Šef zastupničkog kluba SDP-a u saboru Arsen Bauk komentira odlazak predsjednik Zorana Milanovića s proslave obljetnice Bljeska u Okučanima i objašnjava zašto smatra da premijer Plenković taktizira s ultradesnicom
To što je rekao kolega Fred Matić, da bi premijer Andrej Plenković po vokaciji i backgroundu bio idealan predsjednik SDP-a, istovremeno mu je i kompliment i kritika. Ako netko može biti predsjednik i jedne i druge stranke, onda to znači da nema definiranih stavova, što ne govori u prilog Andreju Plenkoviću.” To je bio jedan od odgovora Arsena Bauka u prošlom intervjuu Nacionalu, u studenome 2017. godine.
Osvrnuvši se na incident na obilježavanju obljetnice Bljeska u Okučanima, kada je predsjednik Zoran Milanović napustio manifestaciju jer su dvojica sudionika predviđena službenim protokolom nosila majice s natpisom „za dom spremni“, u ovom razgovoru za Nacional 46-godišnji šef zastupničkog kluba i član Predsjedništva SDP-a taj je svoj stav proširio. Sada više nema dileme ni o stavu premijera Andreja Plenkovića prema Drugom svjetskom ratu. Kada je Bauk prošle godine posjetio Tjentište, gdje je tijekom Drugog svjetskog rata poginuo veliki broj boraca NOB-a iz Hrvatske, uočio je i vijenac premijera Andreja Plenkovića s njegovim potpisom i „sve mu je bilo jasno“.
Zato Arsenu Bauku, diplomiranom profesoru matematike i informatike, „Plenkovićevi razlozi sporadičnog taktiziranja s ultradesnicom nisu razumljivi“, a koliko će mu koristiti u izbornoj kampanji, pokazat će se već na predstojećim parlamentarnim izborima.
Kada je Bauk posljednji put dao intervju Nacionalu, bilo je aktualno njegovo plaćanje zaostale stranačke članarine Zorana Milanovića, koju Milanović nije uplaćivao. Taj svoj postupak Bauk je opisao kao trostruki prosvjed i jednostruku šalu. Zasmetalo mu je što je taj podatak dospio u medije, a u SDP-u je za to znao vrlo mali broj ljudi. Smatrao je i da ljude ne treba izbacivati iz stranke zbog neplaćanja članarine. Napokon, to je bio i prosvjed zato što Zoran Milanović nije plaćao članarinu. Kako je tada objasnio, šala se odnosila na činjenicu da se Zoran Milanović šalio na njegov račun zbog navodne škrtosti, s obzirom na narodnu predaju o ljudima s otoka Brača, a Arsen Bauk porijeklom je Bračanin.
NACIONAL: Kako komentirate incident u Okučanima na obilježavanju obljetnice Bljeska? Predsjednik Zoran Milanović napustio je događaj zbog ustaškog pozdrava „za dom spremni“ na majicama pripadnika specijalnih postrojbi. Podržavate li njegovu odluku da ne sudjeluje i na budućim manifestacijama koje će tolerirati taj pozdrav?
Ovdje se nije radilo o neodgovornim pojedincima iz publike, nego o osobama koje su bile dio protokola koji je organiziralo jedno ministarstvo u Vladi. Dakle, radio se o „državno sponzoriranom“ pozdravu ZDS i predsjednik Republike je ispravno postupio. I ne samo to, mislim da bi, ako to Vlada opet dopusti, kao vrhovni zapovjednik trebao zapovjediti vojsci da napusti događaj.
NACIONAL: Predsjednik Milanović ostao je dosljedan svojim stajalištima izrečenima prilikom obilježavanja proboja logora u Jasenovcu, kada je izjavio da zbog pozdrava „za dom spremni“ – iza kojeg se, on nema dvojbe, krije pokušaj restauracije NDH – treba baciti ploču poginulim braniteljima HOS-a. Slažete li se s predsjednikom? Sumnjate li da su ta simbolika i provokacija u protokolu bile dogovorene i s Ministarstvom branitelja?
