Sinoć ste pretjerali i sada jedva dolazite sebi. Pijete sok od rajčice i “hektolitre” vode, tablete za glavu… Najradije biste preskočili današnji dan da je moguće. Uz to je i pakleno vruće…
Osvježenje tražite u hladnjaku, a ni ne slutite da se u njemu nalazi najbolji lijek za mamurluk – voće! Pojedete li pokoju breskvu, nekoliko kriška lubenice ili dinje, ne samo da ćete se rashladiti i osvježiti, već ćete se i u najkraćem mogućem roku vratiti u život.
Fruktoza, prirodni šećer u voću, može dvostruko ubrzati proces kojim se organizam čisti od alkohola.
Konzumacija grožđa, lubenice ili banane prije noćnog izlaska također pomaže. Smanjit će količinu alkohola u krvi i time ublažiti mamurluk koji vas čeka.
Pojedete li voćku ili dvije (što više, to bolje) kada se probudite nakon lude noći, ubrzat ćete proces oporavka nadoknadom soli i rehidracijom tijela, tvrdi nutricionistica Rhonda Patrick za Daily Mail Online.
Šećer i voda u voću pomažu rehidrirati tijelo, obnoviti zalihe vitamina, minerala i elektrolita te podići razinu glukoze u krvi te ublažiti mamurluk.
Određeno voće, poput bobičastog voća i citrusa, obiluje antioksidansima koji pomažu radu jetre, organu odgovornom za razgradnju alkohola.
Šećeri u cijelom voću apsorbiraju se sporije, prevenirajući ekstremne skokove šećera u krvi.
“Imajte na umu da je fruktoza iz cijelog voća, obogaćena vlaknima i mikronutrijentima, uvelike drugačija od visoko rafinirane fruktoze iz voćnih sokova”, dodaje.
“Konzumacija voća prije, nego što popijete piće pomoći će u smanjenju njegovih negativnih učinaka. No, kokteli s voćnim sokom nisu pametan izbor. Konzumiranje alkohola i fruktoze zajedno povećava trigliceride i dovodi do intenzivnijeg skoka šećera u krvi, u usporedbi s alkoholom ili fruktozom pojedinačno”, zaključuje.
Jedno australsko istraživanje otišlo je korak dalje pa otkrilo koje voće najbolje liječi mamurluk. Riječ je o azijskoj kruški koja je oblikom sličnija jabuci. Popijete li sok ovog voća prije, no što krenete u noćni provod, jutro će vam biti podnošljivije za 16 do 21 posto. Nadamo se da isto djeluju i zapadne sorte krušaka.
Komentari