Aleksić za Radio Nacional: “Rok od 15 dana sasvim je dovoljan da se odluče. Nema razloga za čekanje!”

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Udruga Franak održala je u subotu na Zrinjevcu veliki prosvjed potrošača oštećenih nepoštenim poslovanjem banaka osuđenih u slučaju kredita u švicarskim francima.

Na Zrinjevcu se okupilo oko 1500 građana, koji su pristigli iz svih dijelova Hrvatske i zahtijevali od Vrhovnog suda da u roku 15 dana donese potrebno pravno shvaćanje koje se tiče 55.000 obitelji s konvertiranim kreditima. Među tih 55 tisuća su korisnici stambenih, adaptacijskih i auto kredita, konvertiranih i nekonvertiranih, otplaćenih i neotplaćenih, na ovršene korisnike nekonvertiranih, otkazanih kredita, kao i svi oni koji su podigli tužbe, kao i građani koji to još nisu učinili, a imaju pravo sudskim putem tražiti i dobiti svoje obeštećenje. Zatražili su i da Vrhovni sud donese pravno shvaćanje o ništetnosti cijelih ugovora s ništetnom valutnom klauzulom i ništetnom promjenjivom kamatnom stopom. Naime, kako je rečeno na prosvjedu, sedam godina nakon konverzije, pet godina nakon pravomoćne presude i 75 dana prije zastare potraživanja još nije odlučio imaju li potrošači s konverzijama pravo na punu odštetu.

Sve je za Radio Nacional komentirao Goran Aleksić iz Udruge Franak, koji je na prosvjedu najavio da će podnijeti tužbu protiv države Europskoj komisiji.

Aleksić je rekao da je na prosvjedu očekivao oko dvije tisuće ljudi, a ovih tisuću i pol, poručio je, dovoljan je broj da pokažu da ih ima.

Vladi su dali 15 dana donese potrebno pravno shvaćanje, a Aleksić navodi da su neki rok morali dati. “To je sasvim dovoljno da se odluče. Nema razloga za čekanje”, poručio je.

Naglasio je da Vrhovni sud ima zadaću izjednačavati sudsku praksu. “Ako još nisu donijeli pravno shvaćanje, znači da nisu ispunili svoju zadaću i da pomažu bankama”, rekao je.

Komentirajući predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića, Aleksić je poručio da on ne odlučuje u sudskim postupcima, već je naredio sucima da to riješe. “Ali, suci nisu u stanju odlučiti jedu li za potrošče ili za banke”, istaknuo je.

“Dokaz da nismo obeštećeni je u činjenici da je glavnica nakon konverzije veća od glavnice po početnom otplatnom planu, da su anuiteti veći za 20 posto od anuiteta na početku otplate i da pritom nisu vraćeni ni preplaćene kamate niti preplaćeni tečaj niti su plaćene zatezne kamate na sve te iznose koje su nam banke dužne”, izjavio je Aleksić i dodao da je to ono što sud mora imati na umu i ono što sud mora  utvrditi vještačenjem.

Komentirajući eventualnu tužbu Europskoj komisiji rekao je: “Mi onda prijavljujemo državu zbog niza propusta, i tražimo da Europska komisija pokrene postupak na Sudu Europske unije protiv RH zbog kršenja prava EU. Što sve pritom možemo tražiti, to ćemo vidjeti, ali naše je mišljenje da bi EK u takvom slučaju pokrenula postupak protiv RH. Osim toga, potrošači, ako ne uspiju u pojedinačnim zahtjevima na našim sudovima, mogu ići i u Strasbourg, a taj sud kada utvrdi da je potrošač bio diskriminiran, a ovdje je bio očigledan slučaj diskriminacije – to je diskriminacija koja vrišti – značila bi da se svi postupci mogu ponoviti”, rekao je.

Ukupno potraživanje, kaže, su dvije i pol milijarde eura, i to kad bi svi tužili. Samo za potrošače s konvertiranim kreditima riječ je o milijardu i pol eura. “To bi se isplatilo u sljedeće dvije ili tri godine, banke to ne bi ni osjetile”, rekao je.

Cijelo gostovanje poslušajte u nastavku:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.