Apel HULL-a: Učinite dostupnim specifične terapije za akutnu mijeloičnu leukemiju

Autor:

5.5.2016.,Zagreb - Odrzana  konferencija za medije Hrvatske udruge leukemija i limfomi, kojom se obiljezio pocetak edukativno-informativne kampanje Imam samo jednu zelju, kojoj je ciljrpodici svijest o problemima s kojima se susrecu oboljeli od zaboravljenih hematoonkoloskih bolesti, kronicne limfocitne leukemije, mijelofibroze, multiplog mijeloma i limfoma plastenih stanica i njihovoj zelji da se ove bolesti i u Hrvatskoj lijece dostupnim inovativnim terapijama.. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Hrvatska udruga leukemija i limfomi (HULL) uputila je apel da se u Hrvatskoj učine dostupne specifične terapije za liječenje akutne mijeloične leukemije (AML), istaknuvši da je stopa petogodišnjeg preživljavanja kod nas niža od europskog prosjeka i iznosi svega 12,6 posto.

Dijagnozu AML-a u Hrvatskoj svaki tjedan tu dijagnozu dobije troje pacijenata, a stopa petogodišnjeg preživljavanja je 12,6 posto, upozorili su iz Hrvatske udruge leukemija i limfomi (HULL) u povodu obilježavanja dana svjesnosti o toj bolesti koji se obilježava 21. travnja.

To je 156 pacijenata na godišnjoj razini, ističu te podsjećaju da je prosjek petogodišnjeg preživljavanja od AML-a, jednog od najagresivnijih tipova leukemije u Europi 17, 2 posto, kako pokazuje studija EUROCARE -5, odnosno čak 30,5 posto u SAD-u (prema podacima američkog National Cancer Instituta).

Kad se te brojke pretvore u ljudske živote, to znači da u Hrvatskoj od 156 godišnje oboljelih pacijenata njih 19 poživi duže od 5 godina; kada bi bili na EU prosjeku to bi bilo 26 preživjelih pacijenata, odnosno njih 7 preživjelih više, a prema prosjeku iz SAD-a to bi bilo njih čak 47, što je čak 28 preživjelih više, navode iz HULL-a.

Smatraju kako te brojke najbolje govore o tome da je u Hrvatskoj nužno i dalje ulagati značajne napore u povećanje stope preživljenja oboljelih od AML-a. U povećanju preživljenja ključno je što prije otkriti bolest, ali i većem broju pacijenata omogućiti transplantaciju koštane srži kao specifične terapije, upozoravaju.

”Rano dijagnosticiranje akutnih leukemija ima velik utjecaj na preživljavanje i na iskustva pacijenata u borbi s bolešću. Također, vrlo je važno korištenje raznih pametnih i inovativnih terapija koje bolesnicima u relapsno refraktornim fazama bolesti povećavaju vjerojatnost da će uspješno doći do transplantacije koštane srži koja može biti spasonosna ili da će se oboljelima produljiti život te poboljšati kvaliteta života”, poručio je predsjednik HULL-a Dražen Vincek.

Iz HULL-a tako apeliraju na Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje da i kod nas osiguraju specifične terapije koje su dostupne u većini zemalja EU, a koje mogu pomoći u spašavanju života oboljelih od AML-a.

HULL će, kao dio globalne udruge ”Know AML”, obilježiti svjetski Dan svjesnosti o AML-u dijeljenjem edukativnih materijala o važnosti pravilne prehrane oboljelih od AML-a koji su u tretmanu citostaticima.

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.