Slažem se s predsjednikom. I moram reći da me doista ne zanima je li ta simbolika dogovarana s Ministarstvom. Vlada će imati brojne prilike ograditi se od simbolike NDH pa će jednu od njih valjda i iskoristiti.
‘Predsjednik Republike je ispravno postupio u Okučanima. I ne samo to, mislim da bi, ako to Vlada opet dopusti, kao vrhovni zapovjednik trebao zapovjediti vojsci da napusti događaj’
NACIONAL: Premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković osudili su postupak predsjednika Milanovića, ocijenivši da je sam isprovocirao incident. Kako komentirate njihovu reakciju? Je li ovoga puta počeo i otvoreni sukob između predsjednika i Plenkovićeve vlade? Je li to realizacija najavljene Plenkovićeve „tvrde kohabitacije“ zbog HDZ-ovih izbornih potreba?
Njihova reakcija je nepotrebno podilaženje dijelu biračkog tijela koje im se neće vratiti ovom prilikom jer znaju da je to, kako se popularno kaže, „fejk“. Pa nisu valjda mislili prije 10 dana biti u Jasenovcu sa Srbima, Romima i Židovima, a onda biti u Okučanima sa ZDS. To tako ne ide. Mada, ja ne vidim tu tvrdu kohabitaciju, predsjednik Milanović je već nekoliko puta pokazao razumijevanje za Vladu i premijera, a i oko onih stvari gdje dijele ovlasti relativno su se bezbolno dogovorili. Čak mislim da premijer Plenković i podržava postupak predsjednika Milanovića i oko HOS-a, ali se to ne usudi priznati. Pa potez predsjednika odmah su podržala dvojica predsjednika stranaka koje čine Vladu kojoj je Plenković na čelu.
NACIONAL: Je li politička priča o ustašama i partizanima ponovo vraćena na scenu u ovo predizborno vrijeme? Smatrate li točnom tezu da je znak da predizborna kampanja ulazi u ozbiljnu fazu kada HDZ ubacuje ustaški pozdrav ZDS u javni prostor, kao na obljetnici u Okučanima?
U ovoj priči mislim da nema partizana, nego samo ustaša s jedne i naroda koje je režim NDH želio istrijebiti s druge strane. Pozdrav ZDS, a to je potvrdio i Ustavni sud, izraz je rasističke ideologije i potpuno je neprihvatljivo da ga država promovira, a upravo to se dogodilo u Okučanima. Ispada da se HV pripojio HOS-u, a ne HOS HV-u. Radi se o jednoj stranačkoj vojsci, i to stranke čiji su čelnici tih godina glorificirali poglavnika, slavili 10. travanj, davali imena postrojbama po ustaškim zapovjednicima, sebe nazivali ustašama i, logično, nosili poklič ZDS. Tako da je teza o borbi, između ostalog, i za restauraciju NDH, vjerojatno točna.
NACIONAL: Ta teza o HOS-u je točna – ili samo, kako kažete, „vjerojatno točna“?
Rekao bih da je to vjerojatno točno. Ne mogu reći da je to 100 posto točno jer se u postrojbama HOS-a borio i Krešo Beljak, a za njega ne bih rekao da se borio za restauraciju ustaškog režima. Međutim, oni koji su vodili HOS imali su političke istupe i manifestacije na tom tragu. Danas se stvara atmosfera da je Hrvatska vojska bila pridruženi član HOS-a, a ne obrnuto, što je apsolutno netočno. Agresivni desni politički krug nameće to u javnosti, a neagresivni desni krug tome se ne suprotstavlja. Što se tiče osobnog stava premijera Andreja Plenkovića o Drugome svjetskom ratu, nemam nikakvu zadršku. Kada sam se popeo na Tjentište po vrućini od 35 stupnjeva i vidio vijenac s potpisom Andreja Plenkovića na spomeniku borcima NOB-a na Sutjesci, sve mi je bilo jasno. Ne sumnjam u njegov odnos prema tom dijelu povijesti. Samo, Andrej Plenković ponekad taktizira s ultradesnicom i njegovo slijeganje ramenima u Okučanima najbolje to simbolizira. Meni ti razlozi nisu razumljivi, a koliko su pragmatični, zbog izbora, vidjet će se na izborima. Bivši predsjednik Stjepan Mesić nije nikada imao tu vrstu taktiziranja. Unatoč tome, dobivao je izbore zahvaljujući i biračima HDZ-a. Možda je najbolja ilustracija naivnosti premijera Plenkovića ona situacija s Istanbulskom konvencijom, kad je mislio da će nekom interpretativnom izjavom smiriti konzervativnu desnicu koja mu nije oprostila ratifikaciju.
