Bivša njemačka ministrica obrane i bivša predsjednica CDU-a Annegret Kramp-Karrenbauer prošlog je tjedna gostovala u Zagrebu i tim povodom govori o situaciji u Europi, deset mjeseci nakon početka ruske invazije na Ukrajinu
Prošloga je tjedna u posjet Zagrebu stigla bivša njemačka ministrica obrane i bivša predsjednica vodeće njemačke demokršćanske stranke CDU-a Annegret Kramp-Karrenbauer koja se u razgovoru za Nacional osvrnula na situaciju u Europi deset mjeseci nakon početka ruske invazije na Ukrajinu. Annegret Kramp-Karrenbauer bila je njemačka ministrica obrane od lipnja 2019. do prosinca 2021., a od prosinca 2018. do siječnja 2021. bila je i predsjednica CDU-a. Nakon što je izabrana za predsjednicu najveće njemačke političke stranke, očekivalo se da će biti i nasljednica Angele Merkel te da će biti kandidatkinja CDU-a za kancelarku na izborima koji su održani u rujnu prošle godine. No zbog lošeg imidža i pozicije u predizbornim anketama, Annegret Kramp-Karrenbauer je odstupila s mjesta predsjednice CDU-a te nije bila kandidatkinja za kancelarku. Nakon što je CDU izgubio izbore te se prvi put od 2005. stranka preselila u opoziciju, Annegret Kramp-Karrenbauer odrekla se svog mandata u Bundestagu te je napustila politiku. Za vrijeme njenog mandata kao ministrice obrane Annegret Kramp-Karrenbauer u nekoliko se navrata protivila nekim potezima Angele Merkel, a u njemačkoj javnosti najviše je odjeknulo njeno protivljenje projektu gradnje plinovoda Sjeverni tok 2. O tome Annegret Kramp-Karrenbauer danas kaže da je to”lekcija koju smo svi trebali naučiti kako slične greške ne bismo ponavljali u budućnosti”. Bivša njemačka ministrica obrane u razgovoru za Nacional se osvrnula i na problem obuke ukrajinskih vojnika u državama članicama Europske unije i NATO saveza te je kazala da Ukrajina i ukrajinski vojnici zaslužuju svu vrstu pomoć koju im europske države mogu pružiti.
NACIONAL: Kako biste ocijenili trenutnu situaciju u Europskoj uniji deset mjeseci nakon početka ruske invazije na Ukrajinu?
Ruski rat protiv Ukrajine sve nas je zbližio, kako u Europi tako i u NATO-u. To jedinstvo osobito se može vidjeti na pitanju sankcija, jer smo kao Europljani uspjeli definirati zajednički pristup te se držimo oštrog odgovora na rusku agresiju. Ovaj kohezivni pristup, zajedno s opskrbom oružjem, pružaju Ukrajini priliku da pobijedi u ovom nametnutom ratu.
NACIONAL: Smatrate li da je Europa danas ujedinjenija nego što je bila prije deset mjeseci?
Putin je na početku rata računao da će moći podijeliti cijelu Europu, ali kao što možemo vidjeti, to mu nije pošlo za rukom. Međutim, kada je jedinstvo europskih zemalja u pitanju, postoje neka dodatna teška pitanja na koja treba odgovoriti i mi ćemo i u budućnosti morati nastojati zajednički pronaći rješenja za ta pitanja.
NACIONAL: Kakva je uloga Njemačke u pronalasku tih rješenja i jeste li zadovoljni kako se nova njemačka vlada nosi s ovom krizom?
Njemačka želi biti snažan i pouzdan partner europskim državama i prijateljima u Europskoj uniji. Pohvalno je što je njemačka vlada na čelu s kancelarom Scholtzom objavila tzv. „Zeitenwende“, odnosno “Početak nove ere”. No vlada će morati bez ikakvih odgoda pratiti razvoj događaja u Ukrajini i u okolnim državama na beskompromisan način koji je vidljiv svima u Njemačkoj i na međunarodnoj sceni. To se posebno odnosi na isporuku modernih tenkova i drugih oružanih sustava Ukrajini jer po tom pitanju ne smijemo više gubiti vrijeme.
‘Moram biti kritična i prema svom mandatu i reći da naši napori nisu bili dovoljni da spriječimo Putina da krene u rat. Ta greška nam mora biti lekcija za budućnost jer ne smijemo dopustiti da se tako nešto ponovi’
NACIONAL: Kao bivša njemačka ministrica obrane, kako biste opisali trenutno stanje njemačkih obrambenih snaga i čini li sadašnja vlada dovoljno kako bi njemačka vojska bila spremna za mogući vojni sukob?
Nakon ponovnog ujedinjenja Njemačke, došlo je do značajnih rezova u proračunu Bundeswehra, njemačkih vojnih snaga. Međutim, nacionalna i savezna obrana te sve što je za nju potrebno, dobila je veću ulogu tek nakon što je Rusija izvršila invaziju na poluotok Krim 2014. Nakon toga je ponovno povećan vojni proračun, ali još uvijek nismo dosegli NATO-ov cilj po kojem vojni proračun treba iznositi dva posto BDP-a. Moram biti i kritična prema mome mandatu i reći da naši napori nisu bili dovoljni da spriječimo Putina da krene u rat. Ta greška nam mora biti lekcija za budućnost jer ne smijemo dopustiti da se tako nešto ponovi.
NACIONAL: Mislite li da trenutna situacija i rat u Ukrajini zahtijevaju ujedinjene europske oružane snage ili neku vrstu zajedničke europske vojske?
