STIŽU AMERIKANCI Udjeli u dva hrvatska plinska polja u Sjevernom Jadranu prodana investicijskom fondu Carlyle

Autor:

Plinske platforme u Jadranu
Photo: Dusko Marusic/PIXSELL

Photo: Duško Marušić/Pixell

Međunarodna energetska kompanija grčkih korijena Energean koja se bavi istraživanjem i proizvodnjom ugljikovodika, s naglaskom na plin, objavila je krajem lipnja da je odlučila prodati svoje portfelje u Egiptu, Italiji i Hrvatskoj za 945 milijuna dolara.

 To drugim riječima znači da će udjel u proizvodnji plina na dva plinska polja u Sjevernom Jadranu sada preuzeti američka multinacionalna investicijska kompanija Carlyle International Energy Partners.

Energean je 2020. godine, uz plinska polja u Egiptu i Italiji, kupio i udio u hrvatskim plinskim poljima Irena i Izabela u bloku Izabela na Sjevernom Jadranu, a kompletan portfelj tada je plaćen 284 milijuna dolara, što znači da će Energean ovom transakcijom prodati spomenuti portfelj za više nego trostruki iznos od uloženog.

Naime, INA i Energean su od 2020. godine partneri u proizvodnji plina na odobalnom eksploatacijskom bloku Izabela na hrvatskoj strani sjevernog Jadrana. Operator na bloku Izabela je tvrtka ED-INA  čiji su osnivači INA i tvrtka Energean Italy S.P.A.

Energeanov portfelj u Hrvatskoj sastoji se od udjela u poljima Irena i Izabela smještenima unutar bloka Izabela u sjevernom dijelu Jadranskog mora, u blizini pomorske granice između Italije i Hrvatske. Udjel Energeana iznosi 70 posto, dok INA ima 30 posto udjela u tvrtki ED-INA.

Valja ovdje naglasiti da sam Energean nema dozvolu za eksploataciju ugljikovodika, već je nositelj dozvole od 2009. godine INA.

Marijan Krpan, predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike (AZU) koja je dodijelila dozvolu za eksploataciju na bloku Izabela za Nacional je pojasnio da se eksploatacijski blok Izabela sastoji od plinskog polja Izabela i plinskog polja Irena, unutar kojih kojih je od 2006. naovamo otvoreno više istražnih bušotina, od kojih su samo neke stavljene u proizvodnju.

Marijan Krpan, predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike.
Photo Sasa ZinajaNFoto

Krpan: Ne očekujem da će prodaja udjela u plinskim poljima promijeniti sadašnje stanje

Ugovor o eksploataciji ugljikovodika na eksploatacijskom bloku Izabela sa INA-om je potpisan 2009. godine i vrijedi do 31. prosinca 2029.

Spomenuta dva plinska polja u bloku Izabela proizvode plin pod 2014. godine, a eksploataciju su zajednički počeli INA i talijanska tvrtka Edison Exploration & Production S.p.A.  (Edison E&P) sklopivši Ugovor o podjeli proizvodnje.

U prosincu 2020. grčki Energean je kupio udio Edisona, no osim udjela u poljima u Hrvatskoj kupljeni su i udjeli u Cassiopei, najvećem plinskom polju u Italiji, te u Abu Qiru, jednom od najvećih čvorišta za proizvodnju plina u Egiptu.

Čitav taj portfelj sada je prodan investicijskom fondu Carlyle International Energy Partners za trostruko veći iznos.

Zanimalo nas je hoće li se i što konkretno promijeniti u eksploataciji spomenutioh polja nakon promjene vlasnika. Marijan Krpan ne očekuje da će prijenos vlasništva povezan sa navedenom transakcijom imati utjecaj na postojeće stanje.

Preuzimanje vlasničkog udjela u Ed-INA-i od strane Carlyle International Energy Partners trenutno nije registrirano u hrvatskom Sudskom registru budući da transakcija još nije formalno dovršena. Završetak kupoprodajne transakcije očekuje se do kraja 2024. godine, do kada bi trebala biti izdana sva obavezna regulatorna i antimonopolska odobrenja.

A što fond Carlyle namjerava sa spomenutim hrvatskim poljima? „To nam nije poznato. Međutim, temeljem informacija sa njihove službene stranice, ova transakcija će Carlyle-u omogućiti portfelj visoko strateških plinskih sredstava. Carlyle će iskoristiti svoje dosadašnje iskustvo u uspješnim akvizicijama unutar energetskog sektora“, objasnio je Krpan, iz čega se dade zaključiti da će proizvodnja na poljima Irena i Izabela biti nastavljena jednako kao i do sada.