NACIONAL: Zdravstvena kriza srušila je SDP-u popularnost u javnosti. Opet gledate u leđa HDZ-u. Taman kad ste, poslije predsjedničkih izbora, u anketama kratkotrajno pretekli HDZ, nastupilo je izvanredno stanje i HDZ je opet bolji od vas. Koliko vam to umanjuje šanse za pobjedu na izborima?
Točno je da su ankete to pokazale, ali to je bilo samo u jednom mjesecu. Pričekajmo malo. Ta situacija može se i brzo promijeniti. Činjenica je da vremena nisu normalna pa je pitanje kako na to reagiraju građani. Način života im se promijenio, pa se i njihovi životni prioriteti u takvim okolnostima mijenjaju. U ovom trenutku sigurnost i zdravlje su na prvom mjestu, što je i prirodno, ali ubrzo će ekonomski i socijalni problemi buknuti na puno većoj razini nego što je to dosad bio slučaj.
NACIONAL: Pripremate li izborne liste? Sve je izvjesnije da će parlamentarni izbori biti u srpnju. Teško je očekivati da će se epidemiološka situacija bitno popraviti. Zbog takvih okolnosti druge europske države najavile su odlaganje izbora, a prema porukama iz HDZ-a, izbore bi raspisali odmah.
Ubrzo ćemo početi i na tome raditi. Hoće li izbori biti održani u srpnju, ovisi o epidemiološkoj situaciji i trendu porasta novozaraženih koronavirusom nakon popuštanja ovih mjera Nacionalnog stožera. Ako broj novozaraženih bude blizu troznamenkastog broja, blizu 100, izbori će se morati odložiti barem za jesen. Ako brojka novozaraženih bude bliže brojci od 10 novih pacijenata, izbori će se najvjerojatnije održati u srpnju. Kakvi će biti trendovi, to nitko ne zna, ni Stožer ni HDZ, pa je to još uvijek čisto gatanje.
NACIONAL: Ipak, kako daleko ste stigli s pripremama za izbore?
SDP je s pripremama otpočeo odmah nakon predsjedničkih izbora. To je bio nastavak aktivnosti započetih još 2019. godine zbog europskih izbora, tako da je nama ova kriza poremetila planove priprema za izbore s organizacijskog aspekta. Već smo bili u potpunom izbornom modu s predstavljanjem programa i aktivnostima na terenu.
‘Andrej Plenković ponekad taktizira s ultradesnicom i njegovo slijeganje ramenima u Okučanima najbolje to simbolizira. Meni ti razlozi nisu razumljivi, a koliko su pragmatični vidjet će se na izborima’
NACIONAL: Dogovarate li predizbornu koaliciju?
Jasno je tko će sve biti u predizbornoj koaliciji s SDP-om. To su HSS, HSU i Snaga, a nadam se i dvojici župana iz sjeverne Hrvatske: Matiji Posavcu i Damiru Bajsu te PGS-u. Ići ćemo sa zajedničkom predizbornom listom u cijeloj Hrvatskoj.
NACIONAL: Koliko je izgledna postizborna velika koalicija SDP-a i HDZ-a? Hrvatska je suočena s velikim izazovom najdublje krize dosad. U ratno vrijeme Franje Tuđmana formirana je koalicijska Vlada nacionalnog jedinstva u kojoj je participirao i SDP…
Ne idemo na izbore da bismo HDZ zadržali na vlasti. SDP ih želi skinuti s vlasti. Nakon ovih izbora sigurno neće biti velike koalicije. Ako ne budemo mogli formirati vladu, ići ćemo na nove izbore. Nakon tih parlamentarnih izbora slijede izbori u stranci, a nakon toga možda će netko drugi moći odgovarati na ta pitanja.
