Šef Državnog inspektorata Andrija Mikulić u ponedjeljak je za RTL otkrio mogu li se trgovci kazniti jer koriste zaokruživanje cijena za poskupljenje te što su sve otkrili u inspekciji prehrambenih proizvoda kojima je Vlada ograničila cijene.
Na sastanku s premijerom, rekao je, bilo je riječi o o primjeni eura kao sredstva plaćanja. “Razgovarali smo o daljnjim aktivnostima kako bi potrošače zaštitili od neopravdanog povećanja cijena”, rekao je i poručio da se svi koji posluju u RH moraju pridržavati legislative ili snositi sankcije.
Dodao je da je danas počeo nadzor u Petrolu i Croduxu te da će biti gotov kroz nekoliko dana. “Ne bih to prejudicirao, moji su inspektori na terenu, sutra nastavljaju nadzor i znate da je od noćas nova odluka Vlade oko cijena, pa ćemo vidjeti”, rekao je za RTL Mikulić.
Prije nekoliko dana kava u hrvatskim kafićima bila je 10 kuna, danas je porasla na 11,33 kune. Članarine su u sportskim klubovima prije dva dana bile 200 kuna, sad su 30 eura ili 226 kuna. Pivo u kafićima je 34 lipe skuplje. Sve je poskupjelo, a Mikulić na pitanje tko je to trebao kontrolirati odgovara: “U Hrvatskoj postoji 12 institucija koje po ovlastima to kontroliraju. HANFA-a kontrolira financije, HNB banke, Državni inspektora svoj dio u području zaštite potrošača obavlja kontrole i kontrole radnog odnosa. Tu su druge institucije koje kontroliraju lijekove. Svatko radi u svom djelokrugu i to su vrlo kompleksni procesi koji svakodnevno kontinuirano promptno pratimo”.
Vlada je najavila da neće biti zaokruživanja na više, a sada vidimo da je gotovo sve poskupjelo. “Što se tiče zaokruživanja, kontrolna tijela države vidjet će je li nešto u skladu s propisom. Vlada s paketom svih mjera koje je donosila, a podsjetit ću da je u doba COVID-a uvela potpore, sad paket mjera koji je išao za ograničavanja cijena skupine od devet prehrambenih proizvoda, kao i mjere koje se odnose na cijenu energenata. Vlada se cijela dala u zaštitu potrošača i građana, a kako bi gospodarstvu, trgovcima i ugostiteljima, omogućila lakši rad”, rekao je Mikučić i dodao da se nada da će trgovci, ugostitelji, gospodarstvenici prepoznati, da i oni preuzmu dio tereta koji je nastao, a ne da sve svale na kičmu potrošača.
Inflacija bi, kaže, bila još veći udar na građane da nije bilo mjera Vlade koja je do sada, dodaje, učinila sve te se i dalje razgovarali o aktivnostima da se neopravdano podizanje cijena spriječi. K”ao čovjek koji vodi Državni inspektorat, zajedno s drugim institucijama mi ćemo raditi na tome da se neopravdano povećanje cijena spriječi i da se ne opterećuju potrošači”, poručio je.
Mikulić je istaknuo da razvijaju partnerske odnose prema gospodarstvenicima, trgovcima i ugostiteljima. “Nadam se da se u ovoj situaciji inflatorne krize, da će i oni osjetiti da dio tereta moraju preuzeti na sebe”, rekao je.,
Otkrio je da je bilo više od 50 dojava vezanih za konverziju, odnosno pretvaranje kuna u eure.
Komentari