AMERIČKA DEMOKRACIJA U državama koje su zabranile pobačaj raste stopa trajno steriliziranih žena

Autor:

Middle East Images/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Stope postupaka sterilizacije porasle su u cijeloj zemlji nakon što je Vrhovni sud SAD-a poništio Roe protiv Wadea i njegovu ustavnu zaštitu prava na pobačaj u lipnju 2022. Novo istraživanje otkriva da to posebno vrijedi za žene koje žive u državama sa zakonima koji su zabranili pobačaj nakon Dobbs v. odluke kojom se ingerencija oko legalnosti pobačaja prebacila na savezne države.
Novu studiju  JAMA je objavlila 11. rujna i otkrila je da je stopa trajnih postupaka sterilizacije nastavila rasti za 3% svaki mjesec do kraja 2022. u državama u kojima je pobačaj zabranjen.

Evo što trebate znati o sterilizaciji i zašto istraživanje sugerira stručnjacima da odluka suda da poništi ustavno pravo na prekid trudnoće dugoročno utječe žene – osobito u državama koje su zabranile ili ograničile pobačaj.

FUNDAMENTALIZAM U ŠKOLAMA Fuchs ne želi spriječiti teror splitskog vjeroučitelja koji zastrašuje djecu brutalnim scenama pobačaja

Što je sterilizacija žena?

Izraz se odnosi na jedan od dva kirurška zahvata — koji se ponekad zajednički nazivaju i “sterilizacija jajovoda” — koji se izvode na ženama, a oba trajno sprječavaju trudnoću. Oni su:

Podvezivanje jajovoda: Ovaj postupak blokira svaki jajovod tako da se jajašca više ne mogu kretati iz jajnika u maternicu ili se oploditi spermom.

Salpingektomija: Jajovodi se u potpunosti uklanjaju, što trajno sprječava trudnoću i smanjuje rizik od raka jajnika za oko 80%, pokazalo je veliko istraživanje objavljeno 2023. godine.

UVLAČENJE CRKVI Hrvatska ravnodušna prema uznemiravanju filmom američkog katoličkog fundamentalista o pobačaju

Osam posto žena zatrudni usprkos sterilizaciji

Oba oblika se smatraju “trajnom” sterilizacijom, jer ih je teško, ako ne i nemoguće poništiti.

Međutim, oni možda nisu tako učinkoviti kao što se mislilo; više od 8% žena zatrudnjelo je unutar 10 godina nakon sterilizacije, pokazalo je jedno nedavno istraživanje. I dok se postupci smatraju vrlo sigurnima, oni zahtijevaju operaciju i izvode se pod lokalnom ili općom anestezijom, tako da postoji određeni rizik od komplikacija, uključujući krvarenje i infekcije.

Prisilna sterilizacija je još uvijek legalna bez pristanka osoba s intelektualnim poteškoćama u 31 državi, prenosi Yahoo News.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.