Sutra će biti točno 3 godine od potresa koji su pogodili Zagreb. Nažalost, odnijeli su jedan život, poginula je 15-godišnja djevojka, a u središtu grada nastala je golema materijalna šteta. Dan uoči godišnjice godišnjice ministar zadužen za obnovu Branko Bačić, ministri Radovan Fuchs i Nina Obuljen Koržinek te gradonačelnik Tomislav Tomašević obilaze nekoliko gradilišta.
Na konferenciji za medije u ministarstvu ministar graditeljstva Branko Bačić izvijestio je kako trenutačno teče obnova na područjima pogođenima potresom, javlja HRT.
“Naš plan koji smo najavili kad sam preuzeo ovo ministarstvo je da ćemo do kraja lipnja potrošiti 1,03 milijarde eura iz Fonda solidarnosti, da ćemo do početka zime zbrinuti svih naših 6258 građana koji su u kontejnerima u prikladniji smještaj te da ćemo pored svega toga pokrenuti i cjelokupnu obnovu”, poručio je Bačić.
Iznio je podatke o trenutačnom stanju obnove.
“Za nekonstrukcijsku obnovu zaprimili smo 4521 zahtjev, a riješeno je i završeno 2104 zgrade i kuće za što je isplaćeno 19,2 milijuna eura. Što se tiče konstrukcijske obnove koja je puno zahtjevnija tamo smo imali 1951 zahtjev, 23 kuće i zgrade su završene”, rekao je ministar Bačić.
Kaže kako se u ovom trenutku na području zagrebačkog potresa izvode radovi u vrijednosti od 2,3 milijarde eura.
“U ovom trenutku vrijednost svih radova na području zagrebačkog potresa koji se financiraju ili iz Fonda solidarnosti ili iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti ili iz državnog proračuna i drugih izvora je 2,3 milijarde eura”, ističe Bačić.
Nakon konferencije, ministar Bačić razgledat će radove na cjelovitoj obnovi Gimnazije Tituša Brezovačkog, konstrukcijsku obnovu u Đorđićevoj ulici te radove na zgradi Hrvatskoga glazbenog zavoda i Agronomskog fakulteta.
‘Na zamjenskim kućama u Zagrebu nismo položili ispit’, priznao je Bačić, prenosi Tportal.
Pobrojao je škole i druge zgrade u Zagrebu koje su završene, a spomenuo i radove na KBC Merkuru i KBC Sestre milosrdnice.
‘Najzahtjevniji projekt je obnova zagrebačke katedrale, tu je i obnova samostana svetog Franje koji je iznimno zahtjevni projekt. Kao i obnova Hrvatskog povijesnog muzeja’, kazao je Bačić.
Kazao je da je na području Zagreba bilo 67 kontejnera, no da se zbrinulo već 9 obitelji. ‘Zakonom smo uveli Državne nekretnine. One na području Sisačko-moslavačke i Zagreba uređuju 216 zapuštenih stanova. Oni su najvećim dijelom u Zagrebu i bit će namjenjeni za stambeno zbrinjavanje. Bit će za stambeno zbrinjavanje građana koji su u kontejnerima ili su u zgradama koje ulaze u konstrukciju obnovu. Kako će se zgrade obnavljati, tako će se vraćati u njih, a u stanove će ulaziti drugi građani’, pojasnio je Bačić, dodavši da će im plaćati i režije od 100 do 160 eura.
‘U ove tri godine isplaćeno je 422.300 eura za obnovu. Pred nama je ubrazanje obnove, završit ćemo projektiranje zamjenskih kuća na području Zagreba. Ne mogu obećati da će svaka biti u izgradnji, 100 će ih bit u izgradnji. Isplatit će se sva srdstva za nekonstrukciju obnovu do kraja 2023. Isplatit ćemo sve zahtjeve za konstrukciju obnovu. Naš je plan 100 zamjenskih kuća, 250 zgrada i kuća u konstrukcijskoj obnovi i 350 zgrada i kuća u nekonstrukcijskoj obnovi’, kazao je Bačić.
‘Volio bih da je više toga napravljeno, da je više napravljeno po pitanju zamjenskih kuća. Ali ove godine će se napraviti ogroman pomak u tom segmentu’, zaključio je Bačić.
‘Kad je u pitanju izgradnja zamjenskih kuća nakon zagrebačkog potresa, nema nijedne zamjenske kuće izgrađene što je loše i neprihvatljivo. Mislim da je 100 kuća, možda konzervativna procjena, početkom svibnja ćemo krenuti s izgradnjom njih 20, a već pripremamo izgradnju novih 20. Žao mi je što nismo napravili toga više, razumijem ogorčenje naših sugrađana. Ne mogu sada vraćati film natrag nego učiniti sve da to ubrzamo’, kazao je Bačić.
Komentari