U utorak su se napokon oglasili iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine o slučaju hidroelektrane na izvoru rijeke Une. Tvrde da su lokacijska i građevinska dozvola pravomoćne, kao i da su protekli rokovi za njihovo poništavanje i ukidanje. Zato, kako ističu, nemaju ‘ mogućnosti poništavanja i ukidanja navedenih upravnih akata’.
“Međutim, ako se u kaznenom postupku utvrdi da su navedeni akti izdani kao posljedica kaznenog djela, po službenoj dužnosti može se pokrenuti obnova postupka”, dodaju u podužem priopćenju objavljenom u utorak, u kojem uglavnom ponavljaju sve što je do sada bilo objavljeno u medijima vezano za gradnju hidroelektrane na izvoru u Donjoj Suvaji.
“Ističemo kako je pregledom spisa utvrđeno da prije podnošenja zahtjeva za izdavanje rješenja o izmjeni i/ili dopuni lokacijske dozvole 2015. nije proveden postupak prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode. Navedeno je utvrđeno i zapisnikom o obavljenom inspekcijskom nadzoru Državnog inspektorata od 12. srpnja 2024. i Nalazom o provedenom upravnom nadzoru Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije od 29. srpnja 2024. Nadalje, ističemo da je, s obzirom na promjenu propisa iz područja zaštite okoliša (Zakon o zaštiti okoliša i Uredba o procjeni utjecaja zahvata na okoliš), investitor bio dužan podnijeti nadležnom Ministarstvu zahtjev za mišljenjem o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš. Navedeno je utvrđeno zapisnikom Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije od 29. srpnja 2024.
GONI BANDU PREKO IZVORA Prosvjeduje i Rundek: ‘Bitno je da na Unu dođe što više građana’
Ujedno napominjemo kako je nadzorom Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine utvrđeno kako se predmetni zahvat ne nalazi na području obuhvata Vrela Une koje je zaštićeni spomenik prirode”, dodaju u uredu Branka Bačića.
Vladimira Mascarell iz stranke Javno dobro poručila je kako ima još takvih investicija za koje su nekoliko puta u Ministarstvu zaštite okoliša izdali Rješenja na okolišne studije po kojima je moguće graditi.
“Jezero Peruća na Cetini, atak s više strana u kojem su aktivisti inicijative Javno Je Dobro i još nekih grupa građana uspjeli ishoditi poništenje mogućnosti gradnje termoelektrane na Perući, ali ne i reverzibilne hidroelektrane koja bi Peruću koristila kao donje jezero i time potpuno uništila. Termoelektrana je brisana iz županijskog plana, no reverzibilna hidroelektrana Vrdovo je ostala te 2017. u prostornom planu Splitsko-dalmatinske županije. Alijansa Burić-Pejćinović, posebno nakon njenog imenovanja od strane Plenkovića na dužnosničko mjesto u Europi dovoljno je jaka da bi suprug, gosp. Burić i dalje ostao u igri. 2022. HDZ uz pomoć SDP-a potvrđuje taj županijski prostorni plan, a koji je i danas važeći. Cetina je jedini i glavni izvor vode za šire splitsko područje i svo otočje srednje Dalmacije”, priopćila je Mascarell.
Lokacijska i građevinska dozvola za radove na obali i u moru ispred hotela Miramare i Ambasador u Opatiji, također su izdane bez studija utjecaja na okoliš, naglašava.
“Koliko ovakvih primjera ima? U koliko primjera Ministarstvo graditeljstva i inspekcija nije reagirala pravovremeno već je pustila da se objekti izgrade, a poslije se pozvala na štetu ako bi ih se uklanjalo? Jeste li ikad čuli da je Upravni sud odobrio Privremenu mjeru obustave građenja do okončanja postupka? Niste, jer takva ne postoji”, zapitala se.
Komentari