ove kaznene prijave.
U njoj se Danijeli Dolenec na teret stavlja da je neposredno uoči odluke Visokog upravnog suda povodom osporavanja ukidanja mjere roditelj odgojitelj osobno doznala kakva će ta odluka biti, odnosno pribavila tu tajnu informaciju te da je potom o tome obavijestila više gradskih službenika, tražeći od njih da i sami pokušaju doznati što više detalja iz presude koja je tek trebala biti objavljena. U ovom slučaju, tvrdi se, radi se o evidentnom kaznenom protiv pravosuđa, a u prijavi insinuira se da je dobila informacije od suca koji je radio na ovom predmetu, pa čak i da je moguće utjecala na presudu. Ključni dokaz jest spomenuti e-mail zamjenice zagrebačkog gradonačelnika u kojemu ona gradske službenike – očigledno one zaposlene na pravnim poslovima – obavještava što se točno događa oko mjere roditelj odgojitelj.
‘’Kao što znate, u utorak će Visoki upravni sud odlučivati o zakonitosti naše odluke. Važno je da budemo u dobrom sastavu prisutni na toj sjednici, ako se ne varam, prva smo točka na dnevnom redu. Javite mi tko će ići ispred Grada Zagreba. Drugo i važnije, prema informaciji koju imam, Visoku upravni sud će proglasiti našu odluku nezakonitom, ali će ostaviti mogućnost njene izmjene na ‘gradualniji’ način, kroz duže vrijeme, kako bi se korisnicima olakšalo prilagodbu na nove uvjete. (Ako imate drugačije informacije o mogućem smjeru odlučivanja suda, javite mi!).
Do tada se pripremamo kao da je odluka otprilike u tom smjeru, iako je jasno da bez čitanja obrazloženja ne možemo ništa ozbiljnije pripremati. Ipak, molila bih vas da krenete skicirati glavne konture nove odluke, kojom bismo postepeno kroz 2-3 godine smanjivali iznos novčane naknade. Po meni, glavno pitanje koje takav smjer otvara je – kada otvoriti mogućnost upisa u vrtiće, te isto tako zapošljavanja? Zapošljavanje mi se čini da bismo eventualno mogli regulirati na način da dozvolimo pola radnog vremena, ali upisi u vrtić su doista sporni s obzirom da grad visoko subvencionira mjesta u vrtićima a korisnike RO direktno pomaže novčanim naknadama da bi skrbili o djeci. Time su ta djeca dvostruko subvencionirana i čini mi se da to ne funkcionira ako npr. inicijalno naknadu s 5000 smanjimo na 4000, pa onda na 25000 itd. Molila bih vas da se konzultirate međusobno, pa mi pošaljete zajedničko mišljenje do petka’’, stoji u e-mailu Danijele Dolenec koji je Nacional također dobio na uvid. U kaznenoj prijavi se od istražitelja traži da se pregledom elektroničke pošte Grada Zagreba utvrdi vjerodostojnog ovako napisanog e-maila.
U prijavi se insinuira da je Danijela Dolenec dobila informacije od suca koji je radio na predmetu, pa čak i da je moguće utjecala na presudu, a dokaz je e-mail u kojemu službenike obavještava što se događa oko mjere
‘’Prema članku 6. Zakona o sudovima zabranjen je svaki oblik utjecaja na donošenje sudske odluke, a suci i sudski službenici prema članku 130. istog zakona dužni su čuvati tajnost podataka. (…) Ponašanje prijavljene kao službene osobe nije primjereno niti u skladu sa zakonima kada pribavlja informacije o ishodu sudskog postupka od osoba kojima je taj podatak dostupan, dapače informacija je toliko točna da postoji sumnja da ju je mogla dati samo osoba koja je i iznosila predmet kao sudac na vijeću. Postoji i sumnja da je upravo prijavljena utjecala na dio presude kojom je ostavljena i mogućnost njene izmjene na ‘gradualniji’ način, kroz duže vrijeme, kako bi se korisnicima olakšalo prilagodbu na nove uvjete. Posebno je nedopustivo poticanje gradskih službenika, adresata iz maila, da i oni osobno pokušaju dobiti informacije o ishodu predmetne presude. Obveza i dužnost svih državnih tijela je da se ovakvo nedopustivo ponašanje poglavarstva Grada Zagreba sankcionira. Prijava se podnosi anonimno iz razumljivih razloga’’, stoji u ovom dokumentu.
Mjeru roditelj odgojitelj uveo je bivši gradonačelnik Milan Bandić 2016. za roditelje s troje i više djece, njih 5800 koji su dobivali oko pet tisuća kuna mjesečno. Na nju se iz zagrebačkog gradskog proračuna godišnje potroši oko pola milijarde kuna, a nova vlast predvođena Tomislavom Tomaševićem od samog početka najavljivala je ukidanje mjere i preusmjeravanje novca na gradnju novih vrtića. Protiv ovog poteza žestoko su ustali korisnici i predstavnici ad hoc formiranih udruga, ali i bivši Bandićev pročelnik Ivica Lovrić. Odluka se našla pred sudom u dva navrata: u travnju kada je suspendirana i početkom srpnja, kada je odlučeno da Grad Zagreb ima pravo mijenjati novčanu naknadu, smanjivati je, pa čak i ukinuti jer nije riječ o tzv. stečenom pravu, nego o privilegiji.
Sud je, upravo kako je Danijela Dolenec predvidjela i najavila gradskim službenicima, presudio da Grad Zagreb nije dao dovoljno vremena korisnicima za prilagodbu te da su potrebne jasne kompenzacijske mjere. Tomislav Tomašević potom je javno objavio da ne odustaje od svoje namjere, a koncem srpnja predstavljena je izmijenjena odluka o mjeri roditelj odgojitelj kojom se naknada postupno smanjuje do trenutka kada dijete korisnika napuni sedam godina života. Istodobno, odlučeno je da Grad više neće zaprimati nove zahtjeve, pa će ‘’gradualizacijom’’ mjera biti potpuno ukinuta u roku od nekoliko godina.
‘Za vrijeme trajanja upravnog postupka pred Visokim upravnim sudom, zamjenica Dolenec niti u jednom trenutku nije imala kontakt sa sudom’, rekla je glasnogovornica zagrebačke gradske uprave Dinka Živalj
‘’Situacija u kojoj na mjeru roditelj odgojitelj godišnje ide čak pola milijarde kuna, dok s druge strane imamo nedovoljne kapacitete u dječjim vrtićima, nepravedna je. U ovom društvu teško je provoditi promjene, ali mi ćemo ustrajati. Ova odluka suda ostavlja nam mogućnost da cilj koji podržava većina Zagrepčanki i Zagrepčana na kraju i ostvarimo’’, objavio je tada gradonačelnik Tomašević.
Nacional je tijekom prošlog tjedna u više navrata kontaktirao njegovu zamjenicu Danijelu Dolenec, želeći od nje dobiti konkretan komentar podnesene anonimne kaznene prijave, no ona je to odbila. Glasnogovornica zagrebačke gradske uprave Dinka Živalj u njeno ime uputila je kratak komentar, sastavljen o tek dvije rečenice: ‘’Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Danijela Dolenec nema saznanja o navodnoj kaznenoj prijavi niti je istu zaprimila od suda. Za vrijeme trajanja upravnog postupka pred Visokim upravnim sudom, zamjenica Dolenec niti u jednom trenutku nije imala kontakt sa sudom’’, izjavila je Živalj za Nacional.
Komentari