Poznata modna dizajnerica Martina Čičko Karapetrić i njezina majka Hela Čičko autorice su nove slikovnice ‘Djevojčica i čarobna ploča’ čija je ideja potaknuti djecu i roditelje na razmišljanje o tehnološkoj ovisnosti
Martina Čičko Karapetrić poznata je modna dizajnerica, njezino ime vezalo se uz brand Boudoir, a od nedavno je postala i ilustratorica slikovnica. Naime, zajedno sa svojom majkom Helom Čičko nedavno je izdala dječju slikovnicu „Djevojčica i čarobna ploča“ s namjerom da među najmlađima potakne razmišljanje o sve prisutnijem virtualnom svijetu.
Ideja se u Martininoj mašti rodila prije nekoliko godina prilikom ljetovanja u Mošćenicama. U toj fazi je ideja ostala sve do potresa u Zagrebu 2020. godine kada se majka Hela preselila zbog oštećenog stana preselila kod kćeri Martine. Tada je Hela saznala za ideju svoje kćeri. Bila je iznenađena u kreativni preokret, ali je isto tako znala, pošto je dugi niz godina vršila dužnost koordinatorice Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice grada Zagreba, da je tako aktualna tema „bila pun pogodak“.
„Bila sam jako potištena, fokusirana samo na loše vijesti, a bilo ih je na pretek. Moja kći mi je jednog dana pružila svoje skice i rekla: ‘Evo, došao je trenutak, napiši priču, sada imaš dovoljno vremena’“. I ja sam sjela za računalo i napisala priču u nekoliko dana, u jednom dahu. Pisanje mi je pomoglo da lakše prebrodim teški period kroz koji smo svi tada prolazili. Nisam kćeri ništa govorila kojim tempom napredujem. Kada je priča bila gotova, poslala sam je putem e-maila i čekala reakciju. Nakon pola sata, došla je u moju sobu, vidno dirnuta, čvrsto me zagrlila, i rekla: ‘Hvala, mama, priča je krasna’. Kasnije je naravno krenuo njen dio posla. Ilustracije je radila studiozno i polako, s puno radosti i uzbuđenja. Svako svoje likovno rješenje i varijacije na temu slala mi je preko računala i sa mnom se konzultirala. Ilustracije su trebale biti razumljive i djetetu predškolske dobi, a s druge strane Martina je teško odustajala od svojih kreativnih zamisli“, komentira za Zagreb News proces izrade slikovnice Hela Čičko.
Radi se o modernom, djelomičnom pedagoškom, žanru problemske slikovnice. Cilj je kroz lako probavljivu i vrlo konkretnu priču upoznati roditelje i djecu s rješenjima različitih „problemskih situacija“ svakodnevnog života. Tako u slikovnici „Djevojčica i čarobna ploča“ naš svakodnevni doticaj s virtualnim svijetom postaje crta vodilja.
Djevojčica u slikovnici dijete je kao i svako drugo. Promjenu u životu uzrokuje joj susret s tavanskom vilom koja joj daruje čarobnu svjetleću ploču za koju je upozorena da je ne koristi predugo. Ipak, čarobna ploča očara djevojčicu i ne može je pustiti iz ruku. Ploča tako naraste s vremenom do veličine djevojčice i ona tada zakorači u svijet čarobne ploče. Sve je to samo uvod u priču koju, kako se na predstavljanjima knjige u vrtićima ispostavilo, mogu razumjeti i predškolska djeca.
„Ja sam mama troje već odrasle djece i zaista znam kako vrijeme provedeno na mobitelu, igricama i televiziji može utjecati na kvalitetu obiteljskog i društvenog života. U slikovnici, djevojčica nalazi prolaz u čarobni svijet, koji je zapravo alegorija našeg bijega na društvene mreže gdje se sve čini da je bolje, ljepše i ukusnije. Stvarni život nema filtere, ali je daleko vredniji i uspomene su stvarne. Nitko pred kraj života neće pričati o tome koliko je lajkova dobio na nekoj objavi, već će se prisjećati uspomena. Ja sam dijete koje je odraslo bez mobitela, igre s mojom sestrom blizankom bile su super kreativne i zabavne. Bez mašte to bi bilo nemoguće. Možda kad bi se obavezna lektira pomladila suvremenim naslovima, djeci čitanje ne bi bilo toliko mukotrpno i našli bi užitak u izvrsnim knjigama. Djeca danas dovoljno ne čitaju i to se jasno vidi u njihovu rasponu vokabulara. Vjerojatno bi zavoljeli čitanje da im u ruke dođe čitka, zabavna i zanimljiva knjiga. Ovo je poučna slikovnica za djecu, ali isto tako i za odrasle koji će je čitati djeci ili pomagati u čitanju. Danas su i odrasli i djeca previše vezani uz ekrane i propuštaju stvarne vrijedne trenutke“, kaže ilustratorica i idejna začetnica slikovnice Martina Čičko Karapetrić koja se zahvaljuje Ines Majetić iz Omega Komunikacije, Eucerinu, izdavačkoj kući Mozaik knjiga i urednici Mariji Morić te svom prijatelju Nikoli Grbinu.
Martina i njezina majka Hela snažno su povezane u stvarnom životu i često se druže, ali i dalje se vide u virtualnom svijetu. Ne postoji društvena mreža koju Martina nema, ipak ima modu koju mora promovirati, iako nerado priznaje da provodi previše vremena na mreži. Hela se pak dugo godina opirala tehnologiji, smatrala je da će joj ograničiti slobodu u danu. Danas ih koristi sve, obitelj ju je naučila. U mirovini je sposobna čak biti administratorica stranice s 2500 pratiteljica i pratitelja. Kada je još radila provodila je brojne projekte za poticanje čitanja kod djece, tako da koliko god nam tehnologija pomaže, njezina konačna poruka je: „Dijete koje čita s voljom i užitkom lakše uči i postiže bolji uspjeh u školi i tako slobodno bira svoje buduće zanimanje i ono čime će se baviti u životu. U konačnici postaje bolji i sretniji čovjek, a bolji i sretniji ljudi čine bolje i sretnije društvo.“
Komentari