Američki projekt konačno daje rezultate, mlada momčad Parme je na putu povratka u Serie A

Autor:

Parma Calcio 1913

Talijanska Serie B još nije ušla niti u drugu trećinu sezone, odigrano je tek 12 od 38 kola, ali navijači Parme se već s pravom nadaju da je ovo „ta“ sezona. S 29 bodova, upisala je do sada tek dva remija i jedan poraz, Parma drži vrh poretka, s sedam bodova više od Modene koja je na treće mjestu, prvom koje ne vodi direktno u najviši rang. Parma je klub slavne prošlosti, 90-ih je, u vrijeme najveće snage talijanskog nogometa, bila važan faktor na europskoj karti. Dva Kupa UEFA, jedan Kup pobjednika kupova i dva UEFA Superkupa podsjetnik su na sjajnu dekadu kluba koji je početkom novog tisućljeća pritisnut silnim financijskim problemima potpuno potonuo da bi 2015. otišao u stečaj i pod službenim imenom Parma Calcio 1913 krenuo iz četvrte lige.

Buffon – Thuram, Cannavaro, Sensini – Fuser, Boghossian, D. Baggio, Vanoli – Veron – Chiesa, Crespo. Sastav je to s kraja 90-ih zbog kojeg su mnogi zavoljeli Parmu, međutim nakon propasti Parmalata klub sa Ennio Tardini stadiona odigrao je tek jednu sezonu u Serie A. Spomenute 2015. Parma 1913 je krenula iz Serie D i kroz uzastopne promocije u sezoni 18/19 ušla je u najviši rang u kojem je nakon 14. i 11. mjesta u prve dvije sezone, u trećoj ostala na 20. mjestu i ispala u Serie B. Baš na početku te zadnje sezone u Serie A klub je dobio novog vlasnika, Amerikance iz Krause Group tvrtke koja u vlasništvu ima lanac od preko 400 mini-marketa pod nazivom Kum & Go. Međutim, iako se predsjedniku Kyleu Krauseu i njegovoj obitelji ne mogu osporiti velika ulaganja u momčad i općenito u klub, Parma tek sada, u četvrtoj sezoni u vlasništvu Amerikanaca, pokazuje ozbiljne znakove rasta.

U sezoni u kojoj je ispala iz Serie A Parma je na nove igrače potrošila 104 (!) milijuna eura a u dvije sljedeće Serie B sezone 33 odnosno 19 milijuna eura – ogroman novac kad je riječ o drugoj talijanskoj ligi. Međutim, više od četvrtog mjesta prošle sezone i kasnijeg ispadanja od Cagliarija u polufinalu doigravanja nije išlo.

Ovo bi, dakle, mogla za Parmu biti „ta“ sezona. Trener Fabio Pecchia (50), bivši dugogodišnji veznjak Napolija koji nije smijenjen nakon razočaravajućeg finiša prošle sezone, ovog ljeta je za promjenu doveo samo četiri igrača od kojih je najskuplje platio Hrvata Antonija Čolaka koji je Rangersu plaćen 2.9 milijuna eura. Ipak, Parma i dalje po Transfermarktu ima uvjerljivo najskuplju momčad lige vrijednu 53.6 milijuna eura, 12 milijuna više od Spezije. Usput, Čolak nije standardan, u prvih 11 bio je tek tri puta, još osam puta je ušao s klupe i zabio ukupno tri gola, desno i lijevo krilo Dennis Man i Adrian Benedyczak su zabili po šest.

Glavni igrači Pecchijine momčadi su Adrian Bernabe, 22-godišnji španjolski veznjak, produkt La Masije koji je od 2018. do 2021., prije dolaska u Italiju, bio u Manchester Cityju, zatim spomenuti Poljak Benedyczak, također 22-godišnjak, kupljen od Pogon Szczecina za 2.4 milijuna eura, Rumunj Man (25) stigao u siječnju 2021. iz FCSB-a (Steaue) za 11 milijuna eura te francuski 20-godišnji napadač Ange-Yoan Bonny doveden u ljeto 2021. besplatno iz Chatearouxa. Već ste mogli zaključiti, Parma ima vrlo mladu, četvrtu najmlađu momčad lige s prosjekom od 24.5 godina.

Američki vlasnici nedavno su objavili i projekt rekonstrukcije Ennio Tardini stadiona, izgrađenog još 1923. godine a zadnji puta renoviranog 1993. Rekonstrukcija će koštati oko 138 milijuna eura a najveća novost bit će krov koji će po potrebi natkriti kompletan teren.

Da obitelj Krause misli ozbiljno i dugoročno dokazuje i činjenica da su PSG-u „uzeli“ njihovog šefa odjela analitike i istraživanja Mathieua Lacomea, koji je istu dužnost preuzeo u Parmi.

Američki vlasnici u Europi nisu posebno omiljeni ali Parma će s obitelji Krause možda izaći iz tih negativnih okvira.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.