U zagrebačkoj galeriji ULUPUH u Ilici 13 upravo je otvorena izložba Art-Eco na temu „Šuma“, koja je okupila veliki broj umjetnika različitih žanrova i medija. Skupna manifestacija Art-Eco, prema koncepciji Davora Klarića, održava se od 2014. godine, a ove godine za temu šume zadužena je kustosica Branka Hlevnjak. Ovo nije prvi put da se kustosi i umjetnici bave tom temom, ali s obzirom na to što se oko nas događa – od Medvednice do amazonskih prašuma i recentnih stradanja flore u Australiji i Africi – umjetnici jako intenzivno i u kontinuitetu reagiraju na tu tematiku.
„I bez obzira na to što društvena osviještenost o ekologiji traje već pola stoljeća, tema je sve aktualnija i svijet se sve više spotiče o ekološke probleme. Spoznaja o značaju šuma (lišća i klorofila) za čovjekov opstanak, s obzirom na haranje požara, nemilosrdno krčenje amazonskih prašuma i slično, svjesni ljudi širom svijeta pokreću masovno pošumljavanje, čime ‘krpaju’ pluća naših života“, zapisala je u predgovoru kataloga Branka Hlevnjak.
Otvorena svim medijima primijenjenih umjetnosti, tema izložbe dovoljno je široka, aktualna i inspirativna da joj se autori mogu posvetiti, a da pritom nisu “ilustratori” kustoskih ideja – takav stav dijelimo s kustosicom izložbe. Svaki prezentirani rad nosi obilježje autorskog rukopisa i ostaje prepoznatljiv. Ono što povezuje sve radove – bili to moda, nakit, keramika, fotografija, land art, grafika, asemblaž, lutka, karikatura, foto-strip ili instalacija – startni motiv je isti: ekološka osviještenost širi se umjetnošću u težnji da doprinese ispravnim vrijednostima života. Izložba je prvotno, naravno, bila zamišljena u fizičkom prostoru s radovima, da bi je pandemija i potres preorijentirali na virtualnu te je ipak došlo do kompromisne faze, koja je i najprimjerenija suvremenoj komunikaciji: bit će postavljena u novoj ULUPUH-ovoj galeriji uz fizičke izloške, vrtjet će se i projekcije reproduciranih radova, ali će se izložba moći vidjeti i na društvenim mrežama i internetskoj (www.ulupuh.hr) stranici, gdje će se moći preuzeti i PDF katalog.
Od tematike šumskih vila, preko pastoralnih trenutaka u prirodi, inspiracije u oblicima i bojama za svoje radove do održive tzv. zelene i eko-arhitekture, umjetnici su zaista kvalitetno reagirali kroz svoja djela na taj izložbeni poziv. Na izložbi sudjeluje pedesetak umjetnika svih generacija koji u svojim radovima iznimno maštovito obrađuju motive iz šume i prirode, od biljaka do životinjskih vrsta koje žive u šumi i tvore eko-sustav. Ovo je primjer izložbe u kojoj su sakupljeni radovi koji nisu samo formom zadovoljili temu natječaja ili su se umjetnici ležerno pozivali na vlastite dosadašnje uspjehe i renome, već su se svi okupljeni zaista potrudili pokazati ono najbolje što mogu dati na tu temu u djelima nastalima u zadnje tri godine.
Stoga je ova izložba radost za oči i melem za dušu – ma koliko god to patetično zvuči. Takve akcije, naravno, neće utjecati na senzibiliziranje odgovornih da manje sijeku šume po Hrvatskoj, a jednako tako neka nedavna hapšenja neće vratiti u život porušena stabla. Pa ipak, možda kroz umjetnost možemo djelovati na svijest djece i mladih generacija o važnosti šuma kao pluća Zemlje – to je jedino što nam preostaje.
Izložba se može razgledati do 15. lipnja ove godine.
Komentari