Unaprijeđenje pravosuđa jedno je od ključnih stavki razvoja gospodarstva u Hrvatskoj, smatraju predstavnici Američke gospodarske komore u Hrvatskoj (AmCham). Upravo zbog toga održali su sastanak s Damirom Habijanom, ministrom pravosuđa, uprave i digitalne transformacije i kolegama iz Ministarstva na kojem su mu predstavili dva dokumenta: ‘Preporuke za unaprijeđenje pravosuđa’ te ‘Stvaranje jedinstvenog nacionalnog sudskog registra’.
Pravosuđe u Hrvatskoj koči gospodarstvo
Iz AmChama navode kako je pravosuđe u Hrvatskoj još uvijek određena vrsta kočnice razvoja gospodarstva te da je zbog toga daljnje unapređenje pravosuđa potrebno kako bi se Hrvatska približila razini na kojoj su zemlje koje su joj sada ravnopravni
partneri.
U prvom dokumentu – ‘Preporuke za unaprjeđenje pravosuđa’- Amerikanci ističu pet područja za napredak: specijalizacija sudaca, izmjena metodologije za ocjenjivanje obnašanja sudačke dužnosti, promocija alternativnog rješavanja sporova, stvaranje nacionalnog sudskog registra te infrastrukturne promjene i modernizacija komunikacije sa strankama.
U drugom dokumentu AmCham predlaže objedinjavanje postojećih sudskih registara u jedinstveno tijelo. Ostale preporuke odnose se na izmjene procesnih pravila, elektroničko podnošenje prijava, objavu odluka Visokog trgovačkog suda i transparentnost te hitno rješavanje žalbi.
AmCham stoga u ovom stajalištu predlaže reformu sustava kako bi se uskladio s potrebama današnjeg vremena i budućnosti te kako bi se ponovno ojačale upravo one primarne funkcije sustava registra zbog kojih je on izvorno i uspostavljen.
Postojeći sustav treba strukturnu reformu
AmCham navodi i kako nakon 30 godina, tijekom kojih svjedočimo strelovitom globalnom napretku u tehnologiji, političkoj stabilnosti te dinamičnom gospodarskom okruženju, postojeći sustav koji čini devet sudskih registara zahtijeva znakovitu prilagodbu te je sazreo za strukturnu reformu.
“Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije je izrazito bitan resor za poslovnu zajednicu i gospodarstvo Republike Hrvatske budući da pozitivnim zakonodavnim rješenjima i unaprijeđenjem praksi može doprinijeti do predvidljivijeg, transparentnijeg, digitaliziranog i bržeg poslovanja, ali i djelovati pozitivno na nova strana ulaganja u našu državu”, istaknula je Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica AmChama.
Modernizacija komunikacije: stranke još uvijek moraju fizički na sud
Postojeća pravosudna infrastruktura pravosudnih tijela je neprikladna, kažu u AmChamu. Pojedini sudovi, navodi se, pogotovo u zabačenijim dijelovima Hrvatske (pojedini otoci), nemaju adekvatnu infrastrukturu za komunikaciju sa strankama. Primjerice, u praksi se događa da pojedini sudovi (suci) nemaju fiksne telefone zbog čega je pravovremena komunikacija o pojedinim pitanjima u predmetima onemogućena te stranke trebaju fizički posjetiti sud.
Predlažu i da se na razini svakog suda i stalne službe uvede kontakt mail adresa za pitanja vezana uz rad suda.
Uvođenjem zajedničke mail adrese svakog suda, sudu bi bio olakšan rad, a strankama pristup potrebnim informacijama.
Usto, navode, potrebno je uspostaviti i praksu na sudovima koja se ogleda u odgovaranju i pružanju informacija s predmetne mail adrese. U protivnom, samo uvođenje mail adrese neće dovesti ni do kakvih rezultata niti pozitivnih učinaka.
Primjer dobre prakse bio bi, navodi se, da stranka nakon poslanog upita na kontakt mail adresu zaprimi automatski generiranu poruku o tome da je njen upit zaprimljen i da će isti biti obrađen i odgovoren u idućih 24-48 sati, a nakon čega bi stranka zaista i zaprimila odgovor u ostavljenom roku.
Predlažu također da predmet prilikom formiranja dobije svoj krovni poslovni broj i kao takav se vodi do okončanja postupka bez obzira na ustup predmeta drugom sudu.
Ukazuju na nelogičnosti, primjerice, kako se trenutačno spisi putem sustava e-komunikacije prvo dostavljaju u pisarnicu (koja potom ispisuje dokumente na papir u većini slučajeva), a ne izravno sucu, što utječe na brzinu postupka, te negira glavne prednosti e-komunikacije kao brzog i efikasnog digitalnog sustava. Predlaže se stoga modernizirati računalne sustave sudaca koji bi omogućili sucima samostalan pristup e-komunikaciji.
“Komunikacija sa sudom mora postati jednostavnija, transparentnija i brža”, naglasili iz AmChama.
ODRŽAN SASTANAK AmCham i ministar Habijan razgovarali o unaprjeđenju pravosuđa, ovo su detalji
Ravnateljice uprava i tajnik sudjelovali na sastanku
Ministar Damir Habijan je dijalog s dionicima sastanka ocijenio bitnim te pozdravio konkretne prijedloge poslovne zajednice koje mogu poboljšati, ali i rasteretiti pravosudni sustav.
Uz ministra Habijana na sastanku su sudjelovale Mirela Fučkar, ravnateljica Uprave za građansko, trgovačko i upravno pravo, Sanda Kulić, ravnateljica Uprave za organizaciju pravosuđa te Ivan Tadić, tajnik Kabineta ministra.
AmCham su na sastanku predstavljali Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica, Marko Porobija, predsjedavajući AmCham-ovog Odbora za pravosuđe, Ivan Luetić, član Odbora za pravosuđe, Dražen Malbašić, direktor za javne politike i Tomislav Vidović, voditelj politika.
Komentari