Daniel Tomičić, direktor Art Festa koji se od 15. do 18. rujna održava peti put
Peti sajam umjetnina Art Zagreb održat će se od 15. do 18. rujna u Akademiji likovnih umjetnosti. Za razliku od prijašnjih godina kada se sajam održavao na štandovima, ove će godine umjetnine biti izložene u slikarskim i kiparskim klasama. Art Zagreb se etablirao kao središnje događanje hrvatskog tržišta umjetnina i predstavlja najbolje što nude galerije i umjetnici na hrvatskom tržištu, s fokusom na suvremenoj umjetnosti i živućim umjetnicima. Tijekom četiri dana Art Zagreb 2022 postaje mjesto susreta umjetnika, kolekcionara, galerista, povjesničara umjetnosti i svih ljubitelja umjetnosti.
Ove se godine međunarodni sajam suvremene likovne umjetnosti prvi put odvija u samom središtu Zagreba. U Ilici 85, u zgradi koju je 1895. godine započeo graditi slavni arhitekt Herman Bollé, održat će se sajmeni i izložbeni dio, dok će u Parku skulptura biti filmske projekcije, predavanja, paneli, radionice i glazbeni program. Poziv za sudjelovanje bio je otvoren do ponedjeljka, 8. kolovoza, i to galerijama, umjetničkim organizacijama, udrugama, individualnim autorima… Koji će sudionici biti predstavljeni na izložbi, doznat ćemo u ponedjeljak, 15. kolovoza.
Direktor Art Zagreba Daniel Tomičić dao je intervju Nacionalu.
NACIONAL: Peti put će se održati Art Zagreb, što se ove godine može vidjeti?
Kao i uvijek, središte sajma umjetnina su štandovi. Ponovno je fokus na suvremenim hrvatskim umjetnicima. Usudio bih se reći da smo ove godine uspjeli privući najkvalitetnije umjetnike do sada. Nezahvalno je ikoga izdvajati, ali samo da spomenem nekoliko imena: Ines Krasić, Daniel Kovač, Damir Sobota, Tomislav Buntak, Ivica Malčić, Iva Prerad, Manuela Pauk…
NACIONAL: Nova lokacija je puno konkretnija i više odgovara središnjem događanju hrvatskog tržišta umjetnina. Zašto je Art Zagreb važan?
Zahvalni smo Akademiji likovnih umjetnosti na pruženoj prilici da u njenim prostorima organiziramo Art Zagreb. Ova suradnja je puno više od ustupanja same zgrade i Parka skulptura, koji izgledaju fantastično. ALU cijelom događanju daje posebnu težinu i auru jer radi se o prostoru u kojem se već više od stoljeća formiraju najbolji likovni umjetnici. Art Zagreb već pet godina promovira tržište umjetnina. Cilj nam je stvaranje tržišta baziranog na zdravom odnosu autora, galerista i kupca. Odnosu temeljenom na povjerenju i jasnoj podjeli uloga, gdje su cijene transparentne i svi dionici zadovoljni.
NACIONAL: Što je cilj događanja Art Zagreb?
Art Zagreb predstavlja najbolje autore na hrvatskom tržištu umjetnina. Ovo nije skupna izložba, već događanje koje predstavlja umjetnost kao investiciju. Vjerujem da se od te premise mnogima diže kosa na glavi, ali smatram da je takvo gledanje zastarjelo. Posljednjih nekoliko gospodarskih kriza potvrdilo je da su umjetnine i antikviteti najstabilnija investicija. Dok su cijene dionica i nekretnina padale, umjetnine su držale vrijednost. Da bi taj princip funkcionirao i u Hrvatskoj, prvenstveno se mora podići transparentnost tržišta. Umjetnici žele živjeti od svog rada, a Art Zagreb im nudi platformu na kojoj mogu prodavati. Koncept Art Zagreba tako je jednostavan.
NACIONAL: Ove godine će se, u suradnji s Udruženjem ukrajinskih galerista, predstaviti ukrajinske galerije i radovi umjetnika nastali od početka rata. O čemu se radi, gdje su ti umjetnici, kako ste došli do tih radova i što očekujete – ili, bolje rečeno, što oni očekuju?
„Terra Ukraina“ naziv je ovog projekta nastalog s ciljem pomaganja Ukrajini. Na svaki način želimo skrenuti pažnju javnosti na rusku agresiju. Galeristi i umjetnici koje predstavljamo žive u zapadnoj Ukrajini, u Lvivu, području koje nije direktno zahvaćeno ratom. Marta Trotsiuk, predsjednica Udruženja, pokretačka je snaga cijeloga projekta. Jednom je gostovala u HRT-ovim „Vijestima iz kulture“ i tada smo joj se odlučili javiti i ponuditi prostor na Art Zagrebu. Obratili smo se Europskoj komisiji i ona je odmah prepoznala i podržala projekt. Svi radovi bit će ponuđeni na prodaju i dio novca bit će uplaćen udruzi Muzejski krizni centar koju vodi Olga Gončar.
Komentari