Astana, državni projekt Kazahstana, prijeti europskim ambicijama Dinama

Autor:

GuliverImages

Dinamo će u drugom pretkolu Lige prvaka 25. srpnja igrati protiv kazahstanskog prvaka Astane, kluba koji je jednom igrao Ligu prvaka zbog čega je bio miljenik bivšeg predsjednika Nursultana Nazarbajeva

Dinamo će u kvalifikacije za Ligu prvaka ući u drugom pretkolu koje se igra 25. i 26. srpnja, odnosno 1. i 2. kolovoza, a suparnik zagrebačkog kluba bit će bolji iz ogleda prve runde u kojem će se sastati Astana iz Kazahstana i Dinamo iz gruzijskog Tbilisija. U tom će duelu Astana biti favorit, a prođe li momčad iz Kazahstana dalje, bit će im to drugi kvalifikacijski susret protiv Dinama. Prvi put susreli su se u ljeto 2018., tada u trećoj kvalifikacijskoj rundi za Ligu prvaka. U prvoj utakmici u Kazahstanu bilo je 2:0 za Dinamo, zabili su Mario Budimir i Dani Olmo, na Maksimiru je bilo 1:0, strijelac je bio Mario Gavranović. U odnosu na tadašnje sastave u Dinamu su još uvijek Dominik Livaković, Dino Perić i pričuvni vratar Danijel Zagorac, a u Astani Marin Tomasov i desni bek Abzal Bejsebekov. Dinamo je tada, u obje utakmice, krenuo u sastavu Zagorac – Stojanović, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac – Ademi – Hajrović, Gojak, Olmo, Oršić – Budimir. Trener Dinama te sezone, u kojoj su Zagrepčani došli do osmine finala Europa lige gdje ih je eliminirala Benfica, bio je Nenad Bjelica.

Astana je 110. na UEFA-inoj listi koja rangira klubove po koeficijentu uspješnosti, daleko ispod zagrebačkog Dinama koji je 29., ali i dosta iznad Dinama iz Tbilisija koji je na 179. mjestu. Transfermarkt momčad Astane procjenjuje na ukupno 13,38 milijuna eura, ako to stavimo u kontekst Supersport HNL-a, kazahstanska bi momčad bila šesta najvrjednija, zagrebačka Lokomotiva na petom mjestu ima momčad „tešku“ 16,5 milijuna eura, dok Gorica ima igrače ukupno vrijedne 10,6 milijuna.

Marin Tomasov šest je godina igrač Astane i najbolji strijelac koji je svojedobno igrao za Zadar, Hajduk i Rijeku. FOTO: imago images / Domenic Aquilina/GuliverImages

Prilično kratku, ali i intenzivnu povijest ima Astana, klub iz istoimenog glavnog grada Kazahstana, države čiji veći dio spada u Aziju, a manji u Europu. Klub je pod nazivom Lokomotiv Astana osnovan nedavne 2008. i otpočetka je bio zamišljen kao državni projekt koji će prezentirati novi glavni grad – do 1997. glavni grad Kazahstana bio je Almaty, s oko 2 milijuna stanovnika najveći kazahstanski grad. Kao što mu je prvo ime govorilo, nacionalna željeznička kompanija sponzorirala je klub. U to je vrijeme, 2008., prvu kazahstansku ligu igrala Astana, stari klub koji nije imao podršku vladajućih. Taj klub se danas zove Ženis i osvajao je kazahstansku Premier ligu 2000., 2001. i 2006., a početkom 2009. odustao je od natjecanja u prvoj ligi zbog nagomilanih dugova. Gotovo istovremeno su se dva prvoligaša iz Almatyja, Megasport i Alma-Ata zbog financijskih problema odlučili spojiti u jedan klub – formalno, to je bio Lokomotiv Astana koji je uzeo nekoliko igrača iz obaju klubova, pojačao se s još nekolicinom igrača iz drugih klubova i za 300 tisuća eura iz moskovskog Dinama doveo reprezentativca Kazahstana Andreja Karpoviča. Odmah sljedeće 2009. – nogometna sezona u Kazahstanu igra se od proljeća do jeseni – Lokomotiv je osvojio drugo mjesto, ali s te pozicije ipak nije ušao u kvalifikacije za Europa ligu jer se UEFA nije slagala s načinom na koji je klub došao do prvoligaškog statusa i odbila mu dati licencu.

