Australija: Dvadeset godina bila u zatvoru zbog ubojstva djece, sada je presuda poništena

Autor:

epa11027999 Kathleen Folbigg (L) wipes her eye as her friend Tracy Chapman (R) looks on after speaking to the media outside the New South Wales Court of Criminal Appeal in Sydney, Australia, 14 December 2023. Folbigg was jailed in 2003 and spent twenty years in prison after she was wrongly found guilty on three counts of murder and one of manslaughter following the deaths of her four children. Folbigg was pardoned and freed in June 2023 and has now had her convictions formally quashed.  EPA/DAN HIMBRECHTS  AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

EPA/DAN HIMBRECHTS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Ženi zatvorenoj na 20 godina zbog smrti četvero njezine djece, i pomilovanoj u lipnju, država Novi Južni Wales poništila je presudu u četvrtak, a njezini odvjetnici rekli su da planira tražiti “značajnu” odštetu.

Kathleen Folbigg osuđena je 2003. za ubojstvo troje svoje djece i za ubojstvo iz nehaja četvrtog djeteta. Folbigg je tvrdila da je nedužna i tvrdila da su djeca umrla prirodnom smrću tijekom desetljeća, u razdoblju između 1989. i 1999.

Početna istraga 2019. o tom slučaju potvrdila je njezinu krivnju. Međutim 2022. druga istraga koju je vodio bivši glavni sudac pronašla je nove dokaze koji sugeriraju da je dvoje njezine djece imalo genetsku mutaciju koja je možda bila uzrokom njihovih smrti.

Folbigg je nakon pomilovanja puštena iz zatvora u lipnju ove godine.

“Zahvalna sam što su mi najnovija znanost i genetika dali odgovore o tome kako su umrla moja djeca”, rekla je u emocionalnom obraćanju novinarima ispred kaznenog suda u Sydneyu.

“Ali čak i 1999. imali smo pravne odgovore kao dokaz moje nedužnosti. Ignorirani su i odbačeni”, rekla je. “Sustav je prednost dao optužbama, umjesto da prihvati kako ponekad djeca mogu umrijeti i doista umru iznenada, neočekivano i potresno”, rekla je.

Njezina odvjetnica Rhanee Rego rekla je da njezin braniteljski tim priprema zahtjev za “značajnom” odštetom zbog njezina nezakonita zatvaranja.

“Nisam spremna izreći svotu, ali bit će veća od bilo koje dosadašnje odštete”, rekla je.

Slučaj, koji se oslanja najviše na posredne dokaze, izazvao je kontroverzije među znanstvenicima i statističarima, od kojih su neki sudjelovali u kampanji za njezino puštanje na slobodu.

“Premda je bilo novih znanstvenih dokaza (2019.) … od početka suđenja nisu se pridržavali osnovnih znanstvenih načela“, rekla je izvršna ravnateljica Australske akademije znanosti Anna-Maria Arabia.

“Bez reforme zakona, ovakve će se vrste pravosudnih pogrešaka nastaviti”, zaključila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.