Aurelija Rosenzweig za Radio Nacional: “Izraelci nastoje nastaviti život, nisu prestali dolaziti računi za vodu, struju…”

Autor:

Nacional

Masakr koji su počinili teroristi Hamasa nad izraelskim civilima označio je početak otvorenog rata u pojasu Gaze. Rat je nesmiljen, razaranja ogromna. Broj žrtava raste iz dana u dan. Izvještaji govore o zabrinjavajućem broj civilnih žrtava, pogotovo djece. Poginuo je i značajan broj kolega novinara.

Upravo izvještavanje počesto nosi oznaku ‘nemogućnosti nezavisne procjene’. U isto vrijeme uz stvarni rat, vodi se i informativni. Vijesti imaju primjese pristranosti. To je važno napomenuti, jer ljudi izvan prostora sukoba, a posebno oni koji ne poznaju povijest odnosa Arapa i Izraelaca, razliku između Fataha, Hezbollaha i Hamasa, donose osobne procjene koje putem društvenih mreža oblikuju usporednu stvarnost i opasno stvaraju ozračje antisemitizma ili antimuslimanskog raspoloženja, te opće ksenofobije. Neodgovorno rukovanje poluinformacijama kojima nedostaje konstekst, potvrda istinitosti, objektivni odmak, temelj su etničke histerije ovisno o kulturološkom krugu od kuda dolaze.

Gošća dana Radio Nacionala je novinarka Aurelija Rosenzweig koja živi u Izraelu.

“Živim u Izraelu već jedno 15 godina, imam troje djece i cijeli taj svoj obiteljski život sam provela bivajući pod raketama iz Gaze. Ti te rakete vidiš kako idu prema tebi, ali onda se uključi Iron Dome pa ju raznese. Stresno je i to nije nešto što se dogodi jednom kao incident nego ti tako živiš, to se događa svako malo”, rekla je na početku.

Ovaj rat je, kaže, potpuno drugačiji od svega što se dešavalo dosad. Ističe da to više nije borba vojnika s puškom s drugim vojnikom s puškom. “Puno je civila ubijeno, to je nečovječno. Ja sam odlučila da djecu odvedem od tamo”, dodala je.

Pojasnila je da u situacijama kada lete rakete ne mogu letjeti normalni avioni, već to moraju biti posebni avioni koji imaju ugrađenu protuzračnu obranu i radare. “Takvih aviona nema puno, pa nema ni puno letova. Ti su avioni jako skupi i nemaš opciju da odeš od tamo samo tako”, naglasila je Aurelija Rosenzweig.

Kako izgleda život u Izraelu u sjeni svih ovih događanja i moguće eskalacije sukoba? “Mislim da Izraelci nastoje nastaviti život u normali, da i dalje rade svoj posao, da oni i država ne bankrotiraju, plaćaju kredite za stanove, nisu prestali naplaćivati račune za vodu, struju… Zbog toga što roditelji moraju raditi djeca moraju ići u školu pa su otvorili škole. Međutim, škole nisu kao kod nas, blizu kuće, nego školu biraju po svom svjetonazoru, ideološkom uvjerenju i tako dalje. U školu djeca uglavnom idu gradskim prijevozom”, objasnila je i dodala da je to za roditelje veliki stres.

Smatra da nije bilo drugog izbora nego ići u vojnu akciju. “Problem je što su teroristi smješteni u gusto naseljenom području, namjerno, i neće se od tamo maknuti”, istaknula je.

Komentirajući napad Hamasa 7. listopada i kako je moguće da su uspjeli tako iznenaditi Izrael, Aurelija Rosenzweig je rekla: “Izrael je iznutra bio jako oslabljen zato što je na vlasti Benjamin Netanyahu, koji je na vlast došao predizbornim inženjeringom. Prosvjedi tamo traju već godinama…”

Cijelo gostovanje poslušajte ili pogledajte u nastavku:

 

 

 

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.