ALEN MARIN: ’U Zagrebu sam uspio spojiti rock’n’roll, originalne lampe, dizajn i ugostiteljstvo’

Autor:

NFOTO

Alen Marin, pjevač rock grupe Kojoti, preselio se u Zagreb, otvorio ugostiteljski lokal u kojem se okupljaju glumci i glazbenici te izrađuje ukrasne lampe od starih kaseta i gramofonskih ploča

Od 8. do 11. rujna u Hala parku održava se četverodnevni rock festival Brijačnica Open Air na kojemu će uz Partibrejkerse, Pocket Palmu, Djecu, M.O.R.T., Idu Prester & Lollobrigidu, Šajzerbitelemon, Fantoma, TV Eye, Atheist Rap, Gužvu u 16-ercu, Lutke na koncu, Tt KUD Idijoti, Praznu lepinju i Ministrante nastupiti i Kojoti. Rock grupa u kojoj pjeva Alen Marin koji je s Kojotima od samih početaka i s kojima je snimio šest studijskih albuma od početka devedesetih do danas. Iako posljednji studijski album ‘’Sve je pod kontrolom?’’ objavljen 2019. godine nije doživio svoju promociju zbog pandemije i lockdowna, frontmen grupe Alen Marin iskoristio je to vrijeme kako bi se pozabavio nečim posve drugačijim. Osim pjevanja u Kojotima, Marin se profesionalno bavi kazališnom rasvjetom pa je tako u rodnim Vinkovcima odlučio slobodno vrijeme tijekom pandemije posvetiti izradi ukrasnih lampi od starih audiokazeta i vinilnih ploča. Sistemom pokušaja i pogrešaka ubrzo je napravio prve primjerke.

„Sistem pokušaja i pogreške je ključan da bi se došlo do rezultata. Pregledao sam desetke tutoriala na internetu, ali bez prakse ništa. Naravno, to podrazumijeva i puno uništenog materijala i razočarenja, ali takav je proces i sportski sam prihvatio poraze. Svjestan sam da je preda mnom još puno grešaka“, skromno je ispričao Alen Marin za Zagreb News potvrdivši nam da je njegova profesionalna karijera vezana uz kazališnu rasvjetu kumovala toj ideji. „Sigurno je dala doprinos činjenica da sam u svakodnevnom kontaktu s rasvjetnim tijelima, tako da sam vremenom razvio tipičnu karakteristiku fah idiota da u svakom predmetu pokušavam pronaći mogućnost da zasvijetli. I dozvolite da vas ispravim, moje lampe nisu samo ukrasne, one su multifunkcionalne. Mogu biti ambijentalnog karaktera, mogu osvijetliti prostor, mogu biti noćne, a pokazale su se i kao instrument dodane vrijednosti prilikom kućnog tulumarenja.“

Zahvaljujući starim kazetama i vinilima koje je nabavio s raznih strana, Marin je počeo slagati razna rasvjetna tijela i oduševio prijatelje i poznanike koji su prvi vidjeli njegovih ruku djelo. Potom je shvatio da ne bi bilo loše da svoj posao počne oglašavati putem društvenih mreža, a na službenoj Facebook stranici ‘’Lamps by Alen Marin’’ nizalo se sve više pohvala i narudžbi. Pitali smo ga jesu li Kojoti postali mediji za prodaju njegovih ukrasnih lampi ili su ukrasne lampe postale dodatni mamac za slušanje Kojota. „Kojoti su se pokazali kao vrlo izdržljive životinje sazdane od nepoderivog materijala, tako da ne gajim iluziju da se povećala slušanost Kojota zbog mojih lampi. Međutim, preko Kojota imam možda malo više prostora za PR i oglašavanje od nekih drugih proizvođača, jer naravno, nisam ja jedini koji se bavi izradom lampi. Tome u prilog ide i ovaj naš razgovor.“

‘Zbog Kojota imam malo više prostora za PR i oglašavanje od drugih proizvođača lampi’, kaže Alen Marin

Međutim, unatoč postojećem profesionalnom pozivu majstora svjetla, nastupima s Kojotima i izradi ukrasnih rasvjetnih tijela, Marin se upustio ove godine i u ugostiteljski posao povezujući rock’n’roll, svjetlo, dizajn i ugostiteljstvo. Na Trešnjevci je preuzeo kafić koji je djelovao uz jedini hrvatski privatni teatar Kunst Teatar te otvorio Kunst Caffe. „S KunstTeatrom surađujem i pratim ih od najranijih početaka. KunstTeatar je priča koja permanentno raste, o čemu govore mnoge nagrade i činjenica da su stvorili svoju publiku i privukli je na Trešnjevku iz svih dijelova grada. Moja procjena je bila da razvoj kazališta mora pratiti i ugostiteljstvo kao što je čest slučaj s takvim projektima na cijelom kontinentu.“

Bio mu je poseban izazov riješiti problem unutarnjeg uređenja i to ga je posebno veselilo, istaknuo je i dodao da sad ima i showroom za svoje lampe, a napravio je u KunstCaffeu i malu pozornicu za popratne programe. „Tako se sve poklopilo zahvaljujući životnim okolnostima. Vjerojatno se ne bih upuštao u sve to da nije bilo te nesretne pandemije i lockdowna. Lampe sam počeo izrađivati jer sam imao puno slobodnog vremena i malo alata. Lampe su se svidjele kritičnoj masi ljudi i pomalo se stvorila publika. Radom s bendom iz prve ruke znam kako je teško stvoriti publiku i potom je održati i kako to shvaćam kao svojevrsnu odgovornost, nisam imao izbora nego nastaviti s radom.“ Naglasio je također da je priča s KunstCaffeom samo nastavak procesa u kojem moraš uvijek iznova nuditi nešto novo. „Većinu toga sam napravio sam uz pomoć svojih prijatelja, tako da me mnoge stvari nisu puno koštale, ali poteškoće i cijena nečega su relativne stvari i rastezljivi pojmovi i moje iskustvo je da se uz podršku obitelji čuda mogu napraviti. U mom slučaju je ključna osoba podrške i stabilnosti moja supruga Gorana s kojom guram KunstCaffe.“

Gorana Marin, životna partnerica Alena Marina, profesionalna je glumica u Kazalištu Žar ptica pa joj je novi ambijent Kunst Caffea u koji svraćaju glumci i muzičari postao drugi dom, osvijetljen ukrasnim rasvjetnim tijelima koje je napravio njezin suprug.

OZNAKE: Kojoti, Alen Marin

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.