Ankete pokazuju: Potpora AfD-u lagano pala nakon prosvjeda širom Njemačke

Autor:

epa11076157 People carry placards and banners as they gather during a demonstration against the far-right Alternative for Germany (AfD) party in front of the Brandenburg Gate in Berlin, Germany, 14 January 2024. The protest held under the slogan 'Defend Democracy', was organized by the Fridays for Future movement, along with other non-governmental organizations, as a reaction to revelations of the investigative journalism group Correctiv, and their report about a meeting of far-right politicians, who allegedly discussed deportation plans referred to as 'remigration', a term promoting the forced return of 'migrants' to their place of origin.  EPA/CLEMENS BILAN

EPA/CLEMENS BILAN

Potpora krajnje desnoj Alternativi za Njemačku (AfD) neznatno je pala u dvije ankete objavljene u utorak, nakon 10 dana prosvjeda diljem zemlje protiv ove stranke, iako je ona ostala čvrsto na drugom mjestu.

U anketi Forse potpora AfD-u pala je za 2 postotna boda na 20 posto, što je najniža razina u četiri mjeseca. Stranka je ostala iza oporbenih konzervativaca koji bilježe 31 posto potpore, ali još uvijek daleko ispred sve tri stranke koalicije lijevog centra kancelara Olafa Scholza, koje zajedno dobivaju 32 posto.

U anketi Njemačkog instituta za nove društvene odgovore (INSA) AfD je u tjednu pao za 1,5 postotnih bodova na 21,5 posto, iza konzervativaca s 30,5 posto i vladajuće koalicije s 31 posto.

Prosvjede protiv AfD-a podržava 37 posto Nijemaca i oni pokazuju utjecaj”, rekao je šef INSA-e Hermann Binkert.

Međutim, AfD još uvijek ima osam postotnih bodova više od Scholzovih socijaldemokrata (SPD), dodao je.

Osnovan prije 11 godina, AfD je na izborima 2021. osvojio 10,3 posto, no prošle godine je naglo skočio u anketama potaknut nezadovoljstvom načinom na koji se vlada nosi s krizama, uključujući rat u Ukrajini, inflaciju i pritisak velike imigracije na javne službe.

Ipak, stotine tisuća Nijemaca prosvjedovalo je širom zemlje protiv AfD-a proteklih 10 dana nakon objave izvješća koje otkriva da su dva važna člana stranke sudjelovala na sastanku s ekstremnim desničarima, na kojem se raspravljalo o planovima za masovnu deportaciju građana stranog porijekla.

Bake protiv desnice: Više od 10.000 ljudi prosvjedovalo protiv AfD-a

Prijedlozi da se “neasimilirani građani” deportiraju u “uzornu državu u sjevernoj Africi”, o kojima je izvijestio njemački neprofitni istraživački institut Correctiv, užasnuli su mnoge Nijemce. Neki su prijedloge usporedili s inicijalnim planom nacista o deportaciji europskih Židova na Madagaskar.

AfD je zanijekao da su ti planovi stranačka politika, a supredsjednica stranke Alice Weidel razišla se s jednim od svojih savjetnika koji je sudjelovao u razgovorima.

No njemački šef obavještajne službe Thomas Haldenwang podsjetio je na ekstremističke djelove unutar AfD-a koji su pod sigurnosnim nadzorom.

Neovisno o tome u utorak je njemački Ustavni sud donio odluku da bi vlasti mogle prekinuti državno financiranje stranke nasljednice krajnje desnog NPD-a iako ona nije zabranjena, što je presuda koja potiče raspravu o tome treba li i AfD doći na udar zakona.

OZNAKE: Njemačka, afd

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.