Vanjskopolitički i sigurnosni analitičar Denis Avdagić u četvrtak je za N1 komentirao je situaciju u Gazi i Ukrajini te izjave Donalda Trumpa o NATO-u.
Govoreći o Gazi, Avdagić je naglasio da je ovo što sad gledamo odavno prestalo biti bitka za izraelsku sigurnost. “Ovo je bitka za spašavanje Netanyahua. On mora ovaj, takoreći rat, provoditi dok ne bude siguran ili da je uspio ili da je iščeznula politička prijetnja njemu. To je praktički nemoguće, ali on je čovjek koji je dugo u politici, nema tih poluga koje neće povući kad je u pitanju njegov opstanak. Mislim da su manje-više svi svjesni da bi njegov silazak s vlasti značio ozbiljan sudski progon i on neće sati”, rekao je i dodao da Netanyahu mora napraviti nešto što će zaista zgroziti međunarodnu javnost.
“Kad se ovakve stvari događaju, one nakon nekog vremena prirodno silaze s naslovnica. Vidjeli smo kako je i Ukrajina pala s naslovnica jer se pojavio Izrael, jer su pažnju privukle izjave Trumpa i situacija u SAD-u“, istaknuo je i podsjetio da ni međunarodni sud nije uspio zaustaviti Izrael. “I prosvjedi diljem Europe se danas ne događaju. Ta pozornost kad padne, mora se nešto drastično dogoditi da bi se ona vratila. I oni će paziti da bude to manje žrtava, kao da ih nije već dovoljno, da se ona ne vrati”, rekao je za N1.
Avdagić upozorava i da SAD-u postaje sve teže davati podršku Izraelu jer mlađa populacija u toj zemlji počinje drastično mijenjati pogled na Izrael. “Brutalnost djelovanja u Gazi rezultirala je time da im se drastično mijenja pozicija u SAD-u. Rađa se nova generacija koja će zauzimati mjesta u Kongresu, Senatu, visokim sferama američke vanjske politike i sve ovo što se danas događa će imati reperkusije i za pet i za deset godina”, pojasnio je.
Donald Trump je na svoj osebujan način ponovno zaprijetio zemljama članicama NATO-a koje nisu ispunile dogovor o izdvajanju dva posto BDP-a za obranu. Avdagić podsjeća da su obvezu ulaganja od dva posto BDP-a za obranu sve članice NATO-a trebale dostići ove godine.
“To nije dostignuto, to nije krenulo od Trumpa. On je to samo počeo simplificirati u medijskoj komunikaciji, on kaže da trebaju platiti. Bitno je da, kad bi i ako bi on zaista htio izaći iz NATO-a, to je prema ugovoru moguće. Osim predsjedničkih, u SAD-u se odvijaju i izbori za Kongres i dijelom za Senat. Recimo da to dobiju ljudi skloni njegovoj politici, a on je nezadovoljan Europljanima jer mu opet nisu dali ono što je tražio i on pokrene izlazak, to se događa tek godinu dana iza najave. U nekom idealnom momentu, sredinom 2026. godine”, rekao je i dodao da Europljani nisu baš previše skloni ucjenjivanju.
“Ako misli da može tako funkcionirati u međunarodnim vodama, bojim se da bi moglo doći do lomljenja savezništva. Taj segment izlaska iz NATO-a je vrlo nerealan. Ali i kad bi došlo do izlaska SAD-a iz NATO-a, ne bi to značilo kraj NATO-a, nego bi tek tada ta organizacija postala važna i moćna. Bila bi oslabljena, ali u tom momentu tek postaje važnija, za europsku sigurnost prije svega. Ostalo bi pitanje Kanade, Velike Britanije, Turske… Kako bi oni reagirali. Neće nitko u Europi reći da je gotovo, stvari tako ne funkcioniraju. Većina čelnika članica EU-a su vrlo ozbiljni ljudi. Kao što postoje brifiranja i strateška promišljanja u SAD-u, postoje i u Europi”, istaknuo je.
Komentirao je i rat u Ukrajini, za koji kaže da mu se ne nazire kraj. “Ukrajina ne može odustati, a ne može ni Vladimir Putin. Gubitak rata ozbiljno bi poljuljao njegov položaj”, smatra i dodaje da on izbore može i namjestiti pa njegov reizbor nije veliki problem, ali bio bi problem da izgubi povjerenje. “Ovo nije borba za njegov opstanak na vlasti, on smatra da je ovo borba za njegovu povijesnu ulogu”, zaključio je Avdagić.
Komentari