Nacional je doznao detalje sastanka na kojem je ministar graditeljstva Branko Bačić zatražio hitnu pomoć u obnovi potresom pogođenih područja od predstavnika dvadesetak najvećih hrvatskih građevinskih tvrtki
Nedavno imenovani ministar graditeljstva Branko Bačić prošlog tjedna pozvao je na sastanak predstavnike svih dvadeset najvećih građevinskih tvrtki u Hrvatskoj i, nakon poduljeg monologa, otvoreno ih zamolio da mu pomognu kako proces obnove Banovine od razornih potresa ne bi završio kao potpuni fijasko države. Bačić je, kako su za Nacional posvjedočili sudionici sastanka održanog u srijedu, prema velikim građevinarima nastupio gotovo pa servilno te im je i priznao da bez njihove pomoći nema nikakve šanse ostvariti postavljene ciljeve i ne izgubiti više stotina milijuna eura odobrenih iz Fonda solidarnosti Europske unije – a posredno se i ne izblamirati ako do sljedeće zime svim stanovnicima Banovine nakon tri godine čekanja ne osigura primjeren, kvalitetan i trajan smještaj. Predstavnici građevinskih tvrtki su mu, s druge strane, iznijeli cijeli niz primjedbi na dosadašnji proces obnove, za koji se uglavnom slažu da je u manjoj ili većoj mjeri bio između lošeg i katastrofalnog.
„Njegov cilj jest do 1. svibnja ugovoriti gradnju svih kuća koje bi trebalo graditi, a u tom slučaju bilo bi realno da se one i dovrše do iduće zime. No tu se ne radi o svim kućama na Banovini i svim obiteljima koje treba zbrinuti: za njih dvije do tri stotine namjerava se osigurati montažne objekte koji su u stvarnosti gotovo jednaki čvrstima, a to se odnosi prije svega na ljude iz kontejnerskog naselja u Petrinji. Pored toga, Bačić u cijelu priču želi uključiti Agenciju za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), koja bi po starom receptu otkupljivala nekretnine na tom području i dodjeljivala ih obiteljima s liste. S naše strane rečeno mu je da su kapaciteti tvrtki već uglavnom prenapregnuti i da postoji mala mogućnost da se ovako obiman posao odradi do kraja godine. Ali to nije nemoguće: kada bi svaka od tvrtki ugovorila i izgradila po pedeset kuća, posao bi de facto bio obavljen“, rekao je jedan od sudionika sastanka.
Politički kapital Branka Bačića, a preko njega zapravo i samog premijera Andreja Plenkovića, ovisi o uspjehu plana da nijedan stanovnik Banovine sljedeću zimu ne dočeka smješten u kontejner ili drugu vrstu neuvjetnog smještaja, što bi neposredno uoči parlamentarnih izbora za HDZ predstavljalo problem koji u javnosti ni na koji način ne bi mogli amortizirati. No značajna je i financijska komponenta ovog projekta: više od milijardu eura odobreno je iz Fonda solidarnosti Europske unije upravo za obnovu potresom razorenih područja, a do posljednjeg dana prošle godine utrošeno je tek 370 milijuna eura – od čega 267 milijuna za zagrebački i 103 milijuna za petrinjski potres. Dvostruko toliko novca trebalo bi investirati u sljedećih nekoliko mjeseci, do isteka formalnih rokova, što u ovom trenutku izgleda kao potpuno nemoguć zadatak. Velik dio novca ipak je ugovoren, pa je na spomenutom sastanku Branko Bačić na predstavnike građevinskih tvrtki apelirao – neki od svjedoka tvrde da je i doslovno molio – da ubrzaju s radovima.
„No nije isključeno da će za nekoliko mjeseci Andrej Plenković još jednom zatražiti produljenje roka korištenja europskog novca, pa čak nije nemoguće da mu to bude odobreno. U tom slučaju on će se ponovo moći hvalisati svojim briselskim vezama, iako je realno da se radi o potpunom poniženju Hrvatske i eklatantnom dokazu da njene institucije naprosto ne funkcioniraju“, otkrio je jedan od sugovornika Nacionala.
Bačić je priznao da će bez pomoći građevinara država izgubiti više stotina milijuna eura iz Fonda solidarnosti EU-a te će se izblamirati ako do sljedeće zime svim stanovnicima Banovine ne osigura trajan smještaj
Vodeći hrvatski građevinari Branku Bačiću su se prošlog tjedna požalili na potpuno nefunkcionalan proces obnove i brojne nelogičnosti koje se u njemu pojavljuju: od nespretno i neživotno sročenih natječaja do uskih grla u administraciji. Novi ministar njih je obećao riješiti tako što bi sve uključene institucije pripojio vlastitom ministarstvu, što je uglavnom pozdravljeno kao dobra ideja – ali je i izazvalo podozrenje jer je svima jasno da bi se time proces vjerojatno dodatno usporio u ovom ključnom razdoblju. „To nije glupa ideja, ali treba biti realan: radi se o oko 250 ljudi koji bi sada trebali dobiti nova radna mjesta, radila bi se nova sistematizacija, trebao bi se dogoditi i rebalans proračuna… Pa to je posao od najmanje mjesec dana. Dakle, to je 250 dezorijentiranih novih ljudi, a treba znati da Ministarstvo graditeljstva nije dobro upravljalo ni postojećim ljudskim resursima“, tvrdi treći sugovornik Nacionala. On ipak pozdravlja Bačićevu ideju okupljanja najvećih hrvatskih građevinara na jednom mjestu i upozorava da je to samo dokaz da su njegovi prethodnici na ministarskoj poziciji bili potpuno nekompetentni. Nijednom od njih, naime, dosad nije palo na pamet sazvati jedan ovakav sastanak, premda je svima jasno da je on ključan za proces obnove i da bez suradnji s tvrtkama poput Strabaga, Ingre, Kamgrada, Radnika iz Križevaca, Spegre, AB gradnje, GP-a Krk i drugih doslovno nijedan krupniji građevinski projekt u državi ne može biti realiziran.
