Aleksa Bjeliš: “Sveučilište nije u stanju samo sa sobom riješiti devijacije”

Autor:

27.04.2020., Zagreb - Uprava Filozofskog fakulteta Sveucilista u Zagrebu odrzalo je konferenciju za medije zbog najnovijih pritisaka rektora zagrebackog sveucilista Damira Borasa na taj fakultet. Pritom napominju da je u dnevni red elektronicke sjednice Senata Sveucilista u Zagrebu, najavljene za 28. travnja, uvrstena tocka kojom se od clanova Senata trazi da uskrate suglasnost na prijedlog programa rada kandidata za dekana Filozofskog fakulteta Nevena Jovanovica  ciji je program Vijece Fakulteta prihvatilo vecinom glasova na sjednici održanoj 26. veljace. Aleksa Bjelis
Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL

Tomislav Miletic/PIXSELL

Bivši rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš u petak je za ‘Novi dan’ N1 televizije komentirao sjednicu Senata Sveučilišta.

Upitan misli li da će na sjednici Senata biti uvrštena rasprava o povjerenju aktualnom rektoru Borasu, Bjeliš je kazao: “Teško je biti prorok. Ja ne bih ulazio u te procjene jer nisam iznutra upoznat sa situacijom”. No, smatra da je važno da je Senat napokon dobio priliku da se nađe i kako je to važan moment.

“Senat se doista mora suočiti sa situacijom na Sveučilištu. Godinu dana da se Senat nije sastao me podsjetilo na Sinod Katoličke crkve koji papa saziva svake 2-3 godine”, kazao je i dodao da je malo članova Senata pokazalo određenu želju da se suoče s problemima.

Objašnjava da su oni koji su pokušali sačuvati Sveučilište ošli do toga da su počeli razmišljati o raspadu Sveučilišta. “To je jedna travestija. Senat mora početi aktivno i živo promatrati situaciju na Sveučilištu”, ističe.

Aleksa Bjeliš je objasnio i što je potrebno za pokretanje rasprave o povjerenju rektoru. “Potrebno je imati natpolovičnu većinu članova Senata koji predlažu pokretanje rasprave o povjerenju. Ako dođe do toga, onda Senatom više ne predsjeda rektor, već najstariji član Senata. Ta točka ide onog trena kad većina Senata da taj prijedlog. Proceduralno je to dosta jasno”, kazao je.

Na kraju je poručio da Sveučilište nije u stanju samo sa sobom riješiti devijacije. “Sveučilišni savjet je bio totalno inertan dok ga politička struktura nije pokrenula izvana. Jedini vanjski utjecaj na odluke Sveučilišta su imali sudovi”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.