Ancelotti optužen za utaju poreza: Isplivale nove kontroverze o treneru Reala

Autor:

epa11150877 Real Madrid’s head coach Carlo Ancelotti reacts during the UEFA Champions League Round of sixteen first leg soccer match between RB Leipzig and Real Madrid in Leipzig, Germany, 13 February 2024.  EPA/FILIP SINGER

EPA/FILIP SINGER

Optužnica španjolskih poreznih vlasti da je aktualni trener madridskog Reala Carlo Ancelotti utajio porez kad je bio na istom poslu prije desetak godina najnovija je epizoda kontekstu velike afere povezane s poreznim utajama slavnih nogometaša i trenera koju, u projektu Football Leaks, su prije nekoliko godina otkrili i godinama produbljuju mediji okupljeni u mreži Europska istraživačka suradnja (European Investigative Collaborations – EIC), a čiji je Nacional član kao jedini medij iz ovog dijela Europe.  

Pokrajinsko tužiteljstvo u Madridu traži četiri godine i devet mjeseci zatvora za Carla Ancelottija, trenera pod čijim je vodstvom madridski Real osvojio 11 trofeja. Prema njihovim navodima, talijanski trener nije platio porez na svoja prava, koja je naplatio preko dvije lažne tvrtke, jedne registrirane u Londonu, a druge u zloglasnoj poreznoj oazi, na Britanskim Djevičanskim otocima. Ancelotti se tako pridružio ionako dugačkom popisu nogometaša i trenera koji su procesuirani zbog pokušaja izbjegavanja poreznih obveza.

Tužiteljstvu su trebale gotovo četiri godine da podigne optužnicu protiv Ancelottija zbog stvaranja „zbunjujuće“ mreže trustova i tvrtki osnovanih kako bi izbjegao oporezivanje prihoda od svojih vlasničkih prava. Ancelotti je koristio tvrtku u poreznoj oazi Britanskih Djevičanskih otoka kako bi sakrio zaradu od španjolskih poreznika. Preko britanske fiktivne tvrtke 2014. i 2015. inkasirao je  3,6 milijuna eura. Real Madrid položio je te iznose na bankovni račun tvrtke Vapia LLP na otoku Man, još jednoj poreznoj oazi. Prije toga, 2013. godine, klub je talijanskom treneru isplatio novac od prava na ime korištenja njegovog ‘imena i lika’ dodajući ga na plaću kako ne bi plaćao tvrtki sa sjedištem u Švicarskoj.

Ovu shemu otkrio je upravo  infoLibre 2021. godine, zahvaljujući dokumentima Football Leaksa, odnosno ‘curenju’ više od 70 milijuna dokumenata o nogometnoj industriji koje je njemački magazin Der Spiegel podijelio s ostalim članovima medijske mreže EIC od 2016.

Mediji u EIC mreži, među kojima je i Nacional, te su dokumenti koristili za pripremu više od 1000 članaka, od kojih su mnogi doveli do pravnih postupaka.

Prije mjesec dana Nacional je objavio priču čiji je autor Yan Phillipin, novinar Mediaparta, francuskog člana EIC, o tome da je glavni izvor informacija korištenih u istragama Football Leaks projekta, portugalski ‘zviždač’ Rui Pinto, francuskim istražiteljima omogućio i pristup k novih više desetaka milijuna dokumenata koji sadrže podatke o zakulisnim igrama u nogometnom biznisu, uključujući porezne prijevare. 

To je bio jasan znak da treba očekivati nove optužbe poreznih vlasti, i nakon što su španjolski poreznici prije dva dana optužili Carla Ancelottija da je u 2014. i 2015. godini utajio 1,1 milijun eura poreza tražeći za 64-godišnju trenersku zvijezdu zatvorsku kaznu. 

Tim povodom španjolski član EIC InfoLibre objavio je članak koji je napisala njihova novinarka i urednica Begoña P. Ramírez, koja sudjeluje u istragama Football Leaks projekta koje su dovele i do Carla Ancelottija.

InfoLibre podsjeća da je Football Leaks otkrio pojedinosti o tome kako je Ancelotti, kao trener Real Madrida, 2014. i 2015. godine, koristio lažne tvrtke u Velikoj Britaniji i u poreznoj oazi na Karibima kako bi izbjegao plaćanje poreza na prava na korištenje svog imena i lika u komercijalne svrhe. Čovjek koji je bio i talijanski izbornik tako se našao u problemima sličnim onima u kojima su se također našle i nogometne zvijezde poput Luke Modrića, Lea Messija, Cristiana Ronalda, Angela Di Maríe, Fábia Coentrãa, Radomela Falcaoa te čuvenog trenera Josea Mourinha

Luka Modrić se nagodio pa je, umjesto osmomjesečne zatvorske kazne, za utaju gotovo 900 tisuća eura u 2013. i 2014. godini dobio uvjetnu kaznu. 

Početkom ove godine usvojena je Modrićeva žalba na presudu za utaju poreza u Španjolskoj u 2012. godini, što je slučaj koji je u kontekstu afere Football Leaks također ekskluzivno otkrio Nacional.  Modriću je žalba usvojena jer su prihvaćeni njegovi argumenti da je te godine bio prijavljen u Ujedinjenom Kraljevstvu budući da je igrao za londonski Tottenham. 

U Španjolskoj, otkrića o poreznim operacijama Cristiana Ronalda i Joséa Mourinha dovela do kaznenog progona i osude za prijevaru državne riznice za milijune eura. Novinari medija iz mreže EIC otkrili su i nezakonitu financijsku ‘operaciju’ koju je Zaklada Leo Messi organizirala s Barcelonom, a otkrili su i tajne financijske operacije Manchester Cityja, Paris Saint-Germaina, pa i odgovornost krovne europske nogometne organizacije UEFA. 

Do sada otkrivene porezne prijevare vezane uz prava nogometaša premašuju 46 milijuna eura. InfoLibre podsjeća da je od 2016. španjolsko pravosuđe osudilo trojicu igrača, Mascherana, Messija i Carvalha, te Barcelonu – zbog potpisa Neymara – za poreznu prijevaru veću od 15 milijuna eura. Druga dva igrača, Di María i Alexis Sánchez, priznali su da su utajili više od dva milijuna eura poreza, ali još uvijek čekaju konačnu kaznu. Pod istragom zbog navodne prijevare ukupne vrijednosti gotovo 29 milijuna su Portugalci Mourinho, Cristiano Ronaldo i Coentrao, kao i igrači drugih nacionalnosti poput Marcela, Falcaa, Adriana i Eto’oa.

Cristian Ronaldo je od 2008. godine sakrio 150 milijuna eura u različitim poreznim oazama, u Švicarskoj i na Britanskim Djevičanskim otocima, što pokazuju dokumenti Football Leaksa, koje su otkrili francuski Mediapart i  partneri iz mreže EIC. Ronaldo je sakrio prihode, a zatim se riješio svoje offshore ‘školjke’, usput izbjegavši 31 milijun eura poreza.

Da bi izbjegli plaćanje poreza nogometne su zvijezde pokušavale i manipulirati ugovorima i tražiti specijalne pogodnosti od klubova. Tako su, primjerice, Jose Mourinho te Gareth Bale i James Rodriguez tražili od Real Madrida usluge kako bi ‘zaobišli’ porezne obveze.

Agenti Coentrãa, Özila ili Khedire također su zatražili ugovorne izmjene ili dokumente koji su rezultirali “poreznom olakšicom za igrača i štetom za državnu blagajnu.” Klub je sve te zahtjeve odbio. Coentrão se nije želio prijaviti u sustav socijalnog osiguranja kako se ne bi pojavio kao porezni rezident u Španjolskoj 2016. Klub je osam mjeseci pregovarao s odvjetnicima Garetha Balea, koji su tražili zajedničku pravnu strategiju s Realom kako bi se suočili s poreznim inspekcijama u Španjolskoj i Velikoj Britaniji.

Barcelonini ugovori s Messijevim agentom identični su Neymarovim, koje su sudovi proglasili simuliranima. Državna riznica i sud u Barceloni utvrdili su da je te ugovore Barcelona koristila da bi klub “prikrio pravu plaću” Brazilca. Barcelona je potpisala ugovore za profesionalne usluge i otkrivanje nogometnih talenata u Americi s tvrtkama roditelja oba igrača. Također je klub zakamuflirao 3,78 milijuna eura Messijeve plaće plaćajući argentinskoj tvrtki njegova oca, te je savjetovao nogometaša da podnese dopunsku izjavu za 1,82 milijuna koliko je platio svom agentu, očevoj tvrtki, 2016. godine.

‘Slučaj Mourinho’ najbolje otkriva kako se stvaraju velika bogatstva poreznim prevarama. Dvije španjolske odvjetničke tvrtke i jedna portugalska, dvije britanske porezne konzultantske tvrtke i jedna švicarska odvjetnička tvrtka, švicarska banka i ‘voditelj’ čitave operacije s Novog Zelanda činili su mrežu koju je koristio Mourinho. 

Odvjetnička tvrtka Garrigues predložila je Mourinhovim odvjetnicima da od Ministarstva financija sakriju tvrtku u kojoj je prikupio novac od korištenja svojih prava.  E-mailovi kojima je u sklopu projekta Football Leaks imao pristup ‘Der Spiegel’ otkrili su da je španjolski ured “analizirao strukturu” prijevare koju je koristio trener i koordinirao inspekciju kojoj je bio podvrgnut.

Porezne prijevare nogometne elite u Španjolskoj su trenutno u medijskom fokusu zbog ‘slučaja Ancelotti’ no te je tek dio poreznih prijevara i ostalih financijskih makinacija u svijetu nogometa. Naprimjer, Manchester City je financirala Vlada Abu Dhabija kršeći financijsku kontrolu UEFA-e. EIC je dokazao da je engleski klub zakamuflirao novac agencije pod vodstvom premijera Emirata proglasivši ga sponzorstvom. 

 Tvrtka Mediapro iz Dubaija platila je nogometnom klubu Málaga “u ime i za račun” Manchester Cityja odštetu koju je engleski klub morao platiti španjolskoj momčadi zbog neregularnog transfera tada 14-godišnjeg igrača Brahima Díaza, koji danas igra u Realu. Istrage medija u projektu Football Leaks otkrivaju da se UEFA priklanja interesima najbogatijih zataškavajući je goleme financijske malverzacije najvećih klubova kontinenta, iznevjerivši vrijednosti nogometa i pravila koja je sama uspostavila.

Aktualne istrage medija iz mreže EIC u projektu Football Leaks uskoro bio mogle dovesti do novih optužbi i sudskih postupaka protiv poznatih imena iz vrha svijeta nogometnog biznisa.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Stanko

prije 11 mjeseci

Zatvor, idealno mjesto za žvakanje, može žvakati do besvjesti!

Stanko

prije 11 mjeseci

Zatvor, idealno mjesto za žvakanje, može žvakati do besvjesti!