ANTEO MILOS: ‘Zaokret Novigrada prema eko turizmu naše je dugoročno opredjeljenje’

Autor:

08.12.2021., Novigrad - Anteo Milos, gradonacelnik Novigrada. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Novigrad je svoj smjer prema ekološkoj turističkoj destinaciji zacrtao još prije 15 godina, a krajem studenoga postao je jedan od potpisnika Memoranduma o razumijevanju projekta ConsumeLess Plus koji valorizira prirodne resurse i usluge ekosustava

Krajem studenoga istarski Novigrad je postao jedan od potpisnika Memoranduma o razumijevanju projekta ConsumeLess Plus. Posljednji je to u nizu projekata kojima Novigrad postaje eko turistička destinacija te se pokušava prezentirati brojnim turistima. Ovaj gradić od otprilike četiri tisuće stanovnika svakoga je ljeta u samom vrhu hrvatskih gradova po turističkom prometu, a posljednjih se godina čelni ljudi Novigrada trude ovaj grad prikazati kao zelenu turističku destinaciju u kojoj gosti mogu uživati u prirodi, ali istovremeno i u domaćoj gastronomskoj ponudi koju čine lokalni proizvođači s eko certifikatima. Projekt ConsumeLess Plus možda je i najbolji primjer kako u Novigradu pokušavaju dići ponudu na jednu višu razinu jer je riječ o projektu čiji je cilj pokazati da je ConsumeLess destinacija ona, koja uključenjem u realizaciju projekta postaje dio mediteranske zajednice, koja valorizira prirodne resurse, usluge ekosustava, kulturnu baštinu te se usredotočuje na lokalno gospodarstvo i zajednicu. Takva destinacija teži dobrobiti građana i posjetitelja, što je dodana vrijednost za konkurentnost destinacije, osobito u današnjem vremenu obilježenom pandemijom covida-19.

Sve navedeno je upravo ono što je nizom projekata u proteklih desetak godina i napravljeno u ovom istarskom gradu kako bi se u sve većoj turističkoj konkurenciji Novigrad istaknuo kao jedna od vodećih eko destinacija na Jadranu.

Gradonačelnik Novigrada Anteo Milos pokrenuo je cijeli niz ekoloških projekata, od onih energetskih do poljoprivrede i ribarstva, koji su pozicionirali Novigrad kao šampiona eko turizma. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

“Zaokret Novigrada prema eko turizmu i prezentacija Novigrada kao eko destinacije je naše dugoročno opredjeljenje kada razmišljamo o našoj glavnoj grani, a to je kod nas definitivno turizam. Međutim, isto tako su nam bitni i ribarstvo i poljoprivreda. Zato je cijela ova ekološka priča zapravo spoj turizma, ribarstva i poljoprivrede i ta priča našem gradu daje jednu dodatnu vrijednost. Ta dodatna vrijednost će biti prepoznata možda tek u budućnosti jer danas će možda netko reći da je riječ o trendu. Međutim, dugoročno gledano, zaštititi more, dolinu rijeke Mirne, pomoći poljoprivrednicima da se okrenu eko proizvodnji, bit će jedan veliki plus ne samo nama već i našoj djeci”, rekao je gradonačelnik Novigrada Anteo Milos.

Novigrad je svoj smjer prema ekološkoj turističkoj destinaciji zacrtao još prije 15 godina kada je među prvima u Hrvatskoj krenuo s implementacijom LED javne rasvjete te je za to 2006. dobio veliko priznanje kada je bio proglašen dobitnikom glavne Europske nagrade za ekološku javnu rasvjetu. Nizali su se drugi, vrijedni projekti i razvojni dokumenti koji su bili osnova za provedbu zelenih i održivih projekata i aktivnosti. Novigrad je tako potpisnik Sporazuma gradonačelnika (Covenant of Mayors), a ujedno su usvojeni i planovi SEAP-a (Akcijski plan energetski održivog razvoja) i SECAP-a (Akcijski plan energetski održivog razvoja i prilagodbe klimatskim promjenama).