„U jednom trenutku je Bačić, dosta nježno raspoložen prema sugovornicima iz građevinskog sektora, čak od njih zatražio inpute oko sastavljanja programa, planova i natječaja za obnovu, što možda nije bio odviše mudar potez. S druge strane, predstavnici nekih tvrtki tražili su da im se isplate predujmovi za ugovorene poslove čak i ukoliko za njih nisu osigurali bankovnu garanciju, što bi bilo potpuno nelogično i sasvim sigurno nezakonito. No tražili su i da se natječaji za gradnju kuća na Banovini grupiraju prema zonama, što bi bilo zdravorazumski i vjerojatno će biti omogućeno“, objašnjavaju sugovornici Nacionala.
Hrvatski građevinari Bačiću su se požalili na potpuno nefunkcionalan proces obnove i brojne nelogičnosti koje se u njemu pojavljuju: od nespretno i neživotno sročenih natječaja do uskih grla u administraciji
Sam Branko Bačić na spomenutom sastanku ipak je stao iza tvrdnje da će, ako naiđe na suradnju građevinskog sektora, do 30. lipnja potrošiti sve novce predviđene u Fondu solidarnosti za obnovu Zagreba i Banovine od posljedica razornih potresa. U toj ambiciji, međutim, prošlog tjedna iskrsnuo je novi problem: sve je više izvjesno da će se neke turske tvrtke koje su u Hrvatskoj pobijedile na javnim natječajima povući u matičnu državu nakon što se ondje dogodio još katastrofalniji potres s više desetaka tisuća mrtvih i nizom kompletno razorenih gradova. Moguće je, smatraju upućeni izvori, da im turski predsjednik Erdoğan naprosto naredi povratak u Tursku – a to bi u Hrvatskoj otvorilo nove rupe i ostavilo nedefiniranima brojna gradilišta vitalnih infrastrukturnih i javnih projekata na kojima također do 30. lipnja moraju biti utrošena sredstva iz europskih fondova. Takav razvoj događaja također bi imao razorne posljedice za reputaciju Andreja Plenkovića i njegove Vlade.
„Dobra strana Bačićevog susreta s predstavnicima građevinskog sektora jest činjenica da je do toga uopće došlo. Loša strana jest da je do sastanka došlo tek sada, nakon više uzaludno potrošenih godina, i da je čak i Vlada sada u poziciji da doslovno mora moliti privatne tvrtke za pomoć, umjesto da se one natječu za dobivanje ionako unosnih poslova. Bačić im je poručio da će ih uključiti u ovaj proces na sve moguće načine, samo ukoliko mu budu pri ruci i pomognu da projekt obnove napokon uspije. To je u ovom trenutku nužan stav, no ne znači da nije i ponižavajući“, zaključuje jedan od Nacionalovih sugovornika.
HGK: ‘Građevinari su zamoljeni da ubrzaju dinamiku radova’
Za detalje sastanka ministra Branka Bačića s predstavnicima dvadeset najvećih građevinskih tvrtki u Hrvatskoj Nacional se obratio Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK), koja je sudjelovala u njegovoj organizaciji. Postavili smo im niz pitanja, između ostalog i o zaključcima sastanka, mogućnosti ispunjenja Bačićevih obećanja o radikalnom ubrzanju obnove te o opasnosti da velik iznos sredstava predviđen za tu svrhu u Fondu solidarnosti Europske unije ostane neiskorišten – no stigao je tek šturi i uopćeni odgovor koji prenosimo u cijelosti. Njime se također potvrđuje da je Bačić ‘’molio’’ građevinare da ubrzaju s poslom.
‘’Sastanak je organiziran na inicijativu ministra graditeljstva. Uobičajeno je, kao što je napravio svaki i svaki ministar do sada, da se preko HGK pozovu tvrtke koje su zainteresirane za obnovu i koje imaju potrebne kapacitete. Odazvalo se 20-tak građevinskih tvrtki, ujedno i sve najveće. Razgovaralo se o dinamici gradnje objekata koji se financiraju iz Fonda solidarnosti te o dinamici natječaja koji će biti raspisani za Banovinu. Oko očekivanja za naredno razdoblje i u kontekstu izgradnje 800 do 1000 kuća na Banovini, poštivanjem krajnjeg roka odabira izvođača u javnoj nabavi, angažiranjem velikih i srednjih tvrtki te izgradnjom montažnih objekata taj posao se može odraditi. Građevinari su zamoljeni da ubrzaju dinamiku radova kako bi se to i realiziralo do roka. Na ovu temu bit će održan niz sastanaka kako bi se implementirale sve sugestije građevinskog sektora, pri čemu tvrtke posebno ističu da im je najvažniji kvalitetan dinamički plan kako bi planirali svoje poslovne procese’’, stoji u odgovoru Hrvatske gospodarske komore na upit Nacionala.
Komentari