Nije Astana te godine zaigrala u Europi, ali je zaigrala na Astana Areni, tada otvorenom stadionu s 30 tisuća sjedećih mjesta koji je koštao 185 milijuna dolara. Astana Arena je spektakularan stadion s pomičnim krovom službeno otvoren utakmicom tadašnjeg Lokomotiva i U-21 selekcije Kazahstana, sudio je Pierluigi Collina, a prvu loptu s centra simbolički je izveo, naravno, predsjednik Nursultan Nazarbajev. Da bi sve bilo još glamuroznije, svaka momčad bila je pojačana s dvije nogometne zvijezde, pa su za U-21 selekciju zaigrali Kaha Kaladze i Andrij Ševčenko, a za Lokomotiv Hakan Šukur i Hasan Sas.

Klupski stadion Astana Arena ima 30 tisuća sjedećih mjesta, građen je od 2006. do 2009. a njegova izgradnja stajala je 185 milijuna dolara. FOTO: GuliverImages

Veznjak ruske reprezentacije Jegor Titov i uzbekistanski napadač Maksim Šackih stigli su u klub u siječnju, odnosno u srpnju 2009. kao prve velike zvijezde novog kazahstanskog kluba, njihov dolazak iz ruskog Himkija odnosno kijevskog Dinama bio je senzacija, ali zapravo tek početak. Prvenstvo 2011. klub je započeo pod imenom Lokomotiv, završio kao Astana, a od prve titule 2014. do danas samo 2020. i 2021. nije bio prvak. Kairat je 2020. s poznatim Brazilcem Vagnerom Loveom i Hrvatom Dinom Mikanovićem uzeo titulu, a isto je 2021. uspjelo Tobolu koji je te godine nadigrao splitskog Hajduka u kvalifikacijama Europa lige.

Vlasnik kluba je kazahstanski državni fond Samruk-Kazyna koji upravlja i nekim od najvećih državnih tvrtki poput nacionalne željeznice, pošte, državne naftne i plinske kompanije KazMunayGas i zrakoplovne tvrtke AirAstana. Procjene govore kako fond ima proračun od 69 milijardi dolara, radi se o iznosu koji ipak nije iznenađenje ako znamo da Kazakhstan leži na prilično velikim poljima nafte i plina – aktualni podaci kažu da ova država godišnje proizvodi oko dva posto svjetske nafte te oko 0,7 posto svjetskog plina, a uz značajan udio u metalurškoj industriji, ova bivša sovjetska republika najveći je svjetski proizvođač urana s udjelom od čak 33 posto u svjetskoj proizvodnji.

Astana je 110. na UEFA-inoj listi koja rangira klubove po koeficijentu uspješnosti, daleko ispod zagrebačkog Dinama koji je 29., a vrijedi 13,38 milijuna eura

Nogometni klub Astana dio je grupacije utemeljene 2012. pod nazivom Astana Presidential Sports Club, a drugi najpoznatiji sportski klub iz ove skupine je Astana Cycling Team čiji je dres jedno vrijeme, prije doping-afere, nosio i Lance Armstrong, te još mnoga velika imena poput Alberta Contadora, Vincenza Nibalija i Marka Cavendisha. Preostala tri kluba dolaze iz hokeja, boksa i košarke, a ranije su članovi ove grupe bili i vaterpolski klub i reli posada koja je nastupala na svjetski poznatom reliju Dakaru.

Astana Presidential Sports Club osnovan je kao projekt Nursultana Nazarbajeva, od 1991. do 2019. predsjednika Kazahstana u čiju je čast od 2019. do 2022. glavni grad preimenovan u Nur-sultan. Nazarbajev, sada već 82-godišnjak, do 2022. je zadržao važnu ulogu u tamošnjoj politici, nakon što je dao ostavku na mjesto predsjednika ostao je šef državnog Vijeća sigurnosti. Međutim, brutalni antivladini prosvjedi koji su odnijeli 230 života prošle godine kao rezultat su imali određene promjene, između ostalog, osim što je bivši predsjednik ostao bez ikakvih funkcija, glavni grad se opet zove Astana.