Novigrad je izabrao jasan smjer i gastronomsku filozofiju, a to je: kvaliteta bez kompromisa i nudi spoj vrhunskog profesionalizma i kulinarske kreativnosti

“Trenutno smo u izradi najvećeg projekta, a to je sustav za pročišćavanje voda 3. stupnja. Riječ je sustavu za pročišćavanje fekalnih voda koji će omogućiti recikliranje vode te će osigurati da more u Novigradu i okolici bude još čišće. Vrijednost toga projekta je otprilike pet puta veća nego vrijednost svih projekata koje smo do sada napravili, ali istovremeno riječ je projektu za idućih sto godina koji će utjecati na cjelokupno gospodarstvo ovog kraja”, naglasio je gradonačelnik Anteo Milos te je dodao da je u gradu u tijeku projekt postavljanja malih solarnih elektrana na javne zgrade.

Vanja Gorički Milčinović, savjetnica gradonačelnika za europske projekte i međunarodnu suradnju, kaže da je za turizam Novigrada iznimno bitno i uvođenje koncepta „Zelene plaže“ koja svojim uređenjem i opremom štiti okoliš, nudi nove, atraktivne sadržaje te povećava zadovoljstvo korisnika.

“Potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju u sklopu EU projekta ConsumeLessMed aktivno smo se uključili u promociju ove eko oznake i poticanje pružatelja usluga u turizmu s našeg područja na postizanje visokih standarda zaštite okoliša u njihovim objektima. Svi ovi projekti dio su plana da Novigrad postane ekološki održiva turistička destinacija, a vrlo bitan dio tog plana je uređenje edukativne šumske staze na ušću rijeke Mirne. Riječ je o kružnoj šumskoj stazi s osmatračnicama za ptice, vidikovcem, geološkim presjekom u stijeni te ostalom manjom infrastrukturom povezanom s proučavanjem i edukacijom o šumi, biljnom i životinjskom svijetu, a unutar područja ekološke mreže Natura 2000”, kaže Vanja Gorički Milčinović.

Uređenje edukativne šumske staze na ušću rijeke Mirne jedan je od eko projekata koji ističu direktorica Turističke zajednice Novigrada Vesna Ferenac i savjetnica gradonačelnika Vanja Gorički. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Svi ovi projekti zaokružuju novigradsku priču koja u konačnici ne bi bila moguća bez turizma i bogate eno-gastronomske ponude po kojoj je Novigrad postao poznat. No i u toj ponudi Novigrad je izabrao jasan smjer i gastronomsku filozofiju, a to je kvaliteta bez kompromisa. Direktorica Turističke zajednice Novigrada Vesna Ferenac kaže da su prepoznatljiv spoj vrhunskog profesionalizma i kulinarske kreativnosti, u skladu s najvišim svjetskim gourmet standardima, kao i kulinarska tradicija temeljena na prirodnim bogatstvima novigradskog kraja, uvrstili Novigrad i novigradske restorane i konobe u najprestižnije svjetske gastro publikacije i vodiče.

“Svakako treba istaknuti svježu novigradsku kapesantu, kako se ovdje naziva školjka Jakobova kapica, začinjenu domaćim maslinovim uljem, zatim druge školjke te ribu list (švoja) jer znalci kažu da imaju izniman okus na svjetskoj razini zbog blizine ušća rijeke Mirne, u kojem se miješa slana morska i slatka riječna voda. Zbog te ugostiteljske predanosti, Novigrad je već godinama velikim slovima upisan na kartu vrhunskih gastronomskih doživljaja”, rekla je direktorica TZ-a Novigrada Vesna Ferenac te je zaključila da svjesni činjenice kako je hrana jedan od najbitnijih elemenata za razvoj turizma temeljenog na iskustvima zadovoljnih gostiju, Novigrad već godinama radi na isticanju prednosti regije kako bi postao prepoznatljiva gastro destinacija.

Prirodne ljepote i implentacija ekoloških projekata sufinanciranih novcem iz europskih fondova svrstali su Novigrad u jednu od najatraktivnijih istarskih destinacija. FOTO: Novigrad Promo

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.