Demograf Anđelko Akrap u subotu je izjavio da misli da će Hrvatska 2050. godine, sa smanjenim iseljavanjem, prema projekcijama UN-a iz 2019. godine, imati 30 posto stanovništva starijeg od 65 godina.
“To znači veliki uteg ekonomskog razvoju. Manje je poreznih obveznika, manje izdvajanja u proračun, starije stanovništvo manje troši… Visoko razvijene zemlje žele privući cijele obitelji da usele i to garantira ostajanje. Europa se bori za radnu snagu i mi moramo promijeniti logiku razvoja”, rekao je za HRT.
Dodao je da je populacijska politika diom ukupnog razvoja i ne može se izdvojiti. “Morate voditi dugoročnu strategiju i tu nema ova ili ona vlast, to je pitanje ekonomske održivosti. Netko mora puniti mirovinski i zdravstveni sustav, netko mora izdvajati za školstvo”, rekao je demograf sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta.
Ističe da visoko razvijene zemlje nastoje provoditi pronatalitetnu politiku i računaju na useljavanje. Migracije, dodaje, doprinose još većoj nejednakosti u razvijenosti.
“Zagreb se razvio nauštrb ostalih dijelova Hrvatske i velikog dijela BiH. Nema te zemlje u EU-u koja će reći ‘idemo mi zaštititi Hrvatsku’. To je tržište radne snage. Osim javnih politika, postoje i prikrivene politike koje vode računa o interesima svog radništva”, istaknuo je.
Akrap je poručio da manje razvijena područja u Hrvatskoj moraju imati drugačiju poreznu politiku da bi ljudi ostali i da im ne pada životni standard jer žive u Lici ili kontinentalnoj Dalmaciji. Također, istaknuo je kako Hrvatska mora oblikovati centre razvoja jer trenutno postoje izrazite razlike u razvijenosti.
Osvrnuo se i na najavu delimitiranja rodiljnih naknada. “Treba je hitno uvesti, a ne ljude primamiti pa onda čekati. Sjajna mjera, za svaku pohvalu. Da je uvedena prije 15 godina, bilo bi puno manje iseljavanja”, rekao je.
Akrap vjeruje da je ovo zadnji popis stanovništva u Hrvatskoj u ovakvom obliku.
Komentari