Prema riječima srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, nedavni parlamentarni izbori u toj zemlji bili su “najčistiji i najpošteniji” u njezinoj povijesti. No, izbori 17. prosinca, navodi se u izjavi međunarodnog tima promatrača, održani su u ‘nepravednim uvjetima’ narušeni ‘pristranošću medija, pritiskom na zaposlenike u javnom sektoru i zlouporabom javnih resursa’.
Izvanredni izbori u Srbiji predstavljaju i trijumf za Vučićevu, pogrešno nazvanu Srpsku naprednu stranku (SNS), koja je odnijela uvjerljivu pobjedu. Ali Organizacija za europsku sigurnost i suradnju imala je drugačiji stav, ističe The Guardian u svojoj analizi objavljenoj u utorak.
Između ostalog, navodi se i kako je na izbore pristigao veliki broj bosanskih Srba koji su bili dovezeni samo zbog glasanja.
Kršenje demokratskih normi i vladavine prava u Srbiji postupno se ubrzalo otkako je SNS, prije više od desetljeća preuzeo vlast – školski primjer zarobljavanja države, koji nadzire predsjednik još od 2017. godine, zaključuje se u analizi tog britanskog lista.
“Autokratski nacionalist čiji su politički instinkti iskovani u Miloševićevo doba, Vučić također koristi svoju moć i utjecaj za raspirivanje razdora na zapadnom Balkanu, gdje Beograd podržava secesionističke kampanje etničkih Srba. Ali ambicija da se Srbija uvuče u orbitu EU – i dalje pod ruskim utjecajem – ugušila je zapadne kritike, osobito nakon invazije na Ukrajinu”, navode.
Britanski list zaključuje i kako su se prošlog vikenda deseci tisuća okupljenih na beogradskom trgu suprotstavili i vladavini Slobodana Miloševića te pozvali uglavnom šutljivu Europu da podrži njihov cilj. Kao znak koji potvrđuje vladinu naklonost, Vučićeva premijerka Ana Brnabić zahvalila je Rusiji na pružanju navodnih dokaza da su prosvjedi orkestrirani na zapadu.
Podsjećaju i na Vučićevo ‘zlokobno predviđanje’ iz studenoga prošle godine, kad je ustvrdio da će 2024. donijeti ‘mnogo više sukoba i nemira’ i na Kosovu i u Republici Srpskoj, kao i na ‘separatističkog lidera bosanskih Srba, Milorada Dodika i njegove prijetnje narušavanju Daytonskog mirovnog sporazuma u ime srpskog nacionalnog ujedinjenja’.
Na Kosovu – čiju neovisnost Beograd i dalje odbija priznati – ozbiljni sukobi na etnički srpskom sjeveru potaknuli su strahove od budućih pokušaja odcjepljenja, zaključuje se u Guardianovoj analizi.
Komentari