U Banskim dvorima održan je sastanak vladajuće koalicije, a među glavnim temama bila je plinska afera i moguće smjene u HEP-u, ali i Vladi, zbog gubitaka nastalih kupnjom i prodajom plina. Novinare je o redovnom sastanku partnera u vladajućoj koaliciji izvijestio potpredsjednik Vlade Branko Bačić.
Osim o plinskoj aferi koja trese Hrvatsku razgovaralo se i o štrajku u pravosuđu te svinjskoj kugi.
“Treća tema o kojoj je bilo riječi jest informacija kojoj smo ovih dana svjedočili, oko prodaje viška plina kojega je HEP praktično prema uredbi Vlade kupio od Ine. Radi se o plinu koji se proizvodi i crpi na naftnim poljima u Republici Hrvatskoj i koji je temeljem uredbe Vlade iz rujna prošle godine HEP otkupljivao po cijeni do 47 eura, kako bi u vrijeme najveće energetske krize i enormnog povećanja cijene energenata na svjetskom tržištu Vlada reagirala kako bi u velikoj energetskoj krizi zaštitila naše sugrađane, kućanstva, poduzetnike, jedinice lokalne samouprave, bolnice, vrtiće, škole itd. To se pokazalo iznimno ispravnim, jer zahvaljujući takvom odgovornom postupanju Vlade RH, svjedoči podatak da smo i u 2022. a i tijekom prva dva kvartala 2023. među državama članicama EU-a s najvećim rastom BDP-a, što je svakako velikim dijelom rezultat jedne pametne, promišljene odluke Vlade kada je u pitanju intervencionizam prema zaštiti naših sugrađana i poduzetnika u dijelu koji podrazumijeva njihove troškove života ili poslovanja, a odnosi se na cijene energenata”, kazao je u uvodu o temi koja ovih dana zaokuplja javnost.
Ušteda
Zahvaljujući takvoj odluci, HEP je, objasnio je Bačić, osam ili devet mjeseci kupovao domaći plin od Ine po cijeni od 47 eura i u vrijeme kada je cijena plina na mediteranskom i europskom tržištu prelazila 300 i dosizala gotovo 400 eura.
“Time je, prema podacima koje je HEP dostavio, HEP uštedio oko 370 milijuna eura, a time je hrvatskim građanima omogućena tolika ušteda. U tom smislu i u tom kontekstu treba promatrati aktivnosti Vlade kada je u pitanju postupanje sa zaštitom standarda naših sugrađana, ali i poduzetnika”, branio je Bačić uredbu Vlade.
Penalizacija 10 milijuna eura
“Kao što znate, u proteklih mjesec dana došlo je do poremećaja i pada cijena plina na svjetskom tržištu, a HEP je temeljem uredbe Vlade i dalje nastavio otkupljivati plin od Ine i u određenom trenutku, s obzirom da su bila puna skladišta, HEP je bio primoran višak plina kupljenog od Ine plasirati na tržište. Jasno, kada je Plinacro preuzeo te viškove plina, HROTE je temeljem zakona taj plin stavio na tržište i došlo je do činjenice da je manji bio prihod temeljem prodaje plina od onoga što je HEP plaćao Ini”, objasnio je Bačić.
“Prema izračunima koje smo dobili od HEP-a, u proteklih mjesec dana taj iznos penalizacije koju je doživio HEP je negdje oko 10 milijuna eura. Kada se to gleda u cjelokupnom kontekstu svega što je u proteklih godinu dana s našom politikom i postupanjem prema energetskom sektoru, sam HEP je umjesto 370 milijuna eura uštede ovakvom penalizacijom tu uštedu smanjio za 10 milijuna eura”, kazao je Bačić novinarima.
Istaknuo je da je premijer zatražio izvješće od svih relevantnih tijela i izvješća su dostavljena.
Nema namjerne štete
“Na današnjoj smo sjednici utvrdili da se tu ne radi ni o kakvoj namjernoj šteti, ni o pogodovanju bilo kome kada je u pitanju postupanje s viškovima plina koji su preostali HEP-u, istaknuo je potpredsjednik Vlade Branko Bačić.
Upitan o tome na kome je sada odgovornost, kazao je kako bi bilo olako i neozbiljno nekog optuživati i tražiti njegovu političku odgovornost.
“Sve će se ispitati, institucije rade svoj posao te da će se snositi posljedice ako se utvrdi odgovornost, poručio je.
“Mi tu doista nemamo što skrivati. U našem je interesu da se sve okolnosti utvrde i razjasne. Mislim da smo dosadašnjim postupanjem u ovih par dana jasno pokazali da nam je u interesu da se dozna sve”, kazao je, prenosi HRT.
Komentari