Amazon, jedna od prvih kompanija koja je ušla u prestižni klub vrijednosti kompanije od 1 trilijun dolara, upravo je prešla još jednu, doduše manje poželjnu prekretnicu. Ovog je tjedna ‘Everything Store’ Jeffa Bezosa postala prva javna tvrtka koja je izgubila trilijun dolara u tržišnoj vrijednosti.
Zapanjujuće brojke, koje je prvi objavio Bloomberg, rezultat su pogoršanja gospodarstva, opetovano sumornih izvješća o zaradi i masovne rasprodaje dionica. Amazon, procijenjen na 1,882 trilijuna dolara 21. lipnja, u četvrtak je izvijestio o relativno slabih 878 milijardi dolara. Microsoft, koji je prošle godine nakratko nadmašio Apple kao najvrednija tvrtka na svijetu, nije bio daleko iza, s gubicima tržišne procjene koji su se kretali oko 900 milijardi dolara. U kombinaciji, padovi dviju kompanija odražavaju učinak loše godine koju bi većina stručnjaka u tehnologiji htjela uskoro zaboraviti.
Ti padovi nisu ograničeni samo na Amazon i Microsoft. Prvih pet najvrijednijih američkih tehnoloških kompanija navodno je izgubilo ukupno 4 trilijuna dolara vrijednosti ove godine. Da to stavimo u perspektivu – to je više od ukupnog BDP-a Turske, Argentine i Švicarske.
Amazon je prošlog mjeseca posebno razočarao ulagače s prihodima u trećem kvartalu koji nisu ispunili očekivanja. Što je još gore, tvrtka je rekla da očekuje da će u četvrtom tromjesečju ostvariti godišnji rast od samo 2-8%. To je u redu za normalnu tvrtku, ali nema ničeg normalnog u Amazonu koji je do sada bio nemilosrdni stroj za rast. Kao i mnoge druge tvrtke, Amazon se također morao boriti s padom kupnje putem e-trgovine, jer su se potrošači, manje zabrinuti za covid-19, počeli vraćati u maloprodajne trgovine.
“Očito se mnogo toga događa u makroekonomskom okruženju”, rekao je izvršni direktor Andy Jassy nakon izvješća o zaradi u trećem tromjesečju. “I uravnotežit ćemo naša ulaganja kako bismo bili racionalniji bez ugrožavanja naših ključnih dugoročnih strateških uloga.”
S pozitivne strane, Amazon je dosad uspio izbjeći upečatljiva otpuštanja koja su utjecala na mnoge njegove sunarodnjake u tehnološkoj industriji. To ne znači da nema razloga za zabrinutost. Ranije ovog mjeseca, tvrtka je proširila ranije zamrzavanje zapošljavanja na sve svoje korporativne zaposlenike. U dopisu, viša potpredsjednica odjela za ljudske resurse i tehnologiju Amazona Beth Galetti navela je neizvjesne ekonomske izglede i porast zapošljavanja posljednjih godina kao glavne pokretače usporavanja.
Rekordni gubici u procjeni vjerojatno govore isto toliko o osobitostima moderne globalne ekonomije koliko i o jednoj jedinoj tvrtki. Prije samo četiri godine, Apple je postao prva tvrtka koja je dosegla vrijednost od 1 trilijun dolara. Apple je nekako uspio nakratko utrostručiti tu vrijednost u godinama nakon toga, a oko pola tuceta drugih kompanija, uključujući Amazon, Microsoft, Meta i Saudi Aramco, sve su uspjele nadmašiti nekoć nedokučivu brojku. Sada, 2022. godine, umjesto pisanja priča o tvrtkama koje su postigle tu granicu od trilijun dolara, značajnija priča usredotočena je na one koji mogu izgubiti taj isti iznos i još uvijek zadržati nepovoljne razine bogatstva.
Komentari