Postavili smo pitanje i tvrtki Energean, kojoj je na čelu glavni izvršni direktor Mathios Rigas,  zbog čega je prodan spomenuti portfelj i kakav su motiv imali za donošenje takve odluke. Voditelj Energeanovog ureda za korporativne komunikacije i odnose s medijima za Grčku, Balkan i Cipar Sotiris Chiotakis potvrdio nam je Energean pristao prodati fondu Carlyle portfelje u tri zemlje u vrijednosti do 945 milijuna dolara, što je trostruki iznos od onoga koji su 2020. platili za isti portfelj.

Chiotakis: Riješili smo problem kapitalnih ograničenja i stvorili prostor za nova ulaganja

„Ova prodaja omogućuje Energeanu da racionalizira portfelj i usredotoči se na svoju strategiju razvoja plina, potkrijepljenu operacijama u Izraelu i nedavnom ulasku u polje Anchois u Maroku. Ova strategija ima za cilj maksimizirati monetizaciju imovine (kroz model razvoja i rada), stvaranje slobodnog novčanog toka i povrate dioničarima“, kazao nam je Chiotakis.

On kaže da ova transakcija optimizira portfelj i umanjuje financijske obaveze Energean Grupe vezane uz razgradnju za više od 60 posto, ali i povećava generiranje slobodnog novčanog toka u kratkom do srednjoročnom razdoblju. „Konačno smo oslobodili upravljačke kapacitete i kapitalna ograničenja kako bismo pronašli nove projekte usmjerene na rast u koje možemo ulagati“, objasnio je Chiotakis.

On je demantirao da je tijekom suradnje Energeana i hrvatske tvrtke INA u zajedničkoj tvrtki ED-INA bilo sukoba ili nesporazuma te je rekao da to sigurno nije bio motiv za prodaju.

Je li ovo konačan odlazak Energeana iz Hrvatske ili tvrtka ipak planira neke nove projekte ili investicije u Hrvatskoj, zanimalo nas je.

INA, plinska platforma, ilustracija
Photo: Slaven Branislav Babic/PIXSELL

„Prodajemo imovinu, ali ne izlazimo iz zemalja u kojima radimo. Za sada nema novih planova za Hrvatsku“, odgovorio je Chiotakis, dodajući da će Energean nastaviti procjenjivati ​​postojeće mogućnosti organskog rasta unutar svog portfelja, kao i  mogućnosti rasta u području Mediterana i izvan njega, u široj regiji Europe, Bliskog istoka i Afrike, posebno tamo gdje postoji dugoročna politička podrška za postupno ukidanje plina i ugljena.

Carlyle ozbiljno zainteresiran za nova ulaganja u mediteranskoj regiji

Pitanje o budućnosti dvaju plinskih polja uputili smo i INA-i. Nikakav odgovor nismo dobili. No zanimljiva je pojedinost da vijest o promjeni vlasnika udjela u tvrtki Ed-INA, u kojoj je Ina također suvlasnik, nije niti spomenuta na Ininim korporativnim stranicama.

I tvrtki Carlyle International Energy Partners poslali smo pitanja vezana uz budućnost poslovanja i daljnje poslovne planove na Jadranu, no ni oni nisu bili voljni otkriti nam više, jer do naznačenog roka odgovor nismo dobili.

No na stranicama Carlylea stoji da će tvrtka „iskoristiti svoje dosadašnje rezultate i iskustvo u uspješnom izdvajanju iz E&P imovine (istraživanje i proizvodnja), nakon prethodnih ulaganja u tvrtke Neptune Energy, Assala Energy i SierraCol, kako bi osnovao samostalnu, vodeću tvrtku na Mediteranu, kroz inicijative organskog rasta i kroz akvizicije spajanja i preuzimanja“, iz čega se dade iščitati da je Carlyleu u interesu nastaviti sa ulaganjima u procese istraživanja i eksploatacije nafte i plina u  mediteranskoj regiji.

Prenose se i riječi Boba Maguirea, jednog od čelnika Carlylea, koji je izjavio da im je iznimno drago što su stekli „portfelj visokokvalitetne imovine u Italiji, Egiptu i Hrvatskoj, zemljama koje aktivno potiču razvoj novih plina, za koje vjerujemo da će igrati središnju ulogu ulogu u energetskoj tranziciji“.

Naglasio je i da će tvrtka podržati transformaciju nove imovine „u modernu i prilagodljivu platformu za istraživanje i proizvodnju na Mediteranu kroz provedbu kratkoročnog razvoja, otvaranja prilika za organski rast, spajanja i preuzimanja te ubrzavanje isporuke postojećih planova za dekarbonizaciju”.

Iz svega navedenog jasno je da Carlyle International Energy Partners ovime ne misli stati te da kroz naredna preuzimanja i spajanja koja očito planira u budućnosti ima ambicije postati ozbiljan „igrač“ na području istraživanja i proizvodnje nafte i plina na Mediteranu.

 

 

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.