NACIONAL: Mijenjaju li te okolnosti zbog ove krize izborni program SDP-a?
Činjenica je da smo u ekonomskom programu radili projekcije na pretpostavljenom rastu BDP-a nešto većem od dva posto, a premijer Plenković prošloga tjedna najavio procjenu pada BDP-a od 9,4 posto. Naravno da su svi oni planovi koje smo imali za državu na rastu od dva posto, pali u vodu. Sada ćemo i taj ekonomski program morati potpuno revidirati. Ići s istim programom zasnovanom na plus dva i minus devet posto BDP-a, bilo bi neozbiljno.
NACIONAL: Očekujete li da će ekonomski problemi uskoro eksplodirati?
Ta je opasnost objektivna i realna, ali nisam siguran koliko je baš ta riječ „eksplodirati“ prikladna. Država mora svojim mjerama smanjiti tu vrstu socijalnih tenzija u društvu. Vidjeli smo da je prošloga tjedna objavljen i popis firmi koje su dobile pomoć države za plaće radnika. Kada ljudi budu vidjeli tko je sve dobio taj novac, možda nekima neće biti drago.
NACIONAL: Državne potpore za plaće radnika od 3500 kuna – uz Severinu, Maju Šuput i Modnog Mačka – dobile su tvrtke Miroslava Škore i njegove supruge Kim Ann Škoro. Govori li to u prilog njegovoj budućoj izbornoj kampanji?
Važno je bilo i potrebno da se vidi tko je sve dobio te potpore. Nije bilo baš posve precizno, ali vjerujem da je među dobitnicima bilo puno više onih koji su trebali dobiti te potpore od onih koji su se možda provukli zbog loših kriterija.
NACIONAL: Kako god bilo, vidljivo je u toj zoni završilo skoro pola milijuna zaposlenih u Hrvatskoj. Znači, riječ je o ozbiljnom problemu koji će čekati svaku vladu, možda i vašu pobijedite li na izborima. Kako ćete se s time nositi?
Mi smo za sve zakone koji su imali ekonomsku i socijalnu notu, glasali u Saboru. Nismo podržali samo jedan mirovinski zakon. I mi smo neke stvari predlagali, Vlada bi to isto potom predložila, a mi bismo u Saboru podržali svojim glasovima. Ali i dosta naših prijedloga Vlada nije prihvatila, tako da ima dosta stvari koje možemo popraviti kad dođemo na vlast, a već su sadržane u našim prijedlozima.
NACIONAL: Što vam je rekao premijer Plenković na sastanku u Vlvadi, kada je pozvao sve parlamentarne stranke tražeći potporu za poteze koje će Vlada poduzimati u rješavanju krize?
Pozvao nas je da nam se izjada u smislu da nas čekaju teška vremena, da trebamo biti jedinstveni, ali kada je uočio da Nacionalni stožer ima potporu za ono što Vlada radi, više mu nije trebala ta vrsta potpore, malo se okuražio. Bolje bi mu bilo smanjiti taj doživljaj.
NACIONAL: Ali veliki su izgledi da će izbori biti u srpnju?
Već sam rekao dva je to gatanje. Ako za dva tjedna poslije ove „relaksacije mjera“ dođe do eksponencijalnog rasta broja oboljelih, ljudi će htjeti linčovati onoga koji bude o tome govorio. Sada je tema što je prosjek oboljelih pao na desetak dnevno. Ako se broj novooboljelih ponovo približi brojci od 90, ne mislim da će i premijer Plenković htjeti održati te izbore. Ne može se ljudima reći da ostanu doma, a onda raspisati izbore.
NACIONAL: Ali ne bi li se izbori mogli održati prihvati li se prijedlog Mosta o dopisnom glasanju?
