BAGERIMA NA LUKSUZNI KAMP Bez građevinske dozvole izgradili više od sto objekata; Ministarstvo ih je čak i nagradilo

Autor:

Olivia Green Camping

Prema nalogu Državnog inspektorata počelo je rušenje velikog luksuznog kampa u Tisnu na otoku Murteru. Građevinska je inspekcija još prošle godine donijela rješenje o uklanjanju bespravno izgrađenih objekata, na što se investitor žalio, kao i na sva iduća tri rješenja o novčanim kaznama jer nije postupio po nalazu inspekcije.

Luksuzni odmor u prirodi nastao je na temeljima kampa starog više od 40 godina koji su novi vlasnici, zagrebačka poduzetnička obitelj Pereković, odlučili modernizirati i uložili u njega čak šest milijuna eura.

‘To je bio strahovito veliki pritisak’

U posljednjih pet godina ljetovali su ovdje brojni turisti, kamp je dobivao i turističke nagrade. No stigla je u njega i građevinska inspekcija.

“Utvrđeno je da je investitor izgradio više stambeno-poslovnih građevina za iznajmljivanje unutar obuhvata kampa i bazene, nadstrešnicu sa solarnim panelima, parking s potpornim zidom i sportsko igralište, sve bez prethodno ishođene pravomoćne građevinske dozvole“, stoji u odgovoru Državnog inspektorata.

NOVE OVLASTI Komunalni redari moći će bespravnu gradnju zaustaviti na samom početku

Investitor tvrdi da se u kampu postavljene mobilne kućice, kao u mnogim kampovima u Hrvatskoj, a ne građevine.

“To je izvještaj gospođe inspektorice koja je to dala i nakon toga kreće ovaj kaos. Zašto, zbog čega? Gledajte, to je bio jedan strahovito veliki pritisak, što imamo informacije, i na Ministarstvo turizma da nam se ne produži dozvola”, kaže poduzetnik Željko Pereković, otac vlasnika kampa.

Naime, početkom godine ukinuto im je rješenje o privremenom obavljanju ugostiteljske djelatnosti koje je bilo valjano do kraja 2024. O razlozima za sad u Ministarstvu turizma i sporta ne mogu govoriti.

“Protiv rješenja od 18. siječnja ove godine ugostitelj ZELENA LUKA d.o.o. Tisno pokrenuo je upravni spor pred Upravnim sudom u Splitu. S obzirom da je spor još u tijeku, ukazuje se na Zakon o sudovima, kojim je propisano da je zabranjen svaki oblik utjecaja na donošenje sudske odluke”, stoji u odgovoru Ministarstva turizma i sporta.

Je li kamp uopće mogao raditi?

Na temelju ukinutog rješenja, Turistička je inspekcija uoči ljeta kampu zabranila rad. Koji je još prošle godine dobio i rješenje o uklanjanju i tri rješenja o novčanim kaznama zbog neizvršenja uklanjanja. Na sve se to investitor žalio, Upravni sud u Splitu odbio je sve tužbe.

“Zato što je to, reći ću otvoreno, bio pritisak na sutkinju, apsolutno”, kaže Pereković.

BESPRAVNA POSLA Izgradili veliko ‘glamping’ naselje na zaštićenom otočiću kod Visa, DORH digao optužnicu

Pa su se žalili i dalje i tako dočekali strojeve izvođača radova za Državni inspektorat. Jer je odbijen zahtjev za odgodu rušenja.

“Ali ovo silovanje, da se ide na izvršenje toga, da se to ide porušiti – pa ‘ajmo pričekati da Visoki upravni sud u Zagrebu donese svoje rješenje”, apelira Pereković.

Ako je kriv, kaže, rušit će sam! Do sad je zbog bespravne gradnje investitor zaradio optužni prijedlog, a zbog sprječavanja službene osobe u obavljanju službene dužnosti i kaznenu prijavu.

Ostaje pitanje: je li kamp uopće mogao raditi posljednjih pet godina, pa čak i dobivati nagrade za najbolji kamp, među njima i onu resornog Ministarstva, pita se HRT.

Mediji su još prošle godine pisali kako su investitori bez dozvole izgradili 106 objekata.

Građevinska inspekcija utvrdila je da su na česticama koje se u katastru vode kao pašnjaci i oranice, mimo propisa sagrađeni bazeni, sportsko igralište, parking i glamping šatori.

Inspektori su pritom utvrdili i da je postavljeno previše mobilnih kućica, takozvanih mobil-homeova, te su im u njima zabranili daljnji najam.

Rušenje bespravno izgrađene Barbarićeve vile kreće prije Božića, a sprema se i otpužnica

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.