Američka vojska oborila je leteći objekt nad jezerom Huron uz granicu s Kanadom, rekli su u nedjelju američki dužnosnici, što je treći takav slučaj u posljednja tri dana i tjedan nakon što je nad SAD-om srušen kineski balon.
Neimenovani dužnosnici rekli su da je vojska srušila objekt, ali nisu željeli reći nalikuje li na veliki bijeli kineski balon oboren ranije ovoga mjeseca.
U međuvremenu, kanadski istražitelji traže olupinu letećeg objekta koji je američki borbeni zrakoplov u subotu srušio iznad kanadskog teritorija.
“Ekipe istražitelja su na terenu, nastoje pronaći i analizirati objekt”, izjavio je premijer Justin Trudeau u nedjelju. Nije rekao o kakvom je predmetu riječ, već samo da “predstavlja odgovarajuću prijetnju sigurnosti civilnom zrakoplovstvu”.
“Sigurnost građana je naš glavni prioritet i zato sam donio odluku da se neidentificirani objekt obori”, dodao je.
Sjeverna Amerika je u visokom stupnju pripravnosti u pogledu povrede zračnog prostora nakon što se ranije ovog mjeseca nad Sjedinjenim Američkim Državama pojavio kineski balon.
Kina poriče da je služio za špijunažu i tvrdi da se radi o civilnoj istraživačkoj letjelici te je osudila SAD jer ju je prošle subote oborio.
Najmanje dva druga leteća predmeta su srušena iznad Sjeverne Amerike tijekom vikenda dok su vojni i obavještajni dužnosnici usredotočeni na moguće zračne prijetnje.
Vođa većine u američkom senatu Chuck Schumer je televiziji ABC rekao da američki dužnosnici misle da su oba leteća objekta, od kojih je prvi oboren iznad zaleđenog mora na sjeveru Aljaske u petak, a drugi iznad Yukona u subotu, baloni.
“Vjeruju da su bili (baloni), da, no znatno manji od prvog”, kazao je Schumer, a Bijela kuća je samo rekla da nedavno srušeni predmeti “ne sliče puno” kineskom balonu.
Američki su dužnosnici dva puta u 24 sata zatvorili zračni prostor, a nedugo zatim ga ponovno otvorili. Savezna uprava za civilno zrakoplovstvo je u nedjelju nakratko zatvorila zračni prostor iznad jezera Michigan.
Američka vojska je u subotu podigla borbene mlazne zrakoplove u saveznoj državi Montani kako bi istražili anomaliju koja se pojavila na radaru.
Zajednička američko-kanadska sjevernoamerička obrambena organizacija NORAD je kasnije objavila da piloti nisu pronašli ništa sumnjivo.
Komentari