Višetjedne najave švedskih medija da je upravo Andreas Brannstrom taj koji će popuniti kadar sunarodnjaka Jensa Gustafssona u stožeru Hajduka danas su i službeno dobile potvrdu.
Podsjetimo, nakon Šveđaninovog preuzimanja klupe ‘Bilih’ predstavljen je njegov stručni stožer u sastavu Mislav Karlogan (pomoćnik), Torbjorn Arvidsson (voditelj kondicijske pripreme), Zlatko Runje (trener vratara), Antonio Sebežević (video analitičar) i Šime Veršić (kondicijski trener), ali je i najavljen mogući dolazak još jednog švedskog stručnjaka.
Brannstrom, punog imena Karl Thomas Christian Andreas Brannstrom, je 45-godišnjak s UEFA Pro licencom, koji je u igračkim danima u svojoj generaciji slovio za jednog od najvećih talenata države, ali su ga u spomena vrijednoj karijeri u ranoj fazi razvoja sputale ozljede.
Svoju trenersku karijeru započeo je 2007. godine u Siriusu gdje je vodio omladinski pogon kluba, a 2008. kao ‘vatrogasno rješenje’ u nekoliko navrata vodio je i prvu momčad, koju je krajem 2009. uveo u drugu ligu, ali se i ponovno povukao voditi mlađe uzraste, ostavši ujedno i asistent tadašnjem treneru prve momčadi Jensu Anderssonu, nekadašnjem sportskom direktoru Hajduka, koji je ovu svoju epizdou u Siriusu okončao nakon pola godine, pa je Brannstrom ponovno preuzeo seniore kluba s kojima je u 2010. i 2011. godini završio na drugom i trećem mjestu treće lige, ne uspjevši u doigravanju izboriti povratak u drugoligaško društvo.
Nakon završenog tečaja za UEFA Pro licencu poslu se vratio 2013. godine dobivši priliku u trećeligašu AFC Eskilstuni, ali nakon svega nekoliko mjeseci zbog neslaganja s upravom napustio je klub i od siječnja 2014. preuzeo Dalkurd s kojim je nakon uspješnih epizoda uspio osigurati plasman u drugu ligu. U ovom periodu Brannstrom je stekao status ‘svojeglavog’ i kontroverznog trenera, jer s Dalkurdom nije ušao u drugoligaško nadmetanje, odbivši ponudu uprave zbog nedostatka njihove vizije o planovima i cilju momčadi u drugoj ligi. U kasnijoj fazi trenerske karijere 45-godišnjak je često komunicirao netrpeljivost prema rasizmu, pričao o namještanju utakmica u švedskom nogometu, što je sigurno uvelike utjecalo i na ‘elan’ klubova u vidu angažiranja Brannstroma, no novi trener Hajduka na takve je medijske konstrukcije odgovarao u sljedećem stilu: “Sigurno su mi ti potezi nanosili štetu u vidu angažmana, ali zahvaljujući njima mogu prati zube pred ogledalom bez da zatvaram oči”.
Poslije odbijanja suradnje s Dalkurdom uslijedio je njegov povratak radu s mladima, ovaj put u Hammarbyju koji napušta nakon godinu dana (U19 odveo do drugog mjesta, a s U21 osvojio švedsko prvenstvo), da bi ponovno vodio Dalkurd, ovaj put u drugoligaškom društvu. S njima je sezonu završio na drugom mjestu i time osigurao izravan plasaman u elitni razred švedskog nogometa, ali, pogađate – tamo ih nije poveo napustivši ponovno klub i okrenuvši se projektima u kojima su jasnije iskomunicirani planovi i ciljevi.
Uslijedila je pauza od osam mjeseci nakon koje je u kolovozu 2018. preuzeo drugoligaša Jonkopings Sodru u kojem je ostao sve do prošlogodišnjeg prosinačkog rastanka. U 2019. odveo je momčad do četvrtog mjesta, ostavši dva boda kratak za mjestom koje vodi u doigravanje za ulazak u prvu ligu, ali to mu je uspjelo prošle godine kada su osvojili baš treće mjesto, ali u doigravanju za ulazak usprkos dobrim izdanjima u dvije utakmice upisuju 4-1 poraz od Kalmara.
Zanimljivo da je trener @hajduk Jens Gustafsson dva tjedna nakon dolaska na Poljudu te uoči predstavljanja svog prvog pomoćnika potpisao aneks ugovora. Je li na taj način pristao na smanjenje plaće kako bi klub imao financijskog prostora za angažman Andreasa Brännströma? pic.twitter.com/LxEsa8qQQZ
— Nogomet+ (@NogometPlusNet) June 24, 2021
Komentari