ARTIČOKA Zvijezda proljetnog tanjura i ‘majstor’ detoksa. Znate li kako se priprema?

Autor:

Pixabay

U ovo doba godine zriju artičoke, mediteransko povrće, točnije vrsta čička, koja osim ekstravagantnim izgledom, plijeni svojim nutritivnim svojstvima i ukusom. Treba je znati odabrati, očistit i pripremiti.

Iako na prvu izgleda komplicirano, ona je ustvari namirnica kojom se vrlo jednostavno barata, a ispod nazubljenih, mesnatih i tvrdih vanjskih listova, krije se meko srce. Poznato?

Možemo reći da nas artičoka, osim što nas hrani i detoksicira, uči ne suditi ništa i nikog na temelju vanjskog izgleda. U suprotnom, završila bi u vazi, a ne na tanjuru i to bi, ma koliko god bila lijepa, bila prava šteta.

Radije je pripremite s mladim bobom, onako kako su je jeli još u antičko doba, a i danas se upravo tako kuha duž naše obale. Spomenuli smo u uvodu da je bitno znati izabrati komade koji su najbolji za jelo, a to su čvrste artičoke kojima listovi još nisu otvoreni.

U nastavku vam donosimo recept za artičoke s mladim bobom.

Sastojci za dvije osobe:

-4 artičoke
-2 žlice krušnih mrvica
-3 režnja češnjaka
-peršinov list
-limunov sok
-sol i papar
-400 grama mladog boba
-100 grama mladog graška
-dcl maslinovog ulja
-2 dcl bijelog vina

 

 

Postupak:

Artičokama odrežite vrhove, otkinite tamnije, tvrde listove i pokapajte ih limunovim sokom kako ne bi oksidirale i promijenile boju.

Na sitno narežite češnjak i peršin te pomiješajte s krušnim mrvicama, posolite i popaprite pa smjesom napunite artičoke (mješavinu ugurajte između latica).

Napunjene cvjetove položite u lonac u kojem ćete ih kuhati, a ako vam je ostalo mješavine mrvica, češnjaka i peršina, sada je pospite po artičokama i prostoru između njih.

Zalijte ih maslinovim uljem, podlijte vinom i kuhajte na laganoj vatri dok vino ne ispari. Sada dodajte grašak i bob pa podlijte vodom do ruba artičoka i ostavite da se polupoklopljene kuhaju na laganoj vatri do sat vremena.

Gotove su kada su mekane, a umak oko njih gust i izdašan. Za prilog je dovoljna kriška finog kruha.

Zdravstvene dobrobiti artičoke

Jedna artičoka srednje veličine osigurava gotovo 20% prosječnih dnevnih vrijednosti folata i vitamina K te oko 10% preporučenih dnevnih vrijednosti vitamina C, magnezija, mangana i kalija.

Obiluju vlaknima

Jedna artičoka srednje veličine sadrži gotovo sedam grama vlakana. Ova količina vlakana iznosi otprilike trećinu prosječne dnevne vrijednosti.

Konzumacija preporučene dnevne količine vlakana pomaže u kontroli težine i pridonose dobroj probavi. Vlakna igraju i ključnu ulogu u regulaciji razine šećera u krvi i inzulina, što je posebno važno za osobe s dijabetesom. Također, blagotvorno djeluju na crijeva koja su ključ jakog imuniteta, a igraju ulogu i u raspoloženju te čuvaju zdravlje mozga.

S obzirom na to da su niskokalorične, a bogate vlaknima, artičoke su odličan izbor za sve one koji nastoje smršavjeti. Potiču metabolizam, zasitne su i hranjive.

Čiste jetra

Artičoke su pravi čistači organizma, a osobito jetara. Potiče lučenje žuči i izlučivanje štetnih tvari iz tijela te se koriste u liječenju bolesti nealkoholne masne jetre. Upravo u ovo doba godine trebalo bi tijelu priuštiti detoks kako bi se očistilo od ostataka teške zimske hrane.

Srce i krvne žile

Ekstrakt lišća artičoke djeluje poput statina koji se koriste kao terapija za visoki kolesterol. U artičokama se nalaze i jaki antioksidansi koji sprječavaju razvoj ateroskleroze i bolesti srca.

I da ne zaboravimo, artičoke se odavnina koriste kao afrodizijak.

Što reći, nego – dobar tek!

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.