Bivši katalonski premijer Carles Puigdemont u članku objavljenom na stranicama Politica opisao je kako je izbjegao zarobljavanje španjolskih vlasti. Nakon što je održao kratak govor pred zagovornicima neovisnosti prošlog četvrtka blizu parlamenta u Barceloni, uspio je pobjeći. Dvojica policajaca kasnije su uhićena pod sumnjom da su mu pomogli da pobjegne.
Evo kako razvoj događaja opisuje sam Puigdemont:
“Prošlog četvrtka, 8. kolovoza, građanske organizacije i katalonske političke stranke organizirale su javni događaj na Arc de Triomf u središtu Barcelone, samo nekoliko metara od katalonskog parlamenta, u roku od 24 sata. Razlog? Da dočekam povratak nakon skoro sedam godina progonstva.
Ali, zbog sudaca španjolskog Vrhovnog suda, koji su odlučili potvrditi neke od naloga za uhićenje onih koji su organizirali referendum o neovisnosti 1. listopada 2017., ovaj je povratak izazvao velike napetosti. Činjenica je da su ti nalozi bili potvrđivani iako je španjolski parlament odobrio Zakon o amnestiji, koji je naredio ukidanje svih mjera koje nas sprječavaju u ostvarivanju naših političkih prava.
Nisam bio osuđivan – čak ni suđen. Izabran sam u parlament Katalonije i spadam među progonjene političare i aktiviste na koje bi se trebao odnositi ovaj Zakon o oprostu. Ali, ispolitizirano drugo vijeće Vrhovnog suda odlučilo se pobuniti protiv zakona koji mu se ne sviđa, nepoštivanjem demokratskog parlamenta.
Ja ovo nazivam hibridnim udarom – određeni suci potkopavaju volju naroda i poništavaju zakone koje je donijela demokratska vlada pod krinkom vladavine prava. Bilo bi apsurdno bilo gdje u Europi da Zakon o oprostu ne bi mogao dati oprost, a opet, upravo se to događa u Španjolskoj.
Tvrdeći da su dobrovoljni prilozi za financiranje referenduma, koji javnost ne koštaju ništa, predstavljali osobno bogaćenje, sud je u biti redefinirao kazneno djelo “pronevjere”. Iskrivljavanje stvarnosti koje se događa kako bi nas izbacili iz djelokruga Zakona o oprostu toliko je nadrealno da ne samo da zanemaruje zakon, već i ismijava španjolske zakonodavce.
Svatko tko je pročitao zakon ne bi imao ni dvojbe o njegovom opsegu i namjeni, a o tome se već izjasnilo nekoliko mjerodavnih pravnih stručnjaka, uključujući i emerituse Vrhovnog suda.
Da stvar bude gora, i Državno odvjetništvo tražilo je da se na nas primijeni Zakon o oprostu. U normalnim okolnostima, suci bi automatski udovoljili takvim zahtjevima. No, umjesto toga, odlučili su priznati privatni progon krajnje desne stranke VOX, što potvrđuje da se radi o sudskom progonu političke prirode.
Obećao sam da ću se vratiti kući na raspravu o investituri novog predsjednika katalonske vlade, kojeg uvijek bira parlament. Uz netaknuta sva svoja politička prava, bila mi je dužnost sudjelovati u ovoj važnoj raspravi. I tako su ispolitizirani španjolski suci naredili katalonskoj policiji da iskoristi priliku da me uhiti.
Rizik od slanja u španjolski zatvor bio je iznimno visok. Ipak, odlučio sam se vratiti. I ne samo to, najavio sam gdje, kada i u koje vrijeme ću izaći pred tisuće ljudi.
U poslijepodnevnim satima 6. kolovoza, uspio sam pristupiti Kneževini Kataloniji i uputiti se u Barcelonu, a da me nisu otkrili. Dva dana kasnije, uspio sam prijeći neke ulice i doći do pozornice, a da me nisu uhvatili. I mogao sam govoriti otkrivena lica, nekoliko metara od sjedišta Visokog suda pravde Katalonije i samog parlamenta, pred gomilom.
Htio sam ići u parlament, ali policija je ogradila cijelo područje i to je bilo nemoguće. Da sam pokušao, to bi bilo jednako predaji pravosudnim vlastima, za koje vjerujem da nemaju zakonske ovlasti da me progone, jer krše međunarodne norme, kao i zakone koje je usvojio španjolski parlament.
TIJESNO GLASANJE Katalonija nakon 14 godina dobila premijera koji ne traži neovisnost
Nisam se vratio u Kataloniju da me uhite. Vratio sam se kako bih iskoristio pravo na otpor ugnjetavanju. Kada sudac odbije primijeniti demokratski zakon, to je oblik ugnjetavanja, onaj koji nijedan demokrat ne bi trebao tolerirati.
Preuzeo sam vrlo veliki osobni rizik kako bih skrenuo pozornost na sistemski problem španjolskog pravosuđa i osudio političku opsjednutost suda koji bi trebao biti nepristran prilikom donošenja odluka. Dakle, kako bih ostao na slobodi, morao sam aktivirati alternativni plan koji sam pripremio – govoriti na događaju, izbjeći nezakonito uhićenje i napustiti Španjolsku.
Ovo nije bilo lako. Policija je izazvala kaos po Kataloniji pokušavajući uhititi mene, člana parlamenta, političara čiji je “zločin” organiziranje referenduma; ne terorist ili trgovac oružjem, ne ubojica ili silovatelj. Posljednji put tako masovna operacija orkestrirana je u Kataloniji prije točno sedam godina, pod mojim predsjedanjem, a tom prilikom je to bilo zbog strašnih džihadističkih napada u Barceloni i Cambrilsu.
No, na kraju je moj bijeg bio uspješan. Nije bilo potrebe skrivati se u prtljažniku automobila, kao što oni tvrde da jesam. Sjedio sam straga u privatnom vozilu i prevezli su me preko granice između južne Katalonije i sjeverne Katalonije, koja je administrativno francuski teritorij.
Sad se nadam da će se jednog dana pravda vratiti na španjolske sudove i da će suci poštovati zakon koji je usvojio parlament, tako da se mogu trajno vratiti kući“, napisao je Puigdemont za Politico.
Komentari