Aplikacijom TikTok u posljednje se vrijeme proširio uznemirujući trend, u kojem se korisnici prikazuju kao žrtve Holokausta.
Korisnici pri tome šminkom imitiraju opekotine i modrice dok govore kako su umrli u nacističkom logoru. Često nose i odjeću s prugama koja imitira logorašku odjeću ili Davidovu zvijezdu kakvu su Židovi bili prisiljeni nositi na odjeći tijekom Drugog svjetskog rata.
Na ovaj trend ovog su tjedna reagirali i iz Memorijalnog muzeja u Auschwitzu, navodeći da su ovakve snimke ‘uvredljive i štetne’.
Preko društvene mreže Twitter iz Memorijalnog muzeja poručili da trend ‘žrtava’ može biti štetan i uvredljiv. “Neki od videozapisa opasno su blizu ili su već prešli granicu trivijalizacije povijesti. Ali, o ovome bi trebali razgovarati ne da posramimo i napadamo mlade ljude, čija je motivacija raznolika. Riječ je o obrazovnom izazovu”, dodali su iz ove organizacije. U izjavi su iz Muzeja istaknuli i kritiku ulozi društvenih medija u sjećanju na Holokaust.
https://twitter.com/AuschwitzMuseum/status/1298625376084807680?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1298625376084807680%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.cnn.com%2F2020%2F08%2F27%2Ftech%2Fauschwitz-tiktok-trend-scli-intl%2Findex.html
“U ovoj raspravi moramo biti vrlo oprezni, jer jezik koji se koristi nosi puno emocija, ponekad vrlo intenzivnih”, dodaju i ponabljaju da su protiv klevetanja ljudiuvučenih u ovaj trend. U izjavi se navodi i kako su društveni mediji dio naše svakodnevnice i komunikacije, ali žrtvama treba odati poštovanje.
Naglašavaju i veće probleme s društvenim medijima, pa tako spominju algoritme koji navodno promiču antisemitizam i platforme koje omogućuju sadržaj koji negira Holokaust, prenio je CNN.
TikTok nije komentirao ovu izjavu, ali su 20. kolovoza objavili izjavu u kojoj stoji da imaju proaktivni pristup zaustavljanju širenja mržnje i ekstremističkih skupina. “Tvrtka ima nultu stopu tolerancije prema računima koji su povezani s antisemitizmom i uklanja rasnu diskriminaciju i poricanje nasilnih tragedija, kao što je Holokaust”, navodi se u toj izjavi. Od početka godine TikTok je uklonio najmanje 380 tisuća videozapisa, samo u SAD-u. Ti zapisi, kažu, krše politiku prema govoru mržnje. Blokirano je i više od 1500 računa.
Tijekom Drugog svjetskog rata u nacistuičkim koncentracijskim kampovima umrlo je šest tisuća Židova. Stotine tisuće Roma i osoba s mentalnim ili tjelesnim oštećenjima također je ubijeno.
Komentari