Ukrajinska vlada trebala bi ukinuti dozvole za izvoz pšenice jer su zalihe jako velike i prodaja ne bi ugrozila opskrbu hranom, objavila je u utorak udruga trgovaca UGA.
Vlada je u ožujku uvela dozvole za izvoz pšenice, kukuruza i suncokretovog ulja, a dva tjedna kasnije odustala je od ograničavanja izvoza kukuruza i suncokretovog ulja.
Ukrajiina spada među vodeće proizvođače i izvoznike žitarica u svijetu, a najveći je izvoznik suncokretovog ulja.
Prošle godine ukrajinski ratari požnjeli su 33 tone pšenice i planirali su u sezoni 2021/2022. izvesti 25,3 milijuna tona, ali isporuke su u drugoj polovini veljače gotovo stale zbog ruske invazije i blokade luka na Crnom moru.
“Ukrajina na zalihama ima još oko 12 milijuna tona, a od nove žetve dijeli nas manje od tri mjeseca. Domaća potrošnja može iznositi nekih 1,5 milijuna tona”, istaknula je UGA u priopćenju.
“Ukidanje izvoznih dozvola pojednostavit će mehanizam izvoza pšenice i osloboditi skladišne kapacitete za novi urod”, dodali su.
Ukrajina tradicionalno uzgaja ozimu pšenicu, koja je, prema tvrdnjama trgovaca, u dobrom stanju.
Vlada još nije objavila prognozu ovogodišnjeg uroda. Savjetodavna tvrtka APK-Inform procjenjuje da bi mogla biti otprilike upola slabija nego prošle godine i iznositi oko 14,9 milijuna tona.
Bivši ministar poljoprivrede Roman Leščenko, koji je krajem ožujka podnio ostavku iz zdravstvenih razloga, rekao je da su poljoprivrednici zasijali ukupno 6,5 milijuna hektara ozime pšenice za žetvu u 2022. Nije želio prognozirati žetvu “jer se “situacija nije u potpunosti stabilizirala”.
“Područje zahvaćeno neprijateljstvima stalno se pomiče, a mi nadamo se da će se situacija ipak promijeniti, da će biti sklopljen mir i da ćemo moći zasijati barem kasne usjeve na područjima koja su sada u ratnom području“, izjavio je Leščenko prije dva tjedna.
Leščenka je na poziciji ministra poljoprivrede zamijenio Mikola Solskij, autor reforme ukrajinske poljoprivrede koja uključuje i prodaju poljoprivrednih površina strancima.
Komentari