Vlasnik kluba je državni fond Samruk-Kazyna koji upravlja i nekim od najvećih državnih tvrtki poput naftne i plinske kompanije te pošte

Teško je nagađati ima li utjecaja silazak Nursultana Nazarbajeva na status i proračun kluba jer Astana nikad nije plaćala visoke odštete, pet najvećih transfera su u rasponu od milijun do dva milijuna eura. Zadnju od tih pet milijunskih odšteta Astana je platila u veljači 2020. kad je za 2 milijuna eura iz Kopenhagena doveden grčki napadač Pieros Sotiriou, godinu dana kasnije prodan u Ludogorec za 800 tisuća. U aktualnom prijelaznom roku Astana je za 400 tisuća eura iz belgijskog Molenbeeka kupila kazahstanskog reprezentativca, lijevog bočnog Jana Vorogovskija, i to je deveta najveća odšteta koju je klub ikad platio. Usput, na listi deset najvećih transfera nekoliko je nama u Hrvatskoj poznatih imena: Laszlo Kleinheisler je u srpnju 2018. stigao iz Werdera za 750 tisuća eura, Srđan Grahovac je u siječnju 2018. došao iz bečkog Rapida za 700 tisuća eura, da bi godinu kasnije bio posuđen Rijeci, a Marin Tomasov je u srpnju 2018. za 500 tisuća eura transferiran iz Rijeke.

Astana trenutno s 38 bodova iz 16 utakmica drži prvo mjesto u kazahstanskom prvenstvu. Međutim, drugoplasirani Ordabasy, u kojem odnedavno igra Hrvat Bernardo Matić, zaostaje tri boda, ali iz dvije utakmice manje. Ordabasy je početkom srpnja pobijedio Astanu u kupu, natjecanje koje je ovaj klub osvojio i prošle sezone. Za Astanu je najveći problem odlazak Portugalca Pedra Eugenija, 33-godišnjaka koji igra na desnom krilu i koji je prošle godine s 18 golova bio prvi strijelac lige, drugi je bio njegov suigrač Marin Tomasov s 15. U siječnju je s istekom ugovora otišao u saudijski drugoligaški klub Al-Adalah.

Nursultan Nazarbajev, bivši predsjednik Kazahstana koji ima status ‘oca domovine’, bio je silno ponosan na FC Astanu kada se 2015. godine plasirala u grupnu fazu Lige prvaka. FOTO: AP Photo/Alexei Filippov/GuliverImages

Marin Tomasov nije jedini Hrvat u Astani, od početka godine tamo je i 29-godišnji vratar Josip Čondrić, bivši igrač HAŠK-a, Trešnjevke, Zagreba, Bistre, Rudeša, Istre, ruskog Rotora iz Volgograda i Zrinjskog iz Mostara. Tomasov je hrvatskoj sportskoj javnosti jako dobro poznat, u HNL-u je igrajući 177 utakmica za Zadar, Hajduk i Rijeku imao 40 golova i 44 asistencije. U sezoni 2016/17. bio je član saudijskog Al Nassra, sada dobro poznati klub Cristiana Ronalda i Marcela Brozovića, za koji je u 30 utakmica upisao pet golova i tri asistencije. Od srpnja 2012. do siječnja 2015. bio je član njemačkog drugoligaša 1860 Münchena, u koji je otišao nakon što je propao njegov transfer iz Zadra u Dinamo. Tomasov se uz tadašnjeg sportskog direktora Zorana Mamića već slikao s Dinamovim dresom, ali igračev zastupnik Reno Sinovčić navodno je tražio više nego što su Zagrepčani htjeli platiti pa je posao propao.

Astana je svoj vrhunac imala u sezoni 2015/16., klub je tada preko Maribora, finskog HJK-a i ciparskog Apoela prošao u skupinu Lige prvaka gdje je protiv Benfice, Atletico Madrida i Galatasaraya upisao četiri remija i dva poraza te završio skupinu na četvrtom mjestu.

OZNAKE: Kazahstan, astana

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.