Rat u Ukrajini jasno nam je dao do znanja da mi u NATO-u moramo povećati naše napore na polju odvraćanja sukoba. Te napore posebno moraju učiniti europske članice NATO saveza. No moramo biti svjesni da će to značiti ogromne napore koje svaka zemlja neće moći sama podnijeti. Stoga je bliska sigurnosna suradnja u Europi nužnija više nego ikada.
NACIONAL: Bi li takva vrsta zajedničkih snaga umanjila važnost NATO-a i time ugrozila odnose sa SAD-om?
Jasno da ne. Ovdje se ne radi o izboru između Europe i NATO-a. Naprotiv, mora se raditi o snažnoj Europi, koja će jačati NATO, a time i vlastitu sigurnost.
NACIONAL: U nekim europskim državama, pa čak i u Njemačkoj, postoji mišljenje da je bivša njemačka vlada s kancelarkom Angelom Merkel na čelu bila previše popustljiva, odnosno preblaga prema ruskom predsjedniku Putinu. Mislite li da je to točno i kako sada vidite odnose Rusije i Njemačke pod kancelarkom Angelom Merkel?
Nakon ruskog napada na Krim, Njemačka je s drugim zemljama poduzela diplomatske napore da zaustavi Putina, među njima i Normandijski format, odnosno pregovori koji su vođeni između Francuske, Njemačke, Ukrajine i Rusije. U isto vrijeme Njemačka je, s drugim partnerima, primjerice u NATO-u, pojačala svoje vojne napore. Gledajući unazad, ti napori nisu bili dovoljno brzi, dovoljno odlučni i bili su nedovoljno učinkoviti. Pogotovo činjenica da je tadašnja vladajuća koalicija CDU/CSU i SPD prekršila obećanje o povećanju vojnog proračuna do 2% BDP-a. To se pokazalo kao velika pogreška.
NACIONAL: Dok ste bili ministrica obrane, imali ste rezerve prema korištenju plinovoda Sjeverni tok 2. Je li taj projekt jedna od grešaka koje je učinila Angela Merkel?
Mnogi njemački političari i veliki dio njemačkih medija i njemačke javnosti podržavali su Sjeverni tok 2 i podcjenjivali rizike i opasnosti koje on nosi. Rizike i opasnosti na koje su nas drugi upozoravali. Mislim da je to lekcija koju smo svi trebali naučiti kako slične greške ne bismo ponavljali u budućnosti.
NACIONAL: Kako predviđate ishod rata u Ukrajini? Hoće li eskalirati ili će to biti dugi iscrpljujući rat, ne samo za Ukrajinu i Rusiju, nego i za cijelu Europu?
Narod u Ukrajini, vojnici i civili, bore se s nevjerojatnom hrabrošću i spremni su platiti najvišu cijenu. Ukrajini trebamo pružiti sve što joj je potrebno kako bi što prije dobila ovaj rat.
NACIONAL: Kakvo je vaše mišljenje o obuci ukrajinskih vojnika u zemljama članicama EU-a i NATO-a, što je ovih dana aktualna tema u Hrvatskoj?
Misije obuke ukrajinskih vojnika važan su dio naše potpore Ukrajini u njihovoj borbi za slobodu i suverenitet. Ukrajinski vojnici bore se protiv Rusije braneći i naše vrijednosti i stoga zaslužuju svaku vrstu podrške.
NACIONAL: Kakva je budućnost Rusije i predsjednika Putina, djeluju li sankcije Rusiji ili bi trebale biti još jače?
Posljednje sankcije koje su uvedene nekoliko posljednjih mjeseci pokazale su se učinkovitima, a nadamo se da će tako biti i s ograničenjem cijene ruskog plina.
NACIONAL: Treba li unutar Europske unije postojati snažnija inicijativa za mirovne pregovore dviju strana ili je to u trenutnoj situaciji nemoguće?
Odluka o tome kada i gdje treba voditi razgovore je odluka koju mora donijeti jedino i isključivo Ukrajina sama.
NACIONAL: Nešto više od dvije godine bili ste predsjednica CDU-a, jeste li razočarani izbornim rezultatima i kako vidite budućnost CDU-a? Hoće li oporba trajati samo jedan mandat?
Naravno da sam bila tužna i razočarana zbog poraza. CDU je preuzeo oporbenu ulogu i shvaća je vrlo ozbiljno. No cilj CDU-a uvijek će biti pobjeda na izborima i preuzimanje odgovornosti u vlasti.
‘Mnogi njemački političari i veliki dio njemačkih medija i njemačke javnosti podržavali su Sjeverni tok 2 i podcjenjivali rizike i opasnosti koje on nosi. Rizike i opasnosti na koje su nas drugi upozoravali’
NACIONAL: CDU ima vrlo bliske odnose s vodećom hrvatskom strankom HDZ-om, kakvo je vaše mišljenje o hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću i načinu na koji on vodi državu?
Andreja Plenkovića sam unutar EPP-a upoznala kao pouzdanog partnera i jako cijenim našu suradnju.
NACIONAL: Jeste li se iznenadili da je Austrija gotovo blokirala hrvatski ulazak u schengenski prostor?
Nažalost, nisam mogla izbliza pratiti pregovore, pa ne mogu reći koji su bili razlozi austrijskih prijetnji. Smatram da je ulazak Hrvatske u schengenski prostor nužan i opravdan i drago mi je da je odluka na kraju i donesena bez većih problema.
NACIONAL: Vidite li premijera Plenkovića kao jednog od predvodnika u budućnosti europske politike, možda kao predsjednika Europske komisije ili Europskog vijeća?
Takva kadrovska nagađanja su uvijek zanimljiva, ali ja sam sebi zadala pravilo da u njima ne sudjelujem.
Komentari