Arheolozi pronašli ogromnu pivovaru, stara je više od pet tisuća godina

Autor:

epa09012933 An undated handout photo made available by the Egyptian Department of Antiquities on 14 February 2021 shows the remains of a brewery uncovered in the ancient city of Abydos at Sohag Governorate in Egypt. Dr. Mustafa Waziri, Secretary-General of the Supreme Council of Antiquities, said on 13 February 2021 that the beer factory is likely to date back to the era of King Narmer, around 3,100 BC. Archaeologists unearthed eight units for the production of beer at the site, each containing about 40 pottery basins arranged in two rows used to heat a mixture of grains and water.  EPA/EGYPTIAN DEPARTMENT OF ANTIQUITIES / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/EGYPTIAN DEPARTMENT OF ANTIQUITIES

Stari Egipćani uživali su u ispijanju piva. Tu konstataciju potpkrijepljuje nedavni pronalazak ogromne pivovare stare više od pet tisuća u drevnom egipatskom gradu Abydosu, objavilo je tamošnje Ministarstvo turizma i starina.

Pivovara je pronađena u egipatskoj guvernati Sohag. Arheolozi vjeruju da datira iz vremena vladavine kralja Narmera, posljednjeg kralja preddinastijskog razdoblja, koji je vladao oko 3100. godine prije Krista. Ovo je stoga najstarija pivovara pronađena u Abydosu. Matthew Adams s njujorškog Sveučilišta, koji je i jedan od čelnika egipatsko-američke misije koja je došla do ovog otkrića, kaže da vjeruju da su stari Egipćani koristili pibo u kraljevskim ritualima pokopa najranijih egipatskih kraljeva. U prethodnim iskapanjima na tom području pronađeni su dokazi da se pivo koristilo i tijekom žrtvenih obreda.

Pivovara je podijeljena u osam velikih odjela za proizvodnju piva. Svaki od njih sadržavao je 40 glinenih posuda za zagrijavanje mješavina žita i vode. Istodobno je mogla proizvoditi čak 22.400 litara piva.

Iako su britanski arheolozi utvrdili postojanje pivovare još početkom 20. stoljeća, njena točna lokacija do sada nije bila poznata.

Egipat je u proteklih nekoliko mjeseci došao do nekoliko velikih i zanimljivih otkrića. Posebno je bilo otkriće mumija starih oko dvije tisuće godina sa zlatnim jezicima. Smatra se da su mogli komunicirati s bogovima u zagrobnom životu.

Dužnosnici u Egiptu žele što prije pokazati novootkrivene artfakte javnosti. Pokušavaju podići broj posjetitelja nakon što je turistička industrija, kao i u drugim zemljama svijeta, primila ogroman udarac tijekom pandemije koronavirusa. Međunarodni letovi u Egiptu zaustavljani su u ožujku, a zatvorena su i argeološka nalazišta i muzeji. Komercijalni letovi nastavljeni su tek u srpnju, a broj turista koji su posjetili Egipat smanjio se s 13,1 milijun iz 2019. godine na 3,5 milijuna prošle godine. Međunarodni monetarni fond smanjio je svoje prognoze za za turističke izdatke u Egiptu u fiskalnoj godini 2020. sa 17,8 milijardi na 2,7 milijardi dolara.

U Egiptu pronađene mumije sa zlatnim jezicima, bio je to poseban ritual kako bi mogli razgovarati s bogovima

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.