Izbori će se održati u postojećem ustavnom okviru, a on nije predvidio dopisno glasanje. Mi smo 2010. godine podržali ovakvo ustavno rješenje i ne želimo da se ono mijenja. Ako bi trebalo nešto učiniti da se smanji gužva na izbornim mjestima, onda bi bolje bilo da se izbori razvuku na dva ili tri dana. To bi smanjilo gužve.
NACIONAL: Prošloga petka samo u Splitu zabilježeno je novih pet smrtnih slučajeva, od toga troje iz doma umirovljenika u koji je ušao koronavirus, gdje se broj umrlih približava 20. Dva inspekcijska nadzora u tom domu nisu utvrdila da je bilo propusta, a ministar Vili Beroš rekao je da je krivac virus. Slažete li se s ocjenom ministra?
Ako je u Splitu bilo sve po pravilima, a više od petine ukupnog broja umrlih u cijeloj zemlji je iz tog doma, onda samo možemo reći da su pravila loša i trebamo sami sebi priznati da smo imali sreće što nije u cijeloj Hrvatskoj primjena tih pravila završila kao u Splitu.
‘Činjenica je da HDZ koristi ovu situaciju kao stranka i pokušava poboljšati svoj izborni rezultat na toj priči, ali ankete pokazuju da će sadašnja opozicija imati puno više mandata nego stranke vladajuće većine’
NACIONAL: Je li pandemija nanijela štetu vašem političkom djelovanju?
Skretanje pažnje javnosti s nepodopština HDZ-a na bolest COVID-19 otupila je oštricu i potencijal zasluženih kritika koje opozicija ima na račun vlade Andreja Plenkovića. Pa bi onda odgovor na vaše pitanje bio pozitivan.
NACIONAL: Koristi li Vlada tu situaciju u upravljanju krizom?
Kako Vlada koristi tu situaciju, o tom-potom. Činjenica je da situaciju koristi HDZ kao stranka i pokušava poboljšati svoj izborni rezultat na toj priči. Ipak, konačni pravorijek dat će građani na izborima. Čak i ove ankete pokazuju da će sadašnja opozicija imati puno više mandata nego stranke vladajuće većine.
NACIONAL: Poznato je da ste po struci matematičar, ali kako ste to izračunali?
Dakako, to ne znači da bi ta sadašnja opozicija formirala vladu jer se radi o dosta različitom profilu stranaka. Ali sadašnja vladajuća koalicija – sastavljena od HDZ-a, HNS-a, HSLS-a, HDSSB, stranke Milana Bandića i manjina – ne bi imala dovoljno mandata za sastavljanje nove vlade.
NACIONAL: A Domovinski pokret Miroslava Škore, koji je postigao dobar rezultat na predsjedničkim izborima?
Postotak koji danas dobivaju u anketama jamči im parlamentarni status.
NACIONAL: Ali nezamislivo je da Miroslav Škoro uđe u koalicijsku vladu s SDP-om. Izvjesniji je njegov dogovor s HDZ-om, što znači da bi HDZ ostao na vlasti?
Podsjećate me na članove stožera Kolinde Grabar-Kitarović nakon prvog kruga izbora, kad su zbrajali glasove drugih kandidata i skandirali „pobjeda, pobjeda“.
NACIONAL: Prošloga tjedna dogodio se i prvi virtualni prosvjed sindikata zbog namjere Vlade da smanji plaće u javnom sektoru, ali i zbog nove najave izmjena Zakona o radu, uslijed pritiska poslodavaca, koje bi trebale olakšati otpuštanje zaposlenika. Podržavate li akciju sindikata?
Ove godine smo Prvi maj obilježili drugačije nego svih godina dosad. Pred nama je vrijeme velikog gospodarskog pada i zadaća je države osigurati da teret krize najmanje optereti one najsiromašnije, ljude bez posla i one s malim plaćama. Tako da svaka akcija koja bi pomogla i pokazala solidarnost s onim najslabijima, ima moju podršku, pa tako i ova sindikalna.
[adrotate banner=”19″]
Komentari