Ana-Maria Šimundić: ‘Nakon sedam godina u Bolnici Sveti Duh obavljamo prekide trudnoće’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Ana-Maria Šimundić, ravnateljica zagrebačke Kliničke bolnice Sveti Duh, govori o modernizaciji te ustanove i nedavno otvorenoj novoj operacijskoj sali

U zagrebačkoj bolnici Sveti Duh ponovno je dostupan pobačaj koji se izvodi do desetog tjedna trudnoće. Nakon što se sedam godina nije izvodio, to se promijenilo kad je ove godine na poziciju ravnateljice došla Ana-Maria Šimundić. Uz ponovno izvođenje prekida trudnoće, bolnica se krenula i modernizirati te je dobila i novu operacijsku salu. O svemu tome i više za Zagreb News govori ravnateljica Ana-Maria Šimundić.

ZgNews: Što se promijenilo da se ponovno izvode pobačaji u bolnici? Što je prije sprečavalo da se oni izvode?

Percepcija koja se stvorila u medijima da se u našoj bolnici ne obavljaju prekidi trudnoće nije točna. Kod nas su se oduvijek radili medicinski indicirani prekidi trudnoće, nakon isteka deset tjedana od dana začeća, po odobrenju komisije, a pod uvjetima i po postupku utvrđenom zakonom. Naša je bolnica ujedno pružala ženama uslugu prekida trudnoće do 10. tjedna trudnoće, sve do 2015. godine. Zašto su se 2015. godine u našoj bolnici prestali obavljati prekidi trudnoće na zahtjev do 10. tjedna trudnoće, to je pitanje koje treba uputiti prethodnoj upravi bolnice. Mi smo, kao nova i odgovorna uprava, pokrenuli brojne organizacijske promjene kako bismo oformili tim liječnika i medicinskih sestara koji će tu uslugu pružati, a kako bismo ženama omogućili njihovo zakonom zagarantirano pravo. Kao rezultat tih napora, u našoj je bolnici odnedavno, nakon više od 7 godina, ponovno dostupna usluga prekida trudnoće na zahtjev do 10. tjedna trudnoće. Žene koje žele ostvariti svoje pravo na prekid trudnoće mogu se javiti u naš Centar za planiranje obitelji Klinike za ginekologiju i porodništvo gdje će dogovoriti pregled, savjetovanje i termin prekida trudnoće. Cijena usluge je 2500 kuna.

ZgNews: Gradonačelnik je najavio ulaganja u bolnicu i obnovu sedam zgrada vrijednu 300 milijuna kuna. Imate li okvirne rokove za početak i završetak svih tih radova?

U tijeku je projektiranje, a natječaj za nabavu radova očekujemo prije kraja ove godine. Početak radova planira se u ožujku.

ZgNews: Kakvo je financijsko stanje bolnice? Grad kaže da se smanjio dug.

Naše polugodišnje izvješće pokazalo je da je bolnica mjesečno stvarala oko 700.000 kuna manjka, što je višestruko manje u usporedbi s ranijim periodom. Zbog značajnog kašnjenja specifikacija temeljem kojih nam se priznaju prihodi u HZZO-u, ne mogu komentirati mjesečne izvještaje, jer oni ne prikazuju realno naše financijsko poslovanje.

ZgNews: U siječnju ste preuzeli upravljanje bolnicom. Koji su vam bili najveći izazovi? Kakve ste sve promjene u radu bolnice napravili?

Mislim da mi je financijsko poslovanje predstavljalo najveći izazov u početku mandata. Intenzivno smo radili na kontroli rashodovne strane i snažno se fokusirali na jačanje prihodovne strane. Čvrsto sam uvjerena da naša bolnica može poslovati bolje, produktivnije i postići bolji rezultat, s istim resursima, samo ako se usredotočimo na bolju organizaciju naših aktivnosti. Zajedno sa šefovima klinika i zavoda  osmislili smo i implementirali brojne organizacijske promjene koje su dovele do veće produktivnosti i omogućile nam da postignemo bolje rezultate s manje utrošenih resursa.  Od samog početka našeg mandata usredotočili smo se na zadovoljstvo pacijenata. Svaku pritužbu pacijenta shvaćamo krajnje ozbiljno, nakon zaprimanja pritužbe provodimo analizu, pokušavamo utvrditi što se dogodilo i  pacijenta informiramo o ishodu naše „istrage“. Ta iskustva analiziramo i ona nam koriste kako bismo poboljšali naše procese i unaprijedili kvalitetu usluge.

Svjesni smo da su ljudi najvažniji kapital svake organizacije i upravo zbog toga smo puno truda uložili u razne aktivnosti i projekte kako bi naši djelatnici bili zadovoljni i motivirani. Osnovali smo fond za edukaciju i svakoj klinici dodijelili sredstva za edukaciju. Ta sredstva su dostupna ne samo liječnicima, nego i medicinskim sestrama, ali i nemedicinskom osoblju na svim razinama. Pokrenuli smo ciljane edukacije naših medicinskih sestara u suradnji s Državnom školom za javnu upravu, a uskoro kreću i programi edukacije naših specijalizanata i upravljačkog kadra.

ZgNews: Što mislite o prijedlogu Beroševog zakona da županijske i gradske bolnice prijeđu u državne ruke?

Slušala sam ministra Beroša na nedavno održanom kongresu u Vodicama na kojem je predstavio reformu zdravstva. Mislim da je reforma dobro osmišljena i slažem se s njenim ključnim odrednicama, kao što su jačanje prevencije, uloge obiteljske medicine, uvođenje kvalitete kao kriterija za ugovaranje zdravstvene zaštite, informatizacija i dr. Mislim da se svi slažemo da jedino korjenite promjene u načinu na koji funkcionira naš zdravstveni sustav mogu unaprijediti dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite te ishode liječenja. Pitanje vlasništva bolnica nije ključ rješenja, to je i sam ministar više puta na dotičnoj konferenciji istaknuo. Nije bitno tko je vlasnik bolnice. Sve zdravstvene ustanove u RH odgovorne su i organizacijski podređene Ministarstvu zdravstva i kao takve dužne su implementirati sve promjene koje ministarstvo od njih traži, bile one u vlasništvu države ili jedinica lokalne samouprave.

ZgNews: Bolnica Sveti Duh nedavno je dobila novu laparoskopsku opremu i modernu salu za operacije u sklopu Klinike za ginekologiju. Kolika je vrijednost te modernizacije i koliko će vam to olakšati posao?

Radi se o najnaprednijoj operacijskoj sali u Hrvatskoj, i šire, koja zbog svojih osobina omogućuje liječniku izvođenje operacijskih zahvata veće kvalitete, s manje rizika i komplikacija. To znači veću sigurnost i bolju kvalitetu liječenja za naše pacijentice.  Ukupan trošak opremanja te sale iznosi 5.207.199,43 kune, od čega je 3.763.000,00 kuna iz decentraliziranih sredstava, a preostali iznos od 1.444.199,43 kune je naša bolnica financirala iz vlastitih